Kobieta

Dzisiaj jest 21.03.2018. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja

Mole w domu. Jak z nimi walczyć?

Mole mają kosztowne dla nas gusta smakowe. Pożywiają się naszymi ciuchami, pozostawiając nieestetycznie dziury, które trudno później załatać. Lubią także chować się w kuchni – w mące i ziarnach. Jak rozprawić się z tymi nieproszonymi gośćmi w naszym domu?

 

Mole znajdują odżywcze białka w drogich materiałach jak jedwab, wełna czy futra. Może się okazać, że ulubiona bluzka z kaszmiru czy jedwabiu padnie łupem uporczywego owada, a wtedy będzie już za późno na ratunek.

 

Według badaczy najgorsze są larwy, które składają dojrzałe osobniki. Trudno zauważyć gołym okiem zagnieżdżone owady. Dopiero nieco większe mole dają nam sygnał, że w pobliżu może znaleźć się cała rodzinka, która prawdopodobnie już pożywia się materiałami lub siedzi w worku naszej mąki lub kaszy.

 

Skąd się wzięły?

 

Swój żywot rozpoczynają jako małe jajeczka, składane najczęściej w zaciemnionych zakamarkach naszego mieszkania. Później ewoluują w latające owady, które chowają się, by móc dalej się rozmnażać. Jeden mol może złożyć nawet 200 jajeczek w naszej szafce z jedzeniem. Głodne larwy są mniejsze niż ziarenko ryżu i bardzo trudne do wykrycia gołym okiem.

 

Najczęściej spotkamy mola odzieżowego, który zaatakuje nasze ciuchy, dywany czy zasłony oraz spożywczego, który uwielbia produkty ziarniste i tam właśnie składać będzie swoje jaja.

 

Walka z molami

 

Mole zaczynają być naszą zmorą szczególnie dlatego, że dotychczasowe metody jak lawendowe zapachy nie są już skuteczne.

 

W przypadku ciuchów nową metodą jest zamrożenie ich na 24 godziny w plastikowej torbie zip, dzięki której nie ulegną one uszkodzeniu.

Ukryte w materiale larwy zginą w tak niskiej temperaturze. Ciepło także zabija insekty. Mole przeżywają do temperatury 49 stopni Celsjusza, więc skutecznym sposobem może być pranie w wysokiej temperaturze lub włożenie materiału na trzy minuty do mikrofali.

 

Należy też uważać na preparaty chemiczne polecane w sklepach, gdyż mogą one zaszkodzić zarówno nam, jak i naszym pupilom. Jednym z nowoczesnych sposobów na walkę z molami są pułapki, które wytwarzają feromony i zwabiają samców tych owadów. Samice pozostają wtedy w osamotnieniu i nie mają szansy się rozmnożyć.

 

W przypadku jedzenia, najlepiej będzie wyrzucić wszelkie produkty, które mogły mieć styczność z owadami i przemyć szafki octem. Mole nie lubią tego zapachu, a przy okazji zdezynfekujemy zakamarki i zabezpieczymy je przed larwami.

 

Najlepiej trzymać produkty ziarniste w szczelnych pojemnikach i woreczkach, do których owad nie będzie miał szansy się dostać. Warto także kupić saszetki z gotowymi mieszankami ziół o intensywnym zapachu, które odstraszają uporczywe mole.

 

Pomocny może być również domowy roztwór, który warto rozpylić w kuchennych szafkach.

 

Potrzebujesz:

 

- rozpylacza

 

- zagotowanej wody

 

- suszu z lawendy i trawy cytrynowej lub olejków o tym zapachu

 

- kilka plastrów cytryny

 

Pomieszaj wszystkie składniki i odczekaj aż dobrze się połączą. Po chwili przelej do butelki z rozpylaczem i spryskaj każdy kąt w swojej kuchni.

 

Również mocno miętowa guma do żucia będzie dobrym pomocnikiem w walce z molami.  Umieść ją w głębi szafek, a jej zapach odstraszy insekty.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Tunika damska – jak ją nosić? Tunika damska – jak ją nosić?
  Tunika na dobre zagościła w naszych szafach. To jedna z tych bluzek, po które większość z nas sięga często i chętnie. Pasuje tak na co dzień, jak i okazjonalnie. Możesz ją nosić [...]
 • Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem
     Funkcjonowanie w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu ma wiele istotnych zalet - przede wszystkim nigdy nie możemy narzekać na brak światła. Ponadto temperatura takiego pokoju [...]
 • Płyn micelarny, czyli najlepszy kosmetyk do demakijażu! Płyn micelarny, czyli najlepszy kosmetyk do demakijażu!
     Płyn micelarny w ostatnich kilku latach stał się hitem rynku kosmetycznego. Jest to chyba najczęściej wybierany przez klientki aptek preparat do demakijażu. Jego sukes opiera [...]
 • Domowe sposoby odżywek na włosy Domowe sposoby odżywek na włosy
  Aby nasze włosy były zdrowe, piękne i lśniące, używamy masek i odżywek. Okazuję się jednak, że nie musimy zostawiać fortuny w drogeriach, by zadbać o włosy. Możemy to robić [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Tunika damska – jak ją nosić?
 
Tunika na dobre zagościła w naszych szafach. To jedna z tych bluzek, po które większość z nas sięga często i chętnie. Pasuje tak na co dzień, jak i okazjonalnie. Możesz ją nosić [...] czytaj więcej »