Strona główna » Uszatek! Plastuś! Kłapouchy! Jak z pomocą medycyny walczyć z kompleksem odstających uszu

Uszatek! Plastuś! Kłapouchy! Jak z pomocą medycyny walczyć z kompleksem odstających uszu

przez PewnaPani
0 komentarz

""

    Wygląd naszych uszu może być prawdziwym źródłem kompleksów. Zbyt małe, zbyt duże, a przede wszystkim odstające uszy, zwłaszcza wśród dzieci, powodują kpiny i wyśmiewanie ze strony rówieśników. Ich inwencja twórcza w wymyślaniu przezwisk dla osoby, której uszy nie są "idealne" jest nieograniczona. Medycyna oferuje nam dziś szybkie rozwiązanie tego problemu. Operacja plastyczna uszu, nazywana również otoplastyką, pozwala na korektę kształtu małżowiny usznej.

 

 

Dlaczego uszy odstają?

    U połowy osób z odstającymi uszami, przyczyną ich kompleksu jest płaski fałd grobelki, w wyniku czego ucho zawija się do przodu. Powodem odstawania uszu może być także za duża muszla ucha, przez co reszta małżowiny automatycznie unosi się. Niekiedy te dwie przyczyny występują razem.

Odstające uszy mogą być również efektem:

  • tak zwanego guzka Darwina, czyli wyniosłości na obrąbku ucha,
  • ucha „zwiniętego” albo „filiżankowego”,
  • ucha zwisającego charakteryzującego się zwisaniem w dół górnej części małżowiny, przy prawidłowo wykształconej muszli i grobelce,
  • ucha z dodatkową odnogą grobelki,
  • ucha Machiavellego i ucha satyra, w których górna część małżowiny jest płaska, duża, miękka oraz oddalona od czaszki.

W zależności od przyczyn odstawania uszu lekarz dobiera odpowiedni zabieg.

 

Zabieg korekcji uszu

    W przypadku, gdy odstawanie uszu powoduje płaski fałd grobelki, zabieg korekcji polega na jej odpowiednim wykształceniu. Jeżeli powodem odstawania jest zbyt duża małżowina, zadaniem lekarza chirurga jest przyszycie jej do czaszki lub, ewentualnie, usunięcie jej części i następnie przyszycie do czaszki. Bez względu na rodzaj zabiegu, lekarz nacina skórę za uchem, dokonuje jej odseparowania od chrząstki, a potem podejmuje stosowne działania mające na celu wykształcenie grobelki lub zmniejszenie małżowiny. Efektem tych działań powinna być prawidłowo ukształtowana chrząstka, którą następnie mocuje się w nowej pozycji do mięśni głowy. Używa się do tego nierozpuszczalnych szwów. Po prawidłowo wykonanym zabiegu odkształcenia lub powrót do pierwotnego kształtu jest w zasadzie niemożliwy. Ostatni etap zabiegu to zaszycie nacięcia na skórze. Dopiero po wykonaniu korekcji jednego ucha przystępuje się do zabiegu na drugim uchu.

 

Otoplastyka u dzieci

    Operacja plastyczna uszu u dzieci powinna być po pierwsze przeprowadzana dopiero w momencie zakończenia ich wzrostu, po drugie zaś tylko wówczas, kiedy dziecko jest w stanie podjąć taką decyzję zupełnie samodzielnie. Zaleca się, aby dziecko w momencie zabiegu miało ukończone 14 lat. U młodszych dzieci może następować jeszcze intensywny wzrost tkanki chrzęstnej. Zabieg może spowodować jego spowolnienie, a nawet zatrzymanie. Jest więc niebezpieczny.

    Zanim podejmiemy decyzję o korekcji uszu, zastanówmy się, czy rzeczywiście w naszym przypadku jest ona konieczna. Nietuzinkowy wygląd może być w dzisiejszych czasach zaletą, czynnikiem wyróżniającym nas z tłumu. Jeżeli jednak niedoskonałości powodują u nas ogromny stres i dyskomfort psychiczny operacja plastyczna uszu może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie