Kobieta

Dzisiaj jest 18.02.2018. Imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

Terroryzm- co oznacza?

Terroryzm - Co oznacza tak właściwie to słowo ? Skąd wywodzą się te działania, zachowania ? Co jest powodem tego ? Te i wiele innych pytań zadają sobie współcześni ludzie patrząc na otaczający ich świat.

 

Terroryzm jest zjawiskiem, które we współczesnym świecie doczekało się wielu definicji, prób jak najpełniejszego określenia jego wszystkich aspektów. Słowo „terroryzm” wywodzi się z łacińskiego wyrazu terror, czyli strach, przerażenie.


Na dzień dzisiejszy najpowszechniejsza definicja przedstawia terroryzm jako używanie siły lub przemocy przeciwko drugiej osobie, mające na celu zastraszenie a poprzez to wymuszenie określonych celów. Co wlicza się a co nie w ramy tego pojęcia nie jest jasne, gdyż wiąże się to z silną zależnością z polityką.


Na początku działania, które możemy dziś nazwać terroryzmem, związane były z polityką i polegały przede wszystkim na zamachu na władcę. Możliwość zranienia osób postronnych powstrzymywała ich. Z czasem ataki zaczęły dotykać głównie społeczeństwo. Działania te nie odnosiły się negatywnie dla samych zamachowców, dopiero w ostatnich dwudziestu latach pojawili się terroryści- samobójcy.


Głównymi powodami terroryzmu jest chęć zamanifestowania siły, pokazania swoich poglądów pozwalających na szerszy dostęp do władzy, wyzwolenie się spod różnych wpływów zwierzchników, nauki religii. Konsekwencje są ogromne.


W perspektywie społecznej terroryzm budzi przede wszystkim lęk. Życie w nieustannej sytuacji stresującej, niebezpiecznej jest niemożliwe. Społeczeństwa skazane na podobne doświadczenia, pozwalają sobą manipulować, odzwierciedlając nastroje terrorystów. Często, jak w przypadku wojny, ludzie stępiają swoje uczucia, dzieje się to jednak wtedy, gdy sytuacja ta trwa przez dłuższy czas.


W społeczeństwach nie przyzwyczajonych do podobnych incydentów, sprawia że ludzie się integrują, czują się jednością a czynniki które ich dzieliły znikają, by razem skierować się przeciw wspólnemu wrogowi. W sferze politycznej terroryzm odnosi się głównie to wymuszenia określonych celów, jak uznanie niepodległości części kraju uznanej za ojczyznę przez ludność  o odrębnej kulturze od reszty kraju, zmiana rządów i rządzących lub ich decyzji w związku z różnymi.


Warto czasem zatrzymać się i pomyśleć dwa razy zanim się coś zrobi, podejmie jakąś decyzję. Konsekwencję mogą być przeróżne, pamiętajmy o tym.

 


 Marta Łuczak

 

 


ZOBACZ TAKŻE

 

 • Szaszłyki z polędwica z grilla Szaszłyki z polędwica z grilla
  Są wakacje, a co za tym idzie, często grillujemy. Oprócz popularnej kiełbasy z grilla warto upiec szaszłyki, których smak w zależności od składników, jest znacznie lepszy [...]
 • Dodaj produkty WSP Społem do świątecznej listy zakupów Dodaj produkty WSP Społem do świątecznej listy zakupów
      Już niedługo przygotowania do świąt ruszą pełną parą. W związku z tym, warto chwilę wcześniej pomyśleć o liście wielkanocnych zakupów i obowiązkowo dopisać do [...]
 • Sezonowe wyprzedaże - jak kupować z głową? Sezonowe wyprzedaże - jak kupować z głową?
  Wchodzimy do centrum handlowego i pierwsze co rzuca się w oczy to niecodzienne okazje: tutaj -30, -40, -50%, tam 3 sztuki w cenie 2, a jeszcze dalej 2 w cenie 1. Jesteśmy wręcz zasypani [...]
 • Czym jest miłość? Czym jest miłość?
  Czym jest miłość? Czym się ona objawia? Każdy z nas chce zrozumieć czym jest miłość i do pewnego stopnia wiemy o niej naprawdę dużo. Wszyscy chcemy ją poczuć. Niemniej jednak dla [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Szaszłyki z polędwica z grilla
 
Są wakacje, a co za tym idzie, często grillujemy. Oprócz popularnej kiełbasy z grilla warto upiec szaszłyki, których smak w zależności od składników, jest znacznie lepszy [...] czytaj więcej »