Strona główna » Dobrze zorganizowane uroczystość pogrzebowa – ostatnią przysługą dla osoby zmarłej

Dobrze zorganizowane uroczystość pogrzebowa – ostatnią przysługą dla osoby zmarłej

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudny i bolesny temat. Zorganizowanie uroczystości pogrzebowej jest ostatnią ważną przysługą dla zmarłego. W ten sposób możemy w godny sposób pożegnać bliską naszemu sercu osobę. Zależy nam, aby ceremonia była podniosła i dobrze zorganizowania – w niniejszym artykule zaprezentujemy Państwu, jak załatwić wszelkie formalności związanie z pogrzebem oraz w jaki sposób powinien on wyglądać, abyśmy mieli poczucie, że zrobiliśmy wszystko, jak należy.

 

Poniżej przedstawiamy kilka koniecznych kroków, które należy podjąć w przypadku śmierci bliskiej osoby.

 

   1. Pierwszym i zdecydowanie najtrudniejszym psychicznie krokiem jest stwierdzenie zgonu. Musimy wtedy wezwać lekarza, który potwierdzi, że ziemska wędrówka naszego krewnego dobiegła końca. Przybyły na miejsce specjalista wystawi dokument zwany kartą zgonu. Mimo ciężkich chwil, musimy pamiętać, aby bezpiecznie ją schować – będzie nam potrzebna podczas procedury wystawiania aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

   2. Kontaktujemy się z wybranym zakładem pogrzebowym. Zrozumiałe jest, że pod wpływem silnych emocji, które towarzyszą organizacji pogrzebu, nie sposób skupić się na szczegółach – warto więc pozwolić profesjonalistom takim jak np.  zakład Anubis, oferującym kompleksowe usługi pogrzebowe, pomóc nam w tym ciężkich chwilach. Na samym początku zajmą się oni przewozem ciała zmarłego do kostnicy.

 

   3. Ostatecznego wyboru zakładu pogrzebowego dokonujemy już po przetransportowaniu ciała. Jeśli firma, której powierzyliśmy opiekę nad zmarłym, nie spełnia naszych oczekiwań – możemy ją w tym momencie zmienić. Do ostatecznie wybranego zakładu udajemy się z kompletem dokumentów: kartą zgonu, aktem zgonu, dowodem współmałżonka osoby zmarłej, NIPem zmarłego oraz współmałżonka, legitymacją ZUS zmarłego oraz współmałżonka.

 

   4. Kolejnym etapem jest wystawienie wspomnianego wyżej aktu zgonu. Jeśli nie mamy siły zająć się formalnościami, zrobi to za nas wynajęty zakład pogrzebowy.

 

   5. Następnie przychodzi czas na ustalenie wszelakich szczegółów związanych z ceremonia pogrzebową. Wybieramy datę  (dzień i godzinę), formę uroczystości i jej oprawę, rodzaj trumny lub urny, formę pochówku: kremację lub tradycyjny pogrzeb, a także rodzaj obrządku: czy będzie on świecki czy religijny. Pracownicy zakładu pogrzebowego  Anubis podkreślają, że dobre placówki są w stanie spełnić nawet nietypowe życzenia rodziny zmarłego, jedynym ograniczeniem są przepisy polskiego prawa oraz ogólnie pojętej etyki. Wybrana placówka zajmie się nie tylko formalnościami, ale także uiszcza opłaty w imieniu rodziny, przygotuje zmarłego do pogrzebu, odbierze wieńce oraz kwiaty, sporządzi klepsydry oraz umieści nekrologi.

 

   Kodeks Prawa Kanonicznego określa zasady obowiązujące przy pochówku katolickim – warto zwrócić uwagę na fakt, iż wbrew powszechnej opinii, nie zabrania on kremacji. Uroczystości oraz nabożeństwo odbywają się zwykle w kościele parafialnym, do którego należał zmarły, istnieje jednak możliwość zorganizowania pochówku również poza miejscem zamieszkania

 

   6. Po zakończeniu uroczystości należy udać się do ZUSu, który zwróci nam część funduszy przeznaczonych na organizację pogrzebu.

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie