Kobieta

Dzisiaj jest 18.01.2022. Imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

Ból głowy, a rezonans magnetyczny

   Gdy boli nas głowa nie zawsze pomoże nam środek przeciwbólowy. Aby dokładnie rozpoznać przyczynę bólu głowy lekarz może zlecić nam badanie głowy rezonansem magnetycznym. Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ uporczywe, nieustające bóle mogą być przyczyną wielu poważnych chorób.

 

Niezbędne badanie

 

   Badanie jest przydatne w diagnozowaniu zmian guzowatych mózgowia, czy przysadki mózgowej. Dzięki temu badaniu zbadane zostają też wewnątrzczaszkowe odcinki nerwów czaszkowych, również tkanka mózgowa i struktury tylnej jamy czaszki.

 

   Lekarze zalecają wykonanie takiego badania głowy, gdy inne przeprowadzone badania nie pokazały jednoznacznego obrazu i nie pozwoliły postawić diagnozy.

Bardzo dokładne badanie

 

   Badanie rezonansem daje obraz wielopłaszczyznowy, jest bardzo dokładne. Warto spojrzeć na ten link https://multimed.pl/zakres-uslug/rezonans-magnetyczny.

Choroby mózgu

 

   Choroby mózgu mogą dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek. U dzieci przeważnie diagnozuje się guzy mózgu, które stanowią 20 procent wszystkich nowotworów w wieku dziecięcym. Młodzież oraz dorośli często zmagają się z zaburzeniem odżywiania lub depresją. Jest też coraz większa liczba seniorów z Alzheimerem, udarem mózgu, czy chorobą Parkinsona.

 

   Choroby mózgu są grupą schorzeń, która stanowi jeden z czołowych problemów zdrowotnych. Choruje na nie coraz więcej osób.

 

   Do najpopularniejszych chorób należą:

 • Demencja, czyli otępienie. Jest to postępujący spadek sprawności intelektualnej, jest spowodowany zmianami w mózgu.
 • Choroba Parkinsona. Jest to choroba mózgu prowadząca do systematycznie narastającej ruchowej niesprawności. W Polsce cierpi na nią do 80 tysięcy ludzi. Dotyka ludzi mniej więcej od 50 roku życia. Częstotliwość występowania tej choroby wzrasta z wiekiem.
 • Stwardnienie rozsiane to wynik niszczenia osłonek mielinowych oraz włókien nerwowych, co zakłóca przewodzenie impulsów oraz funkcjonowanie wszystkich narządów. Dochodzi tu do zaburzenia ruchu, wzroku, a także zmian psychicznych.

 

   Innymi chorobami mózgu są: stwardnienie zanikowe boczne, pląsawica Huntingtona, choroba Alexandra, choroba Picka, choroba Canavan i inne.

 

   Najczęściej diagnozowaną chorobą mózgu jest udar, czyli wylew krwi do mózgu. Badania potwierdzają, że co dziesiąty człowiek po 50 roku życia umiera z powodu udaru mózgu. Do naczyniowych chorób mózgu zaliczamy też: krwotok podpajęczynówkowy, tętniak mózgu, przewlekła miażdżyca.

 

   Warto wspomnieć o zapaleniu mózgu, które może być bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Guzy mózgu stanowią 2 procent zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w 2014 roku. Największa grupa guzów mózgu to glejaki. Natomiast najczęstszym łagodnym guzem mózgu jest oponiak.

 

   Do chorób mózgu zaliczamy również choroby psychiczne, np. schizofrenia, gdzie każdy epizod choroby wiąże się z uszkodzeniem substancji białej i szarej mózgu oraz zaburzenia nastroju. Do chorób mózgu zaliczamy zaburzenia nerowo-mięśniowe, uzależnienia, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości i zaburzenia odżywiania.   

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Rosół z pulpetami Rosół z pulpetami
  Składniki: - 1 kurczak, - 1 pęczek świeżej włoszczyzny, - sól, - pieprz ziarnisty, - 5 ziaren ziela angielskiego, - szczypta curry (ewentualnie). Składniki na pulpety: - 15 dag [...]
 • Czyszczenie i pielęgnacja podłóg. Jak dbać o różnego rodzaju posadzki? Czyszczenie i pielęgnacja podłóg. Jak dbać o różnego rodzaju posadzki?
     Wszyscy lubimy piękne podłogi. Nierzadko wykańczając lub remontując dom czy mieszkanie szukamy przez długi czas posadzki, która spełni nasze oczekiwania, nie tylko [...]
 • Fit obsesja Fit obsesja
  Z roku na rok dbanie o sylwetkę czy prowadzenie zdrowego stylu życia staje się coraz bardziej popularne. Ilość trenerów personalnych, dietetyków, coachów wzrasta. Siłownia [...]
 • Szaszłyki z polędwica z grilla Szaszłyki z polędwica z grilla
  Są wakacje, a co za tym idzie, często grillujemy. Oprócz popularnej kiełbasy z grilla warto upiec szaszłyki, których smak w zależności od składników, jest znacznie lepszy [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Rosół z pulpetami
 
Składniki: - 1 kurczak, - 1 pęczek świeżej włoszczyzny, - sól, - pieprz ziarnisty, - 5 ziaren ziela angielskiego, - szczypta curry (ewentualnie). Składniki na pulpety: - 15 dag [...] czytaj więcej »