Kobieta

Dzisiaj jest 18.03.2018. Imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwała

Astma, którą można złagodzić

 

 

 

 

Astma jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się dużą różnorodnością czynników, które mogą wpływać na jej ataki. Zdenerwowanie, alergeny, zapach, właściwie wszystko może być przyczyną ataku astmy. Poprzez dobre leczenie można minimalizować dolegliwości astmy. Co przy przewlekłej i wyjątkowo nieznośnej chorobie jest wybawieniem dla ludzi z astmą.

 

 

Przyczyny zachorowań na astmę

 

Do zachorowań na dychawicę dochodzi w wyniku współdziałania interakcji czynników środowiskowych i genetycznych. Współczesny tryb życia sprzyja rozwijaniu się astmy. Zanieczyszczone powietrze, przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją, nałogi i zła dieta mogą przyczyniać się do zwiększonej ilości zachorowań.

 

Czynniki ryzyka

Ryzyko zachorowań na astmę zwiększają predyspozycje genetyczne, jeśli jeden rodzic zmagał się z astmą prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dziecka znacznie wzrasta. Najważniejszym środowiskowym czynnikiem są alergeny, takie jak kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin. Zanieczyszczenie powietrza, które źle wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego przyczyna się do zwiększonego ryzyka zachorowań. Palenie tytoniu i systematyczne przebywanie w pomieszczeniu, w którym unosi się dym papierosów wpływa na podwyższenie ryzyka.

Dwa typy astmy

Astma alergiczna występuję głównie u dzieci i młodzieży. Ma to związek z częstym kontaktem z alergenami. Jeśli dziecko uczulone jest na kurz, pleśniowe i inne alergeny, które występują w domu powinniśmy zadbać o utrzymanie domu w wyjątkowej czystości, ze względu na zdrowie naszego dziecka. Jeśli jesteśmy miłośnikami zwierząt i papug a nasze dziecko jest uczulone na sierść lub pyłek papug powinniśmy zrezygnować ze zwierzaków w mieszkaniu, niestety obecność tych alergenów może w znaczny sposób uprzykrzyć życie naszego dziecka.

Astma niealergiczna pojawia się najczęściej w związku z zakażeniem dróg oddechowych przez wirusy lub bakterie.

 

Objawy i kontrola choroby

Objawy dychawicy mają najczęściej charakter napadowy. Typowym czasem występowania napadów duszności i kaszlu jest noc i wczesny poranek. Pomiędzy tymi napadami ludzie z astmą nie odczuwają większych trudności. Kiedy atak jest wyjątkowo intensywny chory powinien przyjąć leki rozkurczające oskrzela. W zapobieganiu napadów najważniejsza jest kontrola. Kiedy dychawica nie jest w ogóle leczona napady mogą pojawiać się codziennie, utrudniają normalne funkcjonowanie chorego. Brak leczenie może skutkować ciężkim zaostrzeniem choroby, wtedy potrzebna jest wizyta w szpitalu. Ważne jest podjecie leczenia, ze względu na to że u większości astmatyków chorobę można kontrolować. Kolejnym objawem jest ucisk w klatce piersiowej, który nie pozwala swobodnie oddychać. U większości chorych pojawia się świszczący oddech, któremu towarzyszą duszności.

Leczenie

Przede wszystkim należy zidentyfikować i wyeliminować czynniki, które powodują objawy astmy. Przy leczeniu dychawicy ważne są leki kontrolujące chorobę, przyjmowane regularnie. Leki wziewne i inhalatory (do kupienia np. tutaj) hamują proces zapalny w oskrzelach i rozkurczają je, jest to podstawa przy łagodzeniu objawów choroby.

Jeśli zastosujemy się do poleceń lekarza, będziemy unikać alergenów i odpowiedzialnie zażywać odpowiednie leki, zapomnimy o tym jak uciążliwą chorobą jest astma.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Pierwszy puch Pierwszy puch
  Jak modnie nosić puchowe kurtki Za oknem robi się co raz zimniej. Najwyższy czas odłożyć do szafy lekkie płaszcze i założyć ciepłą, puchową kurtkę. W naszym nieprzyjaznym klimacie [...]
 • Kobiecość nie dla kobiet? cz. 1 Kobiecość nie dla kobiet? cz. 1
  Drogie Panie, chciałbym poruszyć tu bardzo kontrowersyjny w obecnych czasach temat o roli kobiet w świecie. Współcześnie panuje tendencja by niwelować wszelkie różnice pomiędzy [...]
 • Co każda kobieta powinna mieć w szafie? Co każda kobieta powinna mieć w szafie?
  Każda nowoczesna i dobrze ubrana kobieta musi mieć je w swojej garderobie. Mała czarna, trencz czy czarne szpilki to kobiecy niezbędnik. Dzięki nim możemy tworzyć wiele klasycznych albo [...]
 • Gdzie wędrują męskie oczy - wędrówki ciąg dalszy Gdzie wędrują męskie oczy - wędrówki ciąg dalszy
  Pora kontynuować Naszą podróż po kobiecym ciele. Poruszyć temat kolejnych fragmentów kobiecego ciała, na które z uwielbieniem patrzą mężczyźni oraz podsunąć kilka [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Pierwszy puch
 
Jak modnie nosić puchowe kurtki Za oknem robi się co raz zimniej. Najwyższy czas odłożyć do szafy lekkie płaszcze i założyć ciepłą, puchową kurtkę. W naszym nieprzyjaznym klimacie [...] czytaj więcej »