Kobieta

Dzisiaj jest 17.12.2017. Imieniny: Olimpii, Łazarza, Jolanty

Czym jest perlator i jak działa?

Perlator to specjalna nakrętka mocowana przy wylocie kranu czy prysznica, pozwalająca na znaczną oszczędność wody. To bardzo proste i niezwykle skuteczne rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane przez producentów baterii łazienkowych. Jak jednak działają perlatory i czym mogą się od siebie różnić?


Perlatory, zwany także aeratorami, mają kształt pierścienia, który wewnątrz wyposażony jest w specjalny wsad z systemem sitek lub komór. Najczęściej wykonywane są z nierdzewnego metalu, zaś montowane są przy końcu wylewki kranu bądź prysznica.

 

Podstawowe rodzaje perlatorów


Perlatory możemy podzielić między innymi ze względu na sposób montażu, zastosowanie, materiał, z jakiego zostały wykonane oraz zasadę działania. Biorąc pod uwagę sposób montażu, możemy wyróżnić perlatory z gwintem zewnętrznym, które wkręcane są do wnętrza baterii, oraz perlatory z gwintem wewnętrznym, nakręcane na wylewkę.

 

Z uwagi na zastosowanie perlatorów, dzielimy je na przeznaczone do kuchennym zlewów zmywakowych, umywalkowe łazienkowe oraz do baterii wannowych. Perlatory mogą być wykonane z kilku rodzajów materiałów, w związku z czym wyróżniamy modele metalowe, plastikowe bądź silikonowe, a ponadto różnić się zasadą działania, na podstawie której perlatory dzielimy na napowietrzające oraz tworzące strumień igiełkowy.

 

Jak działa perlator?


Perlatory działają w oparciu o zjawisko powstawania podciśnienia w strumieniu, który wypływa z kranu. Za sprawą podciśnienia, dochodzi do zasysania powietrza przez małe otworki znajdujące się w perlatorze i mieszania go z wodą. W efekcie z baterii wypływa mniejsza ilość wody, lecz dzięki jej napowietrzeniu, strumień ma odpowiednią objętość, co przekłada się na komfort korzystania z kranu, a za sprawą nasycenia mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza, zyskuje charakterystyczny, mleczny kolor. Co więcej, dobry i tani perlator dodatkowo ukierunkowuje strumień, a tym samym ogranicza rozpryskiwanie się wody na boki.

 

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre rodzaje perlatorów jedynie ograniczają przepływ wody, wymuszając jej przepływ przez drobne otwory, powstałe jakby od nakłuć igłą. W rezultacie, zamiast napowietrzonego strumienia, otrzymujemy oszczędny strumień igiełkowy.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając baterię z perlatorem?


Nowoczesne modele baterii łazienkowych najczęściej są fabrycznie wyposażone w różnego rodzaju perlatory, niemniej mogą one różnić się od siebie zastosowanymi rozwiązaniami. Przykładowo, w bateriach umywalkowych, gdzie zużywamy stosunkowo mało wody, wystarczające okazują się perlatory zmniejszające jej przepływ do około 2 litrów na minutę.

 

W kuchniach natomiast, gdzie potrzebujemy większego przepływu, znacznie korzystniejsze będzie zastosowanie perlatora, który ograniczy jej przepływ od około 3 do 6 litrów na minutę. Ciekawą propozycją będą zwłaszcza perlatory z przegubem kulowym, który pozwala na skierowanie strumienia wody w dowolnym kierunku, podnosząc wygodę korzystania z kranu między innymi podczas zmywania.

 

Najmniej wydaje perlatory powinno się z kolei montować przy bateriach wannowych. W tym przypadku niezbędne jest duża przepustowość perlatora, pozwalająca na szybkie napełnienie wanny ciepłą wodą – w przeciwnym razie będzie ona bardzo szybka stygła.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Jakie pytania najczęściej pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych? Jakie pytania najczęściej pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych?
      Osoby poszukujące pracy doskonale wiedzą, że rozmowa kwalifikacyjna to przepustka do otrzymania posady. W sieci można znaleźć zarówno przykładowe pytania, jakie [...]
 • Smugom na oknach –STOP! Smugom na oknach –STOP!
     Już za pasem święta Wielkanocne. Kolejne wielkie porządki, odkurzanie najmniejszego kącika w naszych gniazdkach i mycie okien. Zmora dla każdej kobiety, ale która z nas [...]
 • 3 książki na długie, zimowe wieczory... 3 książki na długie, zimowe wieczory...
  Okazuję się, że w Polsce czyta się naprawdę niewiele, niestety. Tylko 37% obywateli naszego kraju deklaruję, że czyta książki, z czego zdecydowana większość w tym procencie to kobiety. [...]
 • Jak uwolnić się od przeszłości? Jak uwolnić się od przeszłości?
  Bardzo często zaglądamy w swoją przeszłość. Widzimy wtedy różne sceny naszego życia, które nieraz były źródłem bólu inne zaś pewnym doświadczeniem. Niestety [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Jakie pytania najczęściej pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych?
 
    Osoby poszukujące pracy doskonale wiedzą, że rozmowa kwalifikacyjna to przepustka do otrzymania posady. W sieci można znaleźć zarówno przykładowe pytania, jakie [...] czytaj więcej »