Strona główna » Savoir vivre na świecie

Savoir vivre na świecie

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Zasady zachowania się przy stole w wielu krajach różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Przygotujmy się na siedzenie na podłodze, jedzenie rękoma a kto wie może i na bycie karmionymi!

Wydawać by się mogło, że wiesz, jak zachować się przy stole. Nie opierasz się na nim łokciami, grzecznie prosisz o podanie soli, używasz sztućców. Ale za granicą sprawy mogą się skomplikować.  Wystarczy, że źle ułożysz pałeczki, napijesz się wina między toastami, czy odmówisz spróbowania lokalnej kuchni, a urazisz gospodarza. Sprawdź, jak do tego nie dopuścić.


Zanim usiądziemy do stołu

W wielu krajach duże znaczenie ma  to, gdzie zostaniemy usadzeni.. W Chinach, honorowy gość zasiada na środku stołu, a naprzeciwko niego pan domu. Z kolei w Argentynie, gospodarz zajmuje miejsce u szczytu stołu, a gość obok po jego prawej stronie. W Arabii Saudyjskiej, podobnie jak i w innych krajach Bliskiego Wschodu, posiłek odbywa się na dywanie lub macie w jednopłciowej konfiguracji. Także w Egipcie czy Nigerii, mężczyźni i kobiety, mimo że są parą, mogą zostać poproszeni o zjedzenie osobno. Biesiadowanie rozpoczyna najstarszy mężczyzna. Podobne tradycje znajdziemy w krajach azjatyckich, np. w Korei – czekamy aż najstarsze osoby zaczną jeść. Natomiast w krajach europejskich, jak Niemcy, czy Polska, sygnał do rozpoczęcia uczty daje gospodarz. Zanim jednak zaczniemy posiłek, powinniśmy położyć sobie na kolanach serwetkę. W Hong Kongu natomiast dostaniemy gorący ręcznik, którym wytrzemy twarz i ręce, a w Japonii miskę z wodą, w której przepłuczemy dłonie.

""

Sztućce, pałeczki, ręce

Będąc zaproszonymi do japońskiego domu, warto zapoznać się ze sztuką jedzenia pałeczkami. Nieodpowiednie ich użycie, może bardzo urazić naszego gospodarza.  O gafę także nietrudno używając sztućców. Meksykanie uznają nas za pretensjonalnych, jeśli zabierzemy się nimi za tacos. Z kolei Włosi nie wybaczą nam użycia łyżki do zjedzenia spaghetti.

 

""

Kilka ciekawostek

Stołując się u Portugalczyków, nietaktem jest proszenie o sól i pieprz, jeśli nie znajdują się one na stole. Tym gestem podważamy umiejętność przyprawiania dań. Na Filipinach jedzenie na stole nie znajduje się w przypadkowym miejscu, często ustawiane jest zgodnie z zasadami feng shui, dlatego nie należy odkładać potraw byle gdzie. Ustawienie talerzy ma też znaczenie w Hong Kongu. Jeśli gospodarz poda rybę, której głowa będzie skierowana w naszą stronę (ta część stanowi przysmak), zmiana ustawienia talerza będzie oznaką złych manier. Z kolei jedząc rybę w Chinach nie należy obracać jej na drugą stronę, bo to oznacza pecha. Nie musimy się natomiast przejmować, jeśli narobimy nieco bałaganu i podziękujmy za posiłek… beknięciem. Także na Tajwanie oznacza to, że nasz gospodarz spisał się na medal, ale już w Japonii – brak wychowania. Tutaj normą jest siorbanie – im głośniejsze, tym lepsze, bo wyraża uznanie dla gospodarza. W Indiach będzie to oblizanie palców. 


Marta Łuczak

 

 


Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie