Kobieta

Dzisiaj jest 19.09.2017. Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

Znaczenie selenu dla zdrowia

Selen jest śladowym pierwiastkiem w organizmie człowieka, który kilka lat wcześniej był posądzany o działanie toksyczne. Dopiero później odkryto, jak ważną funkcje pełni selen. Selen pomaga w produkcji specjalnego enzymu. Enzym sprawia, że błony komórkowe są chronione przed działaniem wolnych rodników. Warto wiedzieć, jaki są źródła selenu. Warto również zaznaczyć, że w jego dostarczeniu do organizmu pomocna będzie też zdrowa dieta i zdrowa żywność. 

 

Znaczenie selenu

Sam selen ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia człowieka i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych. Ten pierwiastek stanowi część składową dwóch niezwykle ważnych dla życia aminokwasów: selenocysteiny i selenometioniny.

Selen bardzo korzystny jest dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ łagodzi uderzenia gorąca i inne związane z nią dolegliwości.

 

 

Źródła selenu

Selen jest pierwiastkiem, który jest nietrwały w organizmie i w zetknięciu z węglowodanami, zwłaszcza z cukrami prostymi staje się bezużyteczny dla organizmu. Osoby, które przejadają się słodyczami pozbywają się cennego biopierwiastka. Dobrym źródłem selenu są drożdże piwne. Spożycie około dwóch gramów drożdży zapewnia odpowiednią dawkę selenu. Natomiast należy pamiętać, że witamina C osłabia wchłaniane selenu.

Selen w sporych ilościach można znaleźć w orzechach i nasionach, takich jak słoneczni. Inne źródła selenu to wątroba, owoce morza, ryby, kiełki i warzywa z terenów, gdzie ziemia jest zasobna w selen- z tych szczególnie dużo selenu stwierdza się w grochu, fasoli, brukselce i brokułach.

 

Właściwości selenu

Wśród licznych właściwości selenu najważniejszą jest, wzmacnianie układu odpornościowego. U zdrowych osób selen wspomaga również prawidłową pracę tarczycy. Niedobór selenu stanowi ryzyko dla zdrowia. Dla przykładu, organizm wykorzystuje selen do produkcji peroksydaza glutationowej, endogennego antyoksydacyjnego enzymu prawie tak ważnego jak ponadtlenkowa.

Selen jest minerałem śladowym, który jest niezbędny dla zachowania optymalnego zdrowia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest on dostępny pod różnymi postaciami. Każda z tych form działa na swój sposób.

Selen pomaga w wydalaniu z organizmu szkodliwych metali ciężkich i uczestniczy w wytwarzaniu hormonopodobnych substancji, prostaglandyn, zapobiegających stanom zapalnym, a zwłaszcza autogresji reumatoidalnej.

 

Suplementacja i uwagi

Przyjmuje się, że dawka dzienna do 800 mcg jest bezpieczna. Powyżej należy zachować ostrożność – szczególnie przy długotrwałej suplementacji. Bardzo wygodnym do stosowania preparatem Jest Super Selen Complex firmy Life Extension. Można go znaleźć np. na stronie www.nastrazyzdrowia.pl

Jeśli lekarz nie zaleci innej dawki, to należy spożywać codziennie jedną kapsułkę z posiłkiem. W przypadku zażywania innych leków należy skontaktować się z lekarzem. Pamiętajmy, że suplementów nie można stosować jako substytutów (zamienników) zróżnicowanej diety.

 

 

 

Marta Łuczak

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Świąteczne pierniczki Świąteczne pierniczki
  Pierniczki to obowiązkowy smakołyk na świątecznym stole. Jak upiec świąteczne pierniczki, którymi zachwycicie całą rodzinę? Oto przepis na właśnie takie pierniczki.   Coraz [...]
 • Jak udekorować mieszkanie przed kolacją walentynkową? Jak udekorować mieszkanie przed kolacją walentynkową?
  Przed Walentynkami w domu należy pozbyć się z mieszkania na wieczór zwierząt, aby nie zniszczyły romantycznie rozsypanych płatków róż ani zabrudziły świeżej [...]
 • Jakie działania po 40-stce? Jakie działania po 40-stce?
  Po 40 roku życia należy bardziej dbać o siebie. Aby zachować szczupłe i jędrne ciało, należy nawet codziennie ćwiczć na siłowni. Skórę twarzy pielęgnować poprzez [...]
 • Co daje nam słuchanie muzyki? Co daje nam słuchanie muzyki?
    Jednym z podstawowych tematów, które prędzej czy później wychodzą podczas rozmowy jest muzyka. Pojawi się klasyczne pytanie czego słuchamy. Jest to z jednej strony [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

Gosc123Komentarz dodany w dniu: 28-07-2016 11:30

Świetny temat i dobrze opisany, pewnie mało kto wie o takich rzeczach.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Świąteczne pierniczki
 
Pierniczki to obowiązkowy smakołyk na świątecznym stole. Jak upiec świąteczne pierniczki, którymi zachwycicie całą rodzinę? Oto przepis na właśnie takie pierniczki.   Coraz [...] czytaj więcej »