Kobieta

Dzisiaj jest 16.01.2018. Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

Suchość skóry – skąd się bierze i jak z nią walczyć?

   Suchość skóry to problem, z którym boryka się wiele osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w zaburzeniach naturalnych właściwości skóry w zakresie regulacji poziomu nawodnienia. Po czym poznać suchą skórę i w jaki sposób ją pielęgnować?

 

Przyczyny suchości skóry

   Skóra w organizmie człowieka spełnia bardzo ważną rolę ochronną. Czasami jednak nie funkcjonuje prawidłowo. Dzieje się tak z kilku powodów – przede wszystkim dlatego, że znajdująca się na powierzchni skóry bariera lipidowa zostaje naruszona. Innym powodem jest brak w naskórku dostatecznej ilości substancji, które są w stanie zatrzymywać wodę. I wreszcie mówi się w tym kontekście także o nieodpowiednim składzie bądź o niedoborach lipidów wewnątrzkomórkowych.

   Skąd się bierze suchość skóry? Wpływają na to rozmaite czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczają się m.in. noszenie nieodpowiednich ubrań, zbyt częste przebywanie na słońcu lub w klimatyzowanych pomieszczeniach, niewłaściwa pielęgnacja, przyjmowanie niektórych leków etc. Z kolei częstymi czynnikami wewnętrznymi są m.in. uwarunkowania na tle genetycznym, zaburzenia żywienia czy zaburzenia hormonalne. Niejednokrotnie sucha skóra jest efektem wielu chorób, np. atopowego zapalenia skóry, niedoczynności tarczycy czy cukrzycy. Zmaga się z nią również większość osób po 64 roku życia.

 

Jak się objawia suchość skóry?

   Poznać suchą skórę można w łatwy sposób. Jest ona szorstka, nieprzyjemna w dotyku, podatna na ściąganie się i pękanie. Traci elastyczność i swędzi, nierzadko też i łuszczy się. Staje się bardzo wrażliwa, przy czym koniecznie należy zaznaczyć, iż nie w każdym przypadku suchość stanowi źródło suchej skóry. Wrażliwość i suchość to dwie odmienne rzeczy, które nie zawsze występują jednocześnie. Przeważnie suchość skóry występuje jedynie na określonych obszarach ciała ze szczególnym naciskiem na twarz, stopy, podudzia, przedramiona oraz łokcie. Są oczywiście przypadki, kiedy suchość pojawia się na całym ciele.

 

Jak dbać o suchą skórę?

   Osoby borykające się z suchością skóry powinny w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią jej pielęgnację. Do tego celu potrzebne są specjalne preparaty emoliencyjne, np. Emolium – dzięki nimsucha skóra będzie w lepszym stanie. Jako że dobrze natłuszczają i nawilżają skórę, pomagają w odbudowaniu jej bariery lipidowej. Doskonale łagodzą podrażnienia i uporczywe swędzenie. Stosuje się je do pielęgnacji ciała i twarzy oraz włosów i skóry głowy. Przebadane dermatologicznie, hipoalergiczne i pozbawione barwników kosmetyki są najlepszym wyborem.

   Dodatkowo trzeba mieć na uwadze jeszcze kilka innych kwestii, takich jak m. in. noszenie właściwej odzieży, unikanie nadmiernej ilości substancji zapachowych oraz gorących i długich kąpieli czy nawilżanie skóry od zewnątrz poprzez przyjmowanie dużych ilości wody. Przeważnie zmiana nawyków pielęgnacyjnych okazuje się wystarczająca, ale bywa i tak, że to za mało. Jeżeli nie widać poprawy, symptomy nie ustępują, a stan naskórka nieustannie się pogarsza, wówczas obowiązkowo należy udać się do lekarza. Niewykluczone, iż suchość skóry ma tu podłoże stricte chorobowe.

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Jak zapobiec puszeniu się włosów? Jak zapobiec puszeniu się włosów?
  Oto trzy sposoby, aby zapomnieć o puszeniu się włosów. Sprawdź, jak łatwo poradzisz sobie z tym problemem! Olej rycynowy Jest kopalnią antyoksydantów oraz kwasów [...]
 • Kawa w tabletkach Kawa w tabletkach
     Większość z nas jest przyzwyczajona do tradycyjnego zaparzania kawy mielonej, a jest ona również używana w tabletkach, saszetkach i kapsułkach. Pewnie nawet nie wszyscy [...]
 • Dlaczego nie chcemy kupować od ładnych ekspedientek? Dlaczego nie chcemy kupować od ładnych ekspedientek?
  Dr. Bianca Price z Uniwersytetu Południowej Australii odkryła i udowodniła, że kobiety chętniej kupują różne produkty od mniej urodziwych ekspedientek. Czy wy też, drogie Panie, [...]
 • Zdrowe zęby - zdrowe ciało Zdrowe zęby - zdrowe ciało
  Stan zębów – ważny element estetyczny  - jest jednym z istotnych czynników decydujących o naszym wyglądzie ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na nasze zdrowie [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Jak zapobiec puszeniu się włosów?
 
Oto trzy sposoby, aby zapomnieć o puszeniu się włosów. Sprawdź, jak łatwo poradzisz sobie z tym problemem! Olej rycynowy Jest kopalnią antyoksydantów oraz kwasów [...] czytaj więcej »