Strona główna » Wieża Eiffla bez tajemnic

Wieża Eiffla bez tajemnic

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Być w Paryżu i nie wejść na wieżę Eiffla to tyle samo, co być w Atenach i nie zobaczyć Akropolu albo być w Rzymie i nie wejść na Plac św. Piotra. Można, ale po prostu nie wypada. Wieża Eiffla, dziś wizytówka Paryża, kiedyś była postrzegana zupełnie inaczej.

 

Wieża Eiffla stoi w sercu dzisiejszego Paryża. Jednak myliłby się ten, kto by sądził, że było tak zawsze. Niegdyś stała na uboczu, a powstała jako konstrukcja tymczasowa na Wielką Wystawę Światową, która odbywała się dla uczczenia setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej. Nikt wtedy nie myślał, że postrzegana jako brzydka i odrażająca wieża Eiffla zagości na stałe w krajobrazie Paryża i stanie się jego wizytówką.

 

Wieża Eiffla powstała w latach 1887 – 1889 i jak na tamtą epokę trzeba uznać ten czas za wyjątkowo krótki. Przy jej powstaniu pracowało 250 budowniczych. Ta potężna konstrukcja waży około 10 tysięcy ton, do połączenia stalowych elementów użyto ponad 2 400 000 nitów. Jej wysokość oficjalnie wynosi 300 metrów, 324 z zamontowaną później anteną telewizyjną. Jednak kurczliwość stali na skutek mrozu powoduje zmniejszanie się wieży zimą o kilkanaście centymetrów. Uważana jest za stabilną konstrukcję, jednak silny wiatr potrafi rozhuśtać jej szczyt. Notuje się odchylenia od pionu rzędu 6 cm. Odważni i wytrwali mogą wejść na szczyt piechotą, muszą jedynie pokonać 1642 stopnie schodów. Na szczyt można także wjechać windą. Przy dobrej pogodzie widoczność z tarasu widokowego na szczycie wieży sięga aż 60 kilometrów.

 

O ile paryżanie uważani za śmietankę intelektualną i towarzyską nazywali wieżę brzydką i nie mogli doczekać się jej rozbiórki, o tyle wśród niższych warstw społecznych wieża zyskała uznanie i podziw. Jak można przypuszczać, rozbiórka wieży byłaby kosztownym i skomplikowanym przedsięwzięciem, prawdopodobnie dlatego nie doszło do niej tuż po zakończeniu wystawy. Dyskusje, co zrobić z tą stalową konstrukcją trwały latami. W końcu w 1909 roku wieżę Eiffla wykorzystano do zamontowania na niej anteny telegraficznej. 10 lat później był to maszt dla anteny radiowej, a w 1969 roku zamontowano antenę telewizyjną.

 

Dziś wieża Eiffla jest wyróżnikiem Paryża, obowiązkowym punktem programu na trasie zwiedzania. Na tarasach widokowych można nie tylko podziwiać panoramę miasta, ale również zjeść smaczny posiłek w jednej z restauracji. Planując wyjazd do Paryża trzeba koniecznie poświecić jeden dzień na wizytę w wieży. Czynna jest od godziny 9 rano do północy. Najdroższy bilet kosztuje 15 €. Co siedem lat odbywa się gruntowna renowacja i malowanie wieży. Co roku wieżę Eiffla odwiedza około 3 miliony turystów. Zorganizowanie wycieczki do Paryża autokarem lub samolotem, uwzględniające zwiedzanie wieży organizuje Biuro Podróży ITAKA.

 

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie