Kobieta

Dzisiaj jest 16.01.2018. Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

Co ćwiczyć podczas ciąży a jaką aktywność odstawić

Ginekolodzy podczas trwania ciąży zdecydowanie zalecają zrównoważony trening wzmacniający i rozciągający mięśnie. Ćwiczenie jogi to dobry pomysł na osiągnięcie wspomnianych celów. Wzmacniamy wtedy między innymi mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie grzbietu czy mięśnie skośne brzucha, które będą braly udział w samym porodzie. Joga ponadto poprawia krążenie krwi, wzmacnia mięśnie miednicy i uodparnia kręgosłup, który z czasem będzie musiał znosić coraz większy i większy ciężar, uelastycznia biodra i wewnętrzne części ud, a także rozluźnia brzuch i ułatwia cyrkulację powietrza w organiźmie. 

Kobiety spodziewające się dziecka często rezygnują z aktywności fizycznej, obawiając się ewentualnych konsekwencji. Specjaliści informują jednak, że w przypadku ciąży niezagrożonej, umiarkowana aktywność nie tylko niweluje ilość poronień czy nieprawidłowych rozwojów płodu, lecz odpowiednio dobrana zmniejsza dolegliwości kostno-stawowe i pokarmowe, pomaga w samym porodzie oraz ogranicza szanse na nabawienie się cukrzycy ciążowej.

W czasie ciąży wysiłek fizyczny jest jak najbardziej wskazany. Nie mówimy jednak o wyczerpujących treningach czy takich, które mają na celu bicie rekordów i budowanie masy mięśniowej. Przez te kilka miesiący musimy postawić głównie na spokojne, statyczne ćwiczenia, które pozwalają utrzymać siłę mięśni przez cały okres ciąży. Przed podjęciem wszelkiej aktywności powinnyśmy się skonsultować z lekarzem i zasięgnąć jego porady.

Ćwiczenia w czasie ciąży w głównej mierze przygotowują organizm przyszłej mamy do porodu. Dzięki odpowiednio dobranej aktywności organizm jest silniejszy i lepiej zniesie trudy porodu. Ma to ponadto wyraźnie pozytywny wpływ na rozwój dziecka. W okresie ciąży bardzo istotne jest także, by odpowiednio zatroszczyć się  o miednicę i kręgosłup lędźwiowy. Takie możliwości oferuje właśnie między innymi joga, najlepiej jeśli będzie odpowiednio dobrana i skonsultowana.

W czasie ciąży polecane są także pozycje odciążające brzuch, rozciągające nogi i rozluźniające mięśnie dna miednicy. Są to ćwiczenia zazwyczj stojące z użyciem drabinek gimnastycznych i klocków do jogi, po to, aby nie wykonywać maksymalnych skłonów. Joga wzmacnia ciało, oczyszcza z toksyn oraz reguluje gospodarkę hormonalną przyszłej mamy.

Do przykładów sportów, z których kobiety powinny w całości zrezygnować w okresie ciąży należą takie aktywności, które niosą ryzyko upadku, kontuzji lub uderzenia, należy przez to rozumieć, niemal wszystkie gry zespołowe, sztuki walki, narty czy jazda konna. Kategorycznie zakazane jest również podnoszenie ciężarów i nurkowanie.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Ciuchowisko - III edycja wymiany ubrań Ciuchowisko - III edycja wymiany ubrań
  Czas na kolejną, III edycję wymiany ubrań - Ciuchowisko. Impreza odbędzie się w sobotę 16 lutego o godz. 14.00 - 17:00 w Klubie Barometr w Warszawie na ul. Smolnej 40. Za jedyne 5zł, każdy [...]
 • Manicure hybrydowy Manicure hybrydowy
      Każda kobieta pragnie, aby jej dłonie wyglądały pięknie, a paznokcie były zadbane i robiły wrażenie. Manicure hybrydowy to metoda stylizacji paznokci. Wykorzystuje się do [...]
 • Niedługo premiera długo wyczekiwanej książki Niedługo premiera długo wyczekiwanej książki "Zakazane ciało"
       Do Polski wchodzi właśnie ksiazka autorstwa Diany Ducert opowiadająca krótko mówiąc o wszystkim co związane z... waginą. Od 16 do 18 lutego autorka będzie [...]
 • Ukryty język zapachów Ukryty język zapachów
    Czy wiesz jak mózg człowieka reaguje na zapach? Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy jak potężnym zmysłem jest węch. Woń konotuje silne emocje... ulubiony zapach z [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Ciuchowisko - III edycja wymiany ubrań
 
Czas na kolejną, III edycję wymiany ubrań - Ciuchowisko. Impreza odbędzie się w sobotę 16 lutego o godz. 14.00 - 17:00 w Klubie Barometr w Warszawie na ul. Smolnej 40. Za jedyne 5zł, każdy [...] czytaj więcej »