Strona główna » Witamina K1 i K2 – mało znane witaminy które mogą ocalić zdrowie

Witamina K1 i K2 – mało znane witaminy które mogą ocalić zdrowie

przez PewnaPani
0 komentarz

 

Wielu z nas słyszało o witaminie K1, ale od niedawna dość głośno mówi się o witaminie K2 – mało znanej witaminie, która wg najnowszych badań może być zbawienna dla naszego zdrowia. Wyniki badań ukazują w nowym świetle wiele teorii dotyczących zasad żywienia, dietetyki a także przyczyn powstawania wielu chorób.


Istnieją dwie główne formy witaminy K, K1 (filochinon) znajduje się w produktach roślinnych takich jak zielone warzywa liściaste, natomiast witamina K2 (menachinon) znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego i w sfermentowanej żywności roślinnej


Witamina K2 jest podzielona na kilka różnych podtypów, ale najważniejsze to MK-4 i MK-7.

 

 

Działanie witaminy K1 i K2


Wapń jest bardzo ważnym materiałem. Jest on niezbędny do budowy kości i zębów ale także odgrywa kluczową rolę w innych kluczowych procesach biologicznych organizmu.

 
Główną funkcją witaminy K jest modyfikacja białek, w taki sposób aby dać im zdolność do wiązania wapnia.


Jednak role witaminy K1 i K2 są tak różne, że wielu uważa że ​​powinny być w ogóle klasyfikowane jako oddzielne składniki odżywcze.


Witamina K1 jest używana głównie w wątrobie do aktywacji białek wiążących wapń zaangażowanych w krzepnięcie krwi, natomiast K2 jest służy do aktywacji białek regulujących umieszczenie wapnia w miejsca gdzie jest on potrzebny (kości, zęby).

 

 

Witamina K2 może pomóc w zapobieganiu chorobą sercowo-naczyniowym

 
Gromadzenie się wapnia w tętnicach jest jednym z najgroźniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.


Z tego powodu wszystko co może zmniejszyć osady wapnia w naczyniach krwionośnych może pomóc w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.


Witamina K2 zapobiega osadzaniu się wapnia w naczyniach krwionośnych  co zmniejsza ryzyko chorób sercowo – naczyniowych.


Ze względu na ogromną ilość zgonów na choroby sercowo-naczyniowe jesteśmy w rozpaczliwej potrzebie długoterminowych kontrolowanych badaniach na temat wpływu witaminy K2 na choroby serca.


Według najnowszych badań wyższe spożycie witaminy K2 jest silnie związane ze zmniejszeniem ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. 


Witamina K1 działa w większości w wątrobie nie wpływając na ryzyko choroby sercowo-naczyniowej.

 

 

Witamina K2 może poprawić zdrowie kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy


Osteoporoza (zrzeszotnienie kości) jest częstym problemem w krajach zachodnich. Jest to szczególnie powszechna choroba u starszych kobiet i mocno podnosi ryzyko złamań.

Jak wspomniano powyżej witaminę K2 odgrywa kluczową rolę w metabolizmie wapnia, głównego minerału znajdującego się w kościach.


Witamina K2 aktywuje dwa białka zwane "białkami macierzy GLA" oraz osteokalcyne które aktywnie wiążą wapń i przyczyniają się do budowy i utrzymania zdrowia kości.

 

 

Witamina K2 może poprawić zdrowie zębów.


Naukowcy uważają że witamina K2 może odgrywać kluczową rolę w zdrowiu jamy ustnej, ale obecnie nie ma badań przeprowadzonych na ludziach które by to potwierdziły w 100% .


Na podstawie badań na zwierzętach i roli witaminy K2 w metabolizmie kostnym, uzasadnione jest założenie że wpływa też na zdrowie zębów.


Jednym z głównych białek regulujących zdrowie jamy ustnej są osteokalcyny, te same białka które są kluczowe dla metabolizmu kostnego i jest aktywowane przez witaminę K2.


Osteokalcyna uruchamia mechanizm który stymuluje wzrost nowej zębiny, która jest zwapniałą tkanką pod szkliwem na zębach.


Witamina A i D także odgrywają ważną rolę i działają synergistycznie (wzmacniają swoje działanie gdy są razem) z witaminą K2.

