Strona główna » Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów? Odpowiadamy

Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów? Odpowiadamy

przez PewnaPani
0 komentarz

""

„Uszkodzona skrzynia biegów” – dla właścicieli pojazdów to zdanie często brzmi jak wyrok. Konieczność jej naprawy lub wymiany stanowi bowiem ogromny wydatek. Sprawdź, ile może to kosztować i dowiedz się, jak uniknąć tak dużego jednorazowego wydatku.

 

Przyczyny zużycia manualnej skrzyni biegów

Istnieje wiele powodów, dla których dochodzi do uszkodzenia manualnej skrzyni biegów. Najczęściej przyczyną jest niewłaściwe jej użytkowanie – pośrednie i bezpośrednie.

Manualna skrzynia biegów może ulec zużyciu na skutek, m.in.:

  • zbyt szybkiej zmiany biegów
  • jazdy z przepracowanym olejem lub niedostateczną ilością oleju w skrzyni
  • jazdy na niewłaściwym biegu w stosunku do prędkości jazdy i obciążenia silnika, np. zbyt długie jechanie na niskim biegu przy wysokiej prędkości.

 

O tym, że skrzynia biegów została uszkodzona świadczy wiele charakterystycznych objawów. Jeżeli dochodzi do wycieku oleju, skrzynia pracuje zbyt głośno (tzw. szumy), biegi wyskakują lub pojawiają się zgrzyty w momencie zmiany biegów albo pojawia się opór, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo niesprawności tego elementu pojazdu.

Przyczyny i objawy uszkodzonej automatycznej skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów stanowi duże ułatwienie dla kierowców. Teoretycznie istnieje też mniejsze ryzyko jej uszkodzenia, ponieważ nie ma możliwości zbyt szybkiej zmiany biegów lub jazdy na niewłaściwym biegu. Niemniej jednak niekiedy dochodzi do usterek, które stanowią poważne obciążenie dla domowego budżetu.

 

Przyczyną uszkodzenia jest najczęściej niewymieniany olej lub jazda z przepracowanym olejem w skrzyni. Objawia się to m.in. zapachem spalenizny, wyciekami oleju czy niewybieraniem biegów.

Naprawa skrzyni biegów jest kosztowna

Naprawa skrzyni biegów jest sporym wydatkiem. Koszt zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju skrzyni biegów (automatyczna czy manualna), typu uszkodzenia, modelu pojazdu. Istotne znaczenie ma również konkretny warsztat samochodowy, któremu właściciel pojazdu zleca dokonanie naprawy.

 

W przypadku automatów, naprawa skrzyni biegów może sięgać rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – dotyczy to jednak modeli pojazdów wyżej klasy należących do marek luksusowych. Standardowo koszt naprawy waha się w granicach kilku – kilkunastu tysięcy złotych – łącznie z kosztami usługi, jak i zakupem niezbędnych części zamiennych.

 

Naprawa manualnej skrzyni biegów jest nieco tańsza, ale nadal stanowi spory wydatek, który często zamyka się w granicy kilku tysięcy złotych. Do kosztów zakupu nowej skrzyni biegów należy doliczyć koszt demontażu uszkodzonego elementu i montaż sprawnej części (nawet kilkaset złotych).

 

Jako że naprawa skrzyni biegów jest kosztowna, a dla wielu właścicieli aut jest to kwota „nie do przeskoczenia”, decydują się na samodzielną naprawę tego elementu. Nie jest to jednak dobrym rozwiązaniem, ponieważ – chcąc zaoszczędzić – można narazić się na jeszcze większe koszty. W sytuacji, gdy domowy budżet nie pozwala na dokonanie naprawy w renomowanym serwisie samochodowym, warto pomyśleć o możliwości rozłożenia kosztów na raty, np. w ramach usługi Comfort Pay dostępnej w ofercie Toyota Banku. Dedykowana jest właścicielom pojazdów dowolnej marki, którzy zdecydują się naprawić skrzynię biegów w autoryzowanym serwisie Toyoty. Dzięki temu płatność za usługę można rozłożyć nawet na 12 niskich rat, odraczając pierwszą płatność o miesiąc. Atrakcyjne oprocentowanie sprawia, że jest to rozwiązanie korzystne finansowo.

 

Wcale nie musisz wybierać pomiędzy sprawnością auta a kosztami. Wystarczy, że skorzystasz z wygodnych usług finansowania, dzięki którym możesz naprawić pojazd, płacąc za usługę w ratach dostosowanych wysokością do Twoich możliwości finansowych.

 

 

 

Źrodło: Artykuł partnerski

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie