Kobieta

Dzisiaj jest 26.07.2017. Imieniny: Anny, Mirosławy, Grażyny

Co ćwiczyć podczas ciąży a jaką aktywność odstawić

Ginekolodzy podczas trwania ciąży zdecydowanie zalecają zrównoważony trening wzmacniający i rozciągający mięśnie. Ćwiczenie jogi to dobry pomysł na osiągnięcie wspomnianych celów. Wzmacniamy wtedy między innymi mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie grzbietu czy mięśnie skośne brzucha, które będą braly udział w samym porodzie. Joga ponadto poprawia krążenie krwi, wzmacnia mięśnie miednicy i uodparnia kręgosłup, który z czasem będzie musiał znosić coraz większy i większy ciężar, uelastycznia biodra i wewnętrzne części ud, a także rozluźnia brzuch i ułatwia cyrkulację powietrza w organiźmie. 

Kobiety spodziewające się dziecka często rezygnują z aktywności fizycznej, obawiając się ewentualnych konsekwencji. Specjaliści informują jednak, że w przypadku ciąży niezagrożonej, umiarkowana aktywność nie tylko niweluje ilość poronień czy nieprawidłowych rozwojów płodu, lecz odpowiednio dobrana zmniejsza dolegliwości kostno-stawowe i pokarmowe, pomaga w samym porodzie oraz ogranicza szanse na nabawienie się cukrzycy ciążowej.

W czasie ciąży wysiłek fizyczny jest jak najbardziej wskazany. Nie mówimy jednak o wyczerpujących treningach czy takich, które mają na celu bicie rekordów i budowanie masy mięśniowej. Przez te kilka miesiący musimy postawić głównie na spokojne, statyczne ćwiczenia, które pozwalają utrzymać siłę mięśni przez cały okres ciąży. Przed podjęciem wszelkiej aktywności powinnyśmy się skonsultować z lekarzem i zasięgnąć jego porady.

Ćwiczenia w czasie ciąży w głównej mierze przygotowują organizm przyszłej mamy do porodu. Dzięki odpowiednio dobranej aktywności organizm jest silniejszy i lepiej zniesie trudy porodu. Ma to ponadto wyraźnie pozytywny wpływ na rozwój dziecka. W okresie ciąży bardzo istotne jest także, by odpowiednio zatroszczyć się  o miednicę i kręgosłup lędźwiowy. Takie możliwości oferuje właśnie między innymi joga, najlepiej jeśli będzie odpowiednio dobrana i skonsultowana.

W czasie ciąży polecane są także pozycje odciążające brzuch, rozciągające nogi i rozluźniające mięśnie dna miednicy. Są to ćwiczenia zazwyczj stojące z użyciem drabinek gimnastycznych i klocków do jogi, po to, aby nie wykonywać maksymalnych skłonów. Joga wzmacnia ciało, oczyszcza z toksyn oraz reguluje gospodarkę hormonalną przyszłej mamy.

Do przykładów sportów, z których kobiety powinny w całości zrezygnować w okresie ciąży należą takie aktywności, które niosą ryzyko upadku, kontuzji lub uderzenia, należy przez to rozumieć, niemal wszystkie gry zespołowe, sztuki walki, narty czy jazda konna. Kategorycznie zakazane jest również podnoszenie ciężarów i nurkowanie.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Pozbądź naczyniaków i pajączków bez kłucia Pozbądź naczyniaków i pajączków bez kłucia
  Niedawno na polski rynek gabinetów kosmetycznych weszła nowa metoda zamykania pękniętych naczynek krwionośnych, często nazywanymi pajączkami. Ten zabieg pozwoli również [...]
 • Chroń skórę przed słońcem Chroń skórę przed słońcem
  Pierwszy dzień lata już za nami, a przed nami wakacje, urlop i niebezpieczne dla skóry słońce. W tym okresie nasze ciało będzie jeszcze bardziej narażone na szkodliwe promienie UV. Jak [...]
 • Szczupłe uda Szczupłe uda
  Problem ten dotyka wiele z nas. Na grubsze uda niż być powinny narzekają głownie kobiety. Jest to miejsce, w którym łatwo gromadzi się tkanka tłuszczowa. Nie mamy na to zbyt dużego [...]
 • Co każda kobieta powinna mieć w szafie? Co każda kobieta powinna mieć w szafie?
  Każda nowoczesna i dobrze ubrana kobieta musi mieć je w swojej garderobie. Mała czarna, trencz czy czarne szpilki to kobiecy niezbędnik. Dzięki nim możemy tworzyć wiele klasycznych albo [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Pozbądź naczyniaków i pajączków bez kłucia
 
Niedawno na polski rynek gabinetów kosmetycznych weszła nowa metoda zamykania pękniętych naczynek krwionośnych, często nazywanymi pajączkami. Ten zabieg pozwoli również [...] czytaj więcej »