Kobieta

Dzisiaj jest 17.03.2018. Imieniny: Patryka, Zbigniewa, Gertrudy

Suchość skóry – skąd się bierze i jak z nią walczyć?

   Suchość skóry to problem, z którym boryka się wiele osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w zaburzeniach naturalnych właściwości skóry w zakresie regulacji poziomu nawodnienia. Po czym poznać suchą skórę i w jaki sposób ją pielęgnować?

 

Przyczyny suchości skóry

   Skóra w organizmie człowieka spełnia bardzo ważną rolę ochronną. Czasami jednak nie funkcjonuje prawidłowo. Dzieje się tak z kilku powodów – przede wszystkim dlatego, że znajdująca się na powierzchni skóry bariera lipidowa zostaje naruszona. Innym powodem jest brak w naskórku dostatecznej ilości substancji, które są w stanie zatrzymywać wodę. I wreszcie mówi się w tym kontekście także o nieodpowiednim składzie bądź o niedoborach lipidów wewnątrzkomórkowych.

   Skąd się bierze suchość skóry? Wpływają na to rozmaite czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczają się m.in. noszenie nieodpowiednich ubrań, zbyt częste przebywanie na słońcu lub w klimatyzowanych pomieszczeniach, niewłaściwa pielęgnacja, przyjmowanie niektórych leków etc. Z kolei częstymi czynnikami wewnętrznymi są m.in. uwarunkowania na tle genetycznym, zaburzenia żywienia czy zaburzenia hormonalne. Niejednokrotnie sucha skóra jest efektem wielu chorób, np. atopowego zapalenia skóry, niedoczynności tarczycy czy cukrzycy. Zmaga się z nią również większość osób po 64 roku życia.

 

Jak się objawia suchość skóry?

   Poznać suchą skórę można w łatwy sposób. Jest ona szorstka, nieprzyjemna w dotyku, podatna na ściąganie się i pękanie. Traci elastyczność i swędzi, nierzadko też i łuszczy się. Staje się bardzo wrażliwa, przy czym koniecznie należy zaznaczyć, iż nie w każdym przypadku suchość stanowi źródło suchej skóry. Wrażliwość i suchość to dwie odmienne rzeczy, które nie zawsze występują jednocześnie. Przeważnie suchość skóry występuje jedynie na określonych obszarach ciała ze szczególnym naciskiem na twarz, stopy, podudzia, przedramiona oraz łokcie. Są oczywiście przypadki, kiedy suchość pojawia się na całym ciele.

 

Jak dbać o suchą skórę?

   Osoby borykające się z suchością skóry powinny w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią jej pielęgnację. Do tego celu potrzebne są specjalne preparaty emoliencyjne, np. Emolium – dzięki nimsucha skóra będzie w lepszym stanie. Jako że dobrze natłuszczają i nawilżają skórę, pomagają w odbudowaniu jej bariery lipidowej. Doskonale łagodzą podrażnienia i uporczywe swędzenie. Stosuje się je do pielęgnacji ciała i twarzy oraz włosów i skóry głowy. Przebadane dermatologicznie, hipoalergiczne i pozbawione barwników kosmetyki są najlepszym wyborem.

   Dodatkowo trzeba mieć na uwadze jeszcze kilka innych kwestii, takich jak m. in. noszenie właściwej odzieży, unikanie nadmiernej ilości substancji zapachowych oraz gorących i długich kąpieli czy nawilżanie skóry od zewnątrz poprzez przyjmowanie dużych ilości wody. Przeważnie zmiana nawyków pielęgnacyjnych okazuje się wystarczająca, ale bywa i tak, że to za mało. Jeżeli nie widać poprawy, symptomy nie ustępują, a stan naskórka nieustannie się pogarsza, wówczas obowiązkowo należy udać się do lekarza. Niewykluczone, iż suchość skóry ma tu podłoże stricte chorobowe.

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Makijaż studniówkowy krok po kroku! Makijaż studniówkowy krok po kroku!
  Studniówka tuż tuż, czas szukania idealnej sukienki, torebki, butów a także… MAKIJAŻU! Musicie się zdecydować czy stawiacie na mocne wyraziste usta, czy raczej wolicie [...]
 • Dobry i silnie nawilżający krem do twarzy na dzień. Zobacz, kiedy powinnaś go stosować! Dobry i silnie nawilżający krem do twarzy na dzień. Zobacz, kiedy powinnaś go stosować!
  Nawilżający krem do twarzy to kosmetyk, który powinien znaleźć się na półce z kosmetykami u każdej kobiety - bez względu na to, czym ma ona 20, 30, 40, czy 60 lat. Jego [...]
 • Panie i Panowie, Oliwkę podano! Panie i Panowie, Oliwkę podano!
    Oliwkę można podawać na tysiąc i więcej sposobów. Czarna, zielona, fioletowa, a może nadziewana? Każda ma intrygujący kolor i odmienia smak potraw! Warto wiedzieć, że poza [...]
 • Emocje, które tuczą Emocje, które tuczą
  Kate Moss powiedziała kiedyś, że nic nie smakuje tak dobrze, jak bycie chudym. Może się jej tak wydawać, bo pewnie nigdy nie miała okazji spróbować ciasta czekoladowego mojej [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Makijaż studniówkowy krok po kroku!
 
Studniówka tuż tuż, czas szukania idealnej sukienki, torebki, butów a także… MAKIJAŻU! Musicie się zdecydować czy stawiacie na mocne wyraziste usta, czy raczej wolicie [...] czytaj więcej »