 

 

Witamina K2 może pomóc w walce z rakiem


Rak jest częstą przyczyną śmierci w krajach zachodnich. Mimo że współczesna medycyna znalazła wiele sposobów aby go leczyć, nadal rośnie ilość zachorowań. Znalezienie skutecznych metod zapobiegania chorobom nowotworowym jest sprawą najwyższej wagi.

Obecnie  prowadzone są badana kliniczne na temat wpływu witaminy K na  pewne typy  nowotworów. 


Mam nadzieję że w najbliższej przyszłości będziemy mieli dokładniejsze badania dotyczące wpływu witaminy K2 na nowotwory.


Według dotychczasowych opracowań witamina K2 poprawia szansę przeżycia pacjentów z rakiem wątroby. Mężczyźni którzy spożywają najwięcej K2 mają niższe ryzyko zaawansowanego raka prostaty.

 

 

Pokarmy bogate w witaminy K2

 
Ludzie mogą częściowo konwertować witaminę K1 w organizmie na niewielkie ilości witaminy K2 MK-4 . Jest to użyteczne ponieważ ilość witaminy K1 w typowej diecie jest dziesięć razy większa od witaminy K2.


Jednak obecne badania wskazują że proces konwersji jest bardzo nieefektywny bo zachodzi w miejscach gdzie witamina K2 nie może być wchłonięta do organizmu, znacznie bardziej korzystne jest bezpośrednie spożycie witaminy K2.Niestety średnie spożycie tego ważnego składnika odżywczego jest bardzo niskie w nowoczesnej diecie.


Witamina K2 jest w niektórych środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i w sfermentowanej żywności, niestety spożycie tych rodzajów żywności jest bardzo małe.

Dobrym źródłem zwierzęcym są produkty z dużą ilością tłuszczów mlecznych, ale tylko od krów karmionych trawą na wolnym wybiegu, wątroby i żółtka jaj z ekologicznego chowu.


Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach co oznacza że nisko-tłuszczowe i "chude" produkty pochodzenia zwierzęcego nie mają jej prawie wcale.


Żywność pochodzenia zwierzęcego zawiera podtyp K2 MK-4, podczas gdy sfermentowanej żywność roślinna, taka jak natto i miso zawiera podtypy od MK-5 do MK-14, podtypy które pochodzą z fermentowanych roślin mają znacznie dłuższy czas aktywności biologicznej w organizmie niż te pochodzenia zwierzęcego, K2 MK-7 zawarta w natto jest aktywna nawet do 72 godzin gdy K2 MK-4 tylko od 2 do 3 godzin. 


Z uwagi na niskie spożycie produktów zawierających witaminę K2 alternatywą jest suplementacja.


Korzyści z suplementacji witaminy K2 można zwiększyć jeszcze bardziej jeśli połączymy ja z witaminą D3, ponieważ te dwie witaminy działają synergistycznie, czyli wzajemnie wzmacniają swoje działanie.


Mimo że nie wszystkie właściwości witaminy K2 zostały potwierdzone u ludzi, ale obecne badania na temat witaminy K2 i jej wpływu na zdrowie powodują że staje się jedną z najważniejszych witamin dla człowieka a może nawet w niektórych przypadkach ratować życie i zdrowie ludzi.

 

 

Jak leki przeciwzakrzepowe wpływają na witaminę K?


Najnowsze badania wykazały wyraźny związek między długotrwałym leczeniem przeciwzakrzepowym i obniżoną wytrzymałością kości z powodu zmniejszenia ilości aktywnej osteokalcyny. Długotrwałe leczenie przeciwzakrzepowe może prowadzić do zwiększenia ilości złamań, zmniejszenia zawartości składników mineralnych i gęstości mineralnej kości, może prowadzić do osteopenii i podwyższyć poziom dekaroksylowanej osteokalcyny w surowicy. Gęstość mineralna kości była znacznie mniejsza u pacjentów po udarze mózgu którzy byli poddani długotrwałym leczeniu warfaryną w porównaniu do nieleczonych warfaryną pacjentów. Osteopenia była efektem działania warfaryny na metabolizm witaminy K2. Dodatkowo długotrwałe leczenie przeciwzakrzepowe jest często wiązane z wapnieniem tkanek miękkich u dzieci i dorosłych. Ponadto u ludzi w trakcie długotrwałego leczenia przeciwzakrzepowego zwapnienie tętnic następowało dwa razy szybciej niż u pacjentów którzy nie przyjmowali antagonisty witaminy K. Konsekwencje długotrwałego leczenia przeciwzakrzepowego: zwiększona sztywności ścian aorty, niewydolność wieńcowa, niedokrwienie a nawet niewydolności serca. Zwapnienia tętnic może również przyczyniać się do nadciśnienia skurczowego i przerost komór serca. 


