Strona główna » Zalety jedzenia ryb

Zalety jedzenia ryb

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   O tym, że warto jeść ryby, wie większość osób, nawet tych, które nie interesują się zbytnio zdrowym odżywianiem. Dietetycy zalecają jedzenie ryb zwłaszcza dzieciom, kobietom w ciąży i osobom w podeszłym wieku. Twierdzą, że każdy powinien jeść porcję tego mięsa przynajmniej dwa razy w tygodniu. Warto zatem wiedzieć, co tak naprawdę daje nam jedzenie ryb.

 

Dlaczego warto jeść ryby?


   Ryby stanowią doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Bez obaw można więc jeść tłuste ryby, których mięso wpływa pozytywnie na układ krążenia. Białko ryb jest dużo lepiej przyswajane przez ludzki organizm niż białko kurze lub wieprzowe. Zawiera również ważne dla naszego zdrowia witaminy z grupy B oraz witaminy A, D i E, które poprawiają stan skóry, wzmacniają zęby i kości oraz eliminują z organizmu wolne rodniki. W rybach znaleźć można także wiele minerałów i mikroelementów, które usprawniają pracę mózgu. Udowodniono nawet, że regularne jedzenie ryb poprawia nastrój, ponieważ sprzyja produkowaniu serotoniny. Zalet jedzenia ryb jest bardzo wiele. Trzeba jednak pamiętać, że największe korzyści przyniesie nam spożywanie świeżych ryb, np. z Delikatesów Rybnych "Krewetka".

 

 

Jakie ryby powinny znaleźć się w naszym menu?


   Do najzdrowszych ryb można zaliczyć ryby morskie, głównie ze względu na największą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to między innymi:
– dorsz, który ma sporo białka i jodu;
– pstrąg, dostarczający organizmowi witaminy A,D i E, które zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworu;
– łosoś, który zawiera dużo zdrowych tłuszczów oraz witaminę E, działającą przeciwstarzeniowo;
– tuńczyk, który stanowi naturalne źródło witaminy D i B12 oraz kwasu tłuszczowego omega-3 (ten w puszcze zawiera jedynie witaminy, ponieważ większość tłuszczu jest usuwana w trakcie przygotowywania konserw);
– makrela, która również zawiera dużo kwasu tłuszczowego omega-3, a także witaminę D i selen (jej mięso ma najwięcej tłuszczu w okresie zimowym, a najmniej w lecie, po okresie tarła);
– śledź, który także jest świetnym źródłem kwasu tłuszczowego omega-3, jednak należy na niego uważać, bo łatwo się psuje.

 

 

Jak prawidłowo przyrządzić ryby?


   Większość ryb jest niskokaloryczna. Jednak mięso łososia, makreli lub śledzia, np. z Delikatesów Rybnych "Krewetka", to większa zawartość tłuszczu, a więc duża porcja energii. Na szczęście kaloryczność potraw z ryb jest uzależniona w głównym stopniu od sposobu przygotowania i formy podania. Najlepszą metodą przyrządzenia ryby jest gotowanie na parze, które nie obciąża przewodu pokarmowego. Jest to także świetne urozmaicenie diety dla osób, które się odchudzają. Innym sposobem na przyrządzenie ryby jest upieczenie jej w folii. Jeśli już smażymy ją na oleju, to jego temperatura nie może przekraczać 180 stopni Celsjusza. W wyższej uwalniają się toksyczne związki, które działają niekorzystnie na układ pokarmowy. Należy unikać ryb przyrządzanych w panierce i w gęstym sosie oraz wędzonych – są najbardziej tuczące. Najlepsze jest mięso ryby, która była poddana krótkotrwałej obróbce termicznej. Nie jest wtedy wysuszone i ma idealną konsystencję.

 

   Warto jeść ryby w każdym wieku, niezależnie od pory roku. Zawarte w nich witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz mikroelementy chronią nas przed wieloma groźnymi chorobami i dolegliwościami, a nawet depresją. Koniecznie zatem trzeba je włączyć do codziennego jadłospisu, np. w formie sałatek, przekąsek lub jako składnik dania głównego.

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie