Kobieta

Dzisiaj jest 17.12.2017. Imieniny: Olimpii, Łazarza, Jolanty

Gradówka na oku – leczenie, przyczyny i objawy

Gradówka oka jest schorzeniem wywołanym przez przewlekłe zakażenie powiek. To guz w okolicach linii rzęs, który pojawia się w momencie stanu zapalnego. Towarzyszy mu zaczerwienienie okolic oka i dyskomfort spowodowany zgromadzeniem zalegającej masy w obrębie guza. Leczenie gradówki wymaga cierpliwości i dokładności, ale można się jej pozbyć domowymi sposobami. W momencie silnych objawów, najlepiej udać się do lekarza okulisty, który rozpozna dokładny charakter choroby.

 

Czym dokładnie jest gradówka oka?

 

Gradówka to nic innego jak guzek na powiece, pojawiający się w trakcie stanu zapalnego oka. To zazwyczaj niebolesne schorzenie, któremu często towarzyszy zaczerwienienie. Pierwszym sygnałem gradówki może być obrzęk powieki. Często nie powoduje on jednak problemów z widzeniem, a raczej uczucie dyskomfortu i ciężkości oka. Gradówka to bezbolesna narośl, która czasami może przybrać nieco większe rozmiary niż zwykły jęczmień. Wtedy następuje ucisk na rogówkę, co z kolei może spowodować zaburzenia ostrości wzroku. Guzek na oku zbudowany jest z mieszanki ropy i krwi. Dlatego może on zwiększać swoją masę.

 

Domowe leczenie

 

Po zauważeniu symptomów, warto najpierw rozpocząć domowe leczenie, które przyniesie szybką ulgę. Najlepszym sposobem jest stosowanie okładów i kompresów z rumianku, zielonej herbaty lub świeżej pietruszki. Rumianek podobnie jak zielona herbata działa przeciwzapalnie i kojąco, a napar z jego kwiatu delikatnie oczyści oczy z drobnoustrojów i bakterii. Świeżą i posiekaną pietruszkę należy zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut. Zaparzonym i ostudzonym wywarem z wybranego ziela trzeba delikatnie przemywać zainfekowane okolice. Są to bezpieczne sposoby na walkę z gradówką także u dzieci. Warto również rozmasowywać guzka i przykładać do oka ciepłe okłady. Warto również wybrać się do apteki, gdzie farmaceuta poleci krople lub maść, które mogą rozwiązać problem. Jeśli jednak stan utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, warto zwrócić się do lekarza okulisty, który zbada oko i zaleci odpowiednią terapię. Zazwyczaj guzek ulega samozniszczeniu w przeciągu 1-2 tygodni. Można również starać się go delikatnie usunąć, ale należy uważać w  przypadku, gdy jest on nieco większy. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza, który dokona nacięcia guza.

 

Przyczyny powstawania gradówki

 

Jest wiele powodów powstawania gradówki. Jednym z nich może być zakażenie dość popularną bakterią gronkowca. Do schorzenia może również dojść na skutek zapalenia gruczołu tarczkowego, zwanego gruczołem Meiboma – gruczołu łojowego, który odpowiada za utrzymanie szczelności powiek po ich zamknięciu. Powstanie stanu zapalnego powoduje wtedy zamykanie się przewodu odprowadzającego wydzielinę przez gruczoł tarczkowy, a w efekcie do infekcji. Gradówka pojawia się również w momencie powikłań po nawracającym lub niedoleczonym jęczmieniu. Duże prawdopodobieństwo zachorowania występuje u osób cierpiących na trądzik różowaty. Również osoby noszące soczewki oraz dzieci z wadą wzroku są narażone na tę przypadłość. Częste pocieranie powiek również sprzyja powstawaniu gradówki. Bakterie i drobnoustroje, które znajdują się na naszych palcach mogą przenieść się w okolice oczu i spowodować stan zapalny.

 

Rozpoznanie stanu zapalnego

 

W momencie powstawania gradówki, okolice krawędzi oka stają się mocno zaczerwienione. Powieka jest widocznie zgrubiona i spuchnięta. Zakażenie wywołuje również pojawienie się na powiece górnej lub dolnej białego, czasem bolącego guzka. Widoczne podrażnienia, po domowej kuracji trwają zazwyczaj kilka dni. Po tym czasie objawy przechodzą i pozostaje jedynie guzek, który znika w ciągu następnych kilku tygodni. Kiedy gradówka pojawia się często i obejmuje to samo miejsce oka, może być to objaw zmian nowotworowych spojówki. Warto wtedy skonsultować to z lekarzem. Ryzyko nowotworu jest jednak w większości statystyk ukazywane w kilku procentach.

 

Leczenie zmian chorobowych

 

Gradówki z mniej widocznymi zmianami można pozbyć się w sposób prostszy – poprzez usunięcie płynu z wnętrza guzka. W momencie, kiedy objawy są bardziej dokuczliwe, warto wybrać się do specjalisty, który wykona nieco bardziej skomplikowany zabieg. Polega on na wywróceniu powieki, nacięciu jej po zewnętrznej stronie i pozbyciu się zmian chorobowych.  Mimo, że skóra wokół oczu jest dość wrażliwa, zabieg nie jest zbyt inwazyjny i nie pozostawia żadnych blizn. W niektórych przypadkach występują małe rany po wycięciu zmian – zazwyczaj dotyczy to górnej powieki. Efektem zabiegu może być także niewielki krwiak lub siniak, który znika w przeciągu kilku dni. Jest to naturalny efekt spowodowany uciskaniem okolic oczu.

 

Wycięcie gradówki to leczenie ambulatoryjne, którego można dokonać w przychodni czy w gabinecie lekarskim. Zabieg liczy się jednak z ryzykiem wycięcia zdrowych tkanek. Dlatego też zaleca się leczenie za pomocą mniej inwazyjnych metod, najlepiej domowych. Również lekarze mniej chętnie zalecają nacinanie – tylko 5 proc. pacjentów odsyłanych jest na wyłyżeczkowanie guza. 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Lato - kierunek zdrowie! Lato - kierunek zdrowie!
     Wspaniała ciepła słoneczna pogoda, dłuższe dni, więcej czasu dla siebie - to wszystko zachęca nas do wprowadzenia zmian w swoim życiu. W ciągu roku nie mamy zbyt wiele [...]
 • Szczupłe uda Szczupłe uda
  Problem ten dotyka wiele z nas. Na grubsze uda niż być powinny narzekają głownie kobiety. Jest to miejsce, w którym łatwo gromadzi się tkanka tłuszczowa. Nie mamy na to zbyt dużego [...]
 • Niektóre techniki wróżenia Niektóre techniki wróżenia
     Wielu osobom wydaje się, że przyszłość stanowi dla ludzkości jedną wielką niewiadomą. Czy musi to dotyczyć również życia prywatnego? Gdybyśmy posiadali odpowiednie [...]
 • W czym najlepiej trzymać sporą gotówkę? W czym najlepiej trzymać sporą gotówkę?
  Większość z nas ma styczność z większą gotówką, jak jest dzień wypłaty. Ciekawa jestem jak, ją przechowujecie? Od razu do banku czy [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Lato - kierunek zdrowie!
 
   Wspaniała ciepła słoneczna pogoda, dłuższe dni, więcej czasu dla siebie - to wszystko zachęca nas do wprowadzenia zmian w swoim życiu. W ciągu roku nie mamy zbyt wiele [...] czytaj więcej »