Strona główna » Objawy dny moczanowej

Objawy dny moczanowej

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Dna moczanowa, czyli choroba powodowana przez obecność nadmiernej ilości kwasu moczowego w surowicy krwi człowieka może powodować szereg rozmaitych objawów. Choroba ta, będąca w rzeczywistości rodzajem zapalenia stawów ma według prognoz specjalistów dosięgnąć nawet dwóch procent populacji w ciągu najbliższych lat.

 

Kwas moczowy, którego stężenie w przypadku osoby chorej na dnę moczanową jest zbyt wysokie, odkłada się w postaci kryształków w okolicach ścięgien i stawów. To powoduje najczęściej występujący objaw dny – nagłe silne ataki bólu stawów, będące w rzeczywistości konsekwencją miejscowych zapaleń. Poza silnym bólem, stany zapalne mogą również wywoływać obrzęk i zaczerwienienie danego obszaru skóry – z zewnątrz objawy te mogą przypominać objawy infekcji. Dna moczanowa najczęściej atakuje staw dużego palca nogi – w tym przypadku choroba ta nazywa się "podagra". Charakterystycznymi objawami choroby są także miejscowa gorączka zapalonego miejsca oraz łuszczenie i swędzenie skóry. Zapalenie może też powodować ograniczony ruch stawu.

Dna moczanowa może również atakować inne miejsca ciała – w przypadku odkładania się kwasu moczowego w stawach kolanowych nazywa się ją gonagrą, w stawie barkowym chiragrą a w obszarze kręgosłupa rachidagrą. Objawy w przypadku zapalenia tych miejsc są podobne, jak w przypadku podagry.

Zazwyczaj w przebiegu dny moczanowej ataki choroby występują kolejno w różnych stawów – początkowo najczęściej atakują staw dużych palców stóp, następnie przenosząc się do kolejnych stawów.

Choroba nie atakuje jednak od razu – pierwotny okres hiperurykemii (podniesionego stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi) przebiega bezobjawowo. Potem występują pierwsze intensywne ataki zapalenia stawów, po których nadchodzą bezobjawowe okresy międzynapadowe. Nieleczona dna przechodzi w tak zwany stan dny przewlekłej (zaawansowanej). Na tym etapie objawy dny są stałe, jednak mniej nasilone. Stale obecne w stawach kryształki kwasu moczowego powodują wówczas nadżerki – niszczenie chrząstek oraz kości. To prowadzi do znacznych niesprawności i zniekształceń stawów.

Objawy związane z artretyzmem to jednak nie jedyne objawy dny moczanowej. Wystąpić mogą również takie dolegliwości jak przewlekłe zmęczenie, a nawet wysoka gorączka.

Charakterystyczne dla dny moczanowej jest również pojawienie się tzw. guzków dnawych. Są to w rzeczywistości niebolesne guzki podskórne spowodowane odkładaniem się kryształków kwasu moczowego w tkankach miękkich. Ich wielkość zazwyczaj nie jest duża, jednak mogą one urosnąć nawet do rozmiarów kurzego jaja. Najczęściej pojawiają się one w okolicy stawów rąk i stóp, jednak często spotyka się je także na małżowinach usznych. Mimo, że same w sobie są niegroźne, mogą powodować między innymi ucisk okolicznych nerwów, co sprawia, że niekiedy konieczne jest ich usunięcie.

W zaawansowanym etapie choroby zazwyczaj występuje uszkodzenie narządów wewnętrznych. Najczęściej spotyka się przypadki uszkodzeń nerek oraz kamicy moczowej, spowodowanej odkładaniem się kryształków kwasu moczowego.

Zobacz przyczyny dny moczanowej.

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie