Kobieta

Dzisiaj jest 17.03.2018. Imieniny: Patryka, Zbigniewa, Gertrudy

Rośliny iglaste w ogrodzie - które z nich są łatwe w uprawie?

    Drzewa i krzewy iglaste to wspaniała ozdoba naszych ogrodów, nie wymagająca częstej pielęgnacji, a mimo to bardzo efektowna. Rodzime gatunki bez problemu przyjmują się na glebach, jakimi dysponujemy, są także odporne na trudne warunki atmosferyczne panujące w naszym klimacie. Latem mogą stanowić tło dla kwiatowych rabatek i innych elementów ogrodu, a zimą będą jedyną nadal zieloną ozdobą naszego otoczenia.

 

 

 Jakie krzewy wybrać?


   Krzewy iglaste to doskonałe rozwiązanie dla każdego ogrodu. Można posadzić je wzdłuż ogrodzenia, formując w ten sposób żywopłot. Można wykorzystać je także przy tworzeniu skalniaków. Umieszczając je samodzielnie, wyeksponujemy ich piękne kształty i pozwolimy na rozrośnięcie się roślin. Łatwym w utrzymaniu, niewymagającym krzewem jest jałowiec. Jak wskazuje nazwa, zadowolą go gleby jałowe, dobrze zniesie nawet okresy suszy. Nie straszne są mu także zimowe mrozy. W naszym klimacie świetnym wyborem będzie jałowiec pospolity, spotykany w naturze w lasach sosnowych i na nieużytkach. Atrakcyjny w wyglądzie będzie jałowiec skalny, rosnący na kształt wysokiego stożka. W przypadku długotrwałej suszy warto tę roślinę od czasu do czasu podlać. Wspaniałą dekoracją każdego ogrodu będzie znana każdemu z tatrzańskich szlaków kosodrzewina. Jest to właściwie płożąca sosna górska, znosząca najtrudniejsze warunki, nie wymagająca praktycznie żadnej pielęgnacji. Jedynym problemem może być jej ekspansywność, ponieważ kosodrzewina bardzo lubi się rozrastać. Na szczęście dobrze toleruje przycinanie.

 

 

Drzewka iglaste w ogrodzie


   W dużych ogrodach możemy pokusić się o posadzenie drzew iglastych. Nadają one naturalnego, leśnego charakteru naszemu otoczeniu. Dom okolony rozłożystymi, majestatycznymi sosnami, świerkami czy jodłami będzie wyglądał wyjątkowo pięknie. Jeśli lubimy gatunki rodzime, możemy wybrać jodłę pospolitą, pamiętając jednak, że jest to drzewo wyjątkowo kapryśne i dość trudne w uprawie. Zdecydowanie lepiej postawić na inny gatunek, znany z polskich lasów: świerk pospolity. Ponieważ preferuje on chłodne stanowiska i gliniasto-piaszczyste gleby, najlepiej rozrośnie się na terenach wyżynnych. Jego odmiany ogrodowe lepiej znoszą suche powietrze, piaszczyste gleby i zanieczyszczone powietrze, nadadzą się zatem do sadzenia nawet w miastach. Najbardziej wytrzymałym drzewem iglastym, odpornym na mrozy, susze, zanieczyszczenia i jałowe gleby, jest sosna czarna. Rozrasta się do potężnych rozmiarów, o czym należy pamiętać wybierając miejsce do jej zasadzenia. Jest to drzewo długowieczne, dlatego cieszyć się nim będą jeszcze następne pokolenia.

 

 

Najmodniejsze ogrody


   Oprócz gatunków rodzimych możemy posadzić także egzotyczne iglaki, charakteryzujące się ciekawym pokrojem, chętnie wybierane przez architektów krajobrazu. Wśród nich także znajdą się drzewa i krzewy łatwe w utrzymaniu. Pięknie wyglądać będzie jodła koreańska czy cyprysik nutkajski. Swoich miłośników mają także tuje, czyli żywotniki zwyczajne. Każdy z tych gatunków doskonale wkomponuje się w nasz ogród, podkreślając jego naturalność, ale dodając także nieco egzotyki.

 

   Drzewa i krzewy iglaste nie są trudne w uprawie. Niektóre gatunki po posadzeniu stają się właściwie samowystarczalne. Niekiedy, podczas długotrwałej suszy, warto je odrobinę podlać. Jeśli chcemy, by nasz ogród rósł w bardziej kontrolowany sposób, możemy przycinać i kształtować iglaki.

 

ZOBACZ TAKŻE

 

  • Popękana skóra po zimie? Mamy na to sposoby Popękana skóra po zimie? Mamy na to sposoby
    Wiele z nas boryka się z problemem suchej skóry. Zima nie jest najlepszym sprzymierzeńcem w utrzymaniu jej gładkiej struktury. Niska temperatura często niesie ze sobą ryzyko otarć i [...]
  • Ukryty język zapachów Ukryty język zapachów
      Czy wiesz jak mózg człowieka reaguje na zapach? Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy jak potężnym zmysłem jest węch. Woń konotuje silne emocje... ulubiony zapach z [...]
  • Demon w ciele kobiety: Hormony po czterdziestce Demon w ciele kobiety: Hormony po czterdziestce
    W Polsce co trzecia kobieta jest między 40 a 60 rokiem życia, czyli w okresie menopauzy (przekwitania). Oznacza to, że spora część naszego społeczeństwa doświadcza burzy hormonalnej, która [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Popękana skóra po zimie? Mamy na to sposoby
 
Wiele z nas boryka się z problemem suchej skóry. Zima nie jest najlepszym sprzymierzeńcem w utrzymaniu jej gładkiej struktury. Niska temperatura często niesie ze sobą ryzyko otarć i [...] czytaj więcej »