Zazwyczaj leczenie przeciwzakrzepowe następuje aby uniknąć stanów zagrażających życiu i zdrowiu. Wysokie spożycie witaminy K zakłóca działanie leków przeciwzakrzepowych. Pacjentom którzy są leczeni warfaryną lub innym lekiem który jest antagonistą witaminy K, nie zaleca się w związku z tym spożywania produktów bogatych w witaminy K. Najnowsze badania wskazują, że najlepszym wyjściem jest połączenie witaminy K z lekami przeciwzakrzepowymi żeby ustabilizować INR (międzynarodowy współczynnik znormalizowany, wy standaryzowany współczynnik czasu krzepnięcia osocza po uwapnieniu).

 

 

Komu grozi niedobór witamin K2?


Istnieją dwa rodzaje niedoboru witaminy K2: ostre i przewlekłe.


Powszechnie uznaje się że ostry niedobór charakteryzuje się krwawieniem z dziąseł, nosa i przewodu pokarmowego. Konsekwencje mogą być bardzo poważne: udar mózgu, uszkodzenie płuc i śmierć spowodowana przez dużą utratę krwi. Noworodki mają większe ryzyko ostrego niedoboru witaminy K2, ponieważ witamina K2 nie jest transportowane przez łożysko w wystarczającym stopniu, a noworodek nie posiada jeszcze wytworzonej flory bakteryjnej która może wytworzyć witaminę K2. Niedobór witaminy K2 może również wystąpić z powodu używania leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna lub inne pochodne kumaryny), długotrwałe stosowanie antybiotyków, choroby pęcherzyka żółciowego i choroby Crohna.

Przewlekły niedobór witaminy K2 jest mniej oczywisty do zdiagnozowania niż ostry. Co jest bardziej niebezpieczne, ponieważ nie ma żadnych niepokojących objawów i wyników, upośledzenie wytrzymałości kości, osłabienie układu krążenia uznaje się za choroby starzenia się organizmu.

Przez długi czas uważano że niedobór witaminy K2 jest rzadko spotykany, a wymagany poziom może być łatwo dostarczony poprzez dietę i biosyntezę mikrobiologiczną dokonaną przez bakterie żyjące w jelitach. Jednak najnowsze dane naukowe wskazują że ilość witaminy K2 w diecie nie jest tak wysoka jak kiedyś sądzono. Nawet dobrze zbilansowana dieta może nie dostarczać witaminy K w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu. Z badania z 2005 roku przeprowadzonego przez  CJ Prynne wynika że spożycie witaminy K2 jest obecnie znacznie niższe niż 50 lat wcześniej, a dzienne spożycie witaminy K stopniowo zmniejsza się od 1950 roku.


Można to częściowo wyjaśnić zmianami w sposobie żywienia (ludzie jedzą dużo mniej zielonych warzywach liściastych, które są bogate w witaminę K1 ) i zmianę sposobu wytwarzania żywności. Obecne sterylne warunki wytwarzania żywności dyktowane przez międzynarodowe standardy powodują brak obecności różnych gatunków bakterii wytwarzających witaminę K2 w diecie.

Źródła witaminy K2 również uległy zmianie na przestrzeni dekad. Przykładowo witamina K2 w diecie dzieci w 1950 roku pochodziła w około 15% z tłuszczów i olejów a 55% pochodziło z warzyw. Natomiast w 1990 roku, 35% pochodziło z tłuszczów i olejów, a zaledwie 30% z warzyw.

 

 

Przeciwwskazania suplementacji witaminy k2 i jaka jest bezpieczna dawka?


Nie zostało poznane żadne działanie toksyczne po przyjęciu dużych dawek menachinonów (witaminy K2 MK7). Osoby biorące leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna (kumaryny) powinny przed zastosowaniem witaminy K2 skonsultować się z lekarzem. W przeciwieństwie do innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, witamina K2 nie odkłada się w znacznej ilości w wątrobie. Wszystkie na dziś dostępne wyniki badań wskazują że witaminy K nie mają żadnego negatywnego wpływu na zdrowe osoby.


Anna Maria Krytka

 


Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie