Kobieta

Dzisiaj jest 17.05.2022. Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Chroń skórę przed słońcem

Pierwszy dzień lata już za nami, a przed nami wakacje, urlop i niebezpieczne dla skóry słońce. W tym okresie nasze ciało będzie jeszcze bardziej narażone na szkodliwe promienie UV. Jak je chronić i jakie kosmetyki wybierać, aby być bezpiecznym?


Podstawą jest dobranie odpowiedniego filtra do opalania. Aby zrobić to prawidłowo należy określić swój fototyp.


Karnacja śniada lub oliwkowa

 Masz oliwkową skórę, Twoje oczy i włosy są naturalnie ciemne, błyskawicznie się opalasz i rzadko ulegasz poparzeniom? – stosuj kremy z niskim filtrem (SPF 2 – SPF 10).

Karnacja śniada

 Jeżeli Twoja skóra jest śniada, włosy koloru ciemnego blond , brązu, oczy brązowe lub szare i w miarę szybko się opalasz – używaj średnich filtrów  (SPF 10- SPF 25).

Karnacja jasna

 Twoja skóra ma jasny odcień  (czasami piegi), oczy niebieskie lub zielone, a włosy blond. Opalasz się stopniowo (najpierw czerwieniejesz) – na najmocniejsze słońce wklepuj w siebie wysokie filtry (SPF 50+), później możesz stosować SPF 25.

Karnacja bardzo jasna

 Jesteś posiadaczką porcelanowej skóry,  masz piegi, blond lub rude włosy, niebieskie oczy, szybko ulegasz poparzeniom słonecznym? – odpowiednie dla Ciebie są kremy z bardzo wysokimi filtrami (SPF 50+).

 

Pamiętajmy, że filtry (nawet wodoodporne) nie chronią cały dzień i trzeba je nakładać co 2-3 godziny.

 

   Wiele osób uważa, że opalimy się tylko przebywając na słońcu – nic bardziej mylnego. Na promienie UVA jesteśmy wystawieni przez cały rok, niezależnie od pogody. Ponad to 20% promieni słonecznych odbija się od piasku i wody (a także śniegu), docierając w ten sposób do skóry. A zatem kremów z filtrem powinniśmy używa nawet podczas krótkiego, wakacyjnego spaceru. Pamiętajmy także, żeby starać się nie opalać w godzinach, kiedy słońce ma największą aktywność – 11:00-15:00.

 

Co zrobić, gdy ulegniemy poparzeniu?

 Takie miejsce należy szybko polać zimną wodą (nie lodowatą).  Można także zaopatrzyć się w specjalne kremy i spraye chłodzące, zawierające witaminę E i pantenol. Starym i skutecznym sposobem są okłady z jogurtu oraz zsiadłego mleka. Jeśli czujemy się naprawdę źle pójdźmy do lekarza.


Ochrona naszej skóry jest bardzo ważna, gdyż nadmierne opalanie i groźne w skutkach oparzenia mogą prowadzić do raka skóry – choroby, którą każdego roku wykrywa się u ponad miliona Amerykanów. Kilka oparzeń w tym samym miejscu sprawia, że ryzyko zachorowania rośnie (zbyt częste wizyty w solarium także nie są wskazane). Szczególnie narażonymi miejscami są różne znamiona, pieprzyki,  przebarwienia. Jeśli po zbyt długim przebywaniu na słońcu zauważyłaś jakieś zmiany w tych miejscach – koniecznie zgłoś się do dermatologa. 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów? Odpowiadamy Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów? Odpowiadamy
  „Uszkodzona skrzynia biegów” – dla właścicieli pojazdów to zdanie często brzmi jak wyrok. Konieczność jej naprawy lub wymiany stanowi bowiem ogromny wydatek. [...]
 • Koniec z suchą skórą! Koniec z suchą skórą!
  Która z nas, drogie Panie, nie ma problemów ze swoją cerą? Zbyt sucha lub zbyt tłusta skóra niejednej z nas spędza sen z powiek. Wiosna to czas odnowy, czemu by więc nie [...]
 • Typy osobowości Typy osobowości
  Osobowość to zbiór cech przypisanych danej jednostce. Psychologowie, coachowie zapoznali już nas z podstawowymi typami osobowości takimi jak: choleryk, sangwinik, flegmatyk czy [...]
 • To będziemy nosić w najbliższym sezonie! To będziemy nosić w najbliższym sezonie!
  Chociaż za oknem jeszcze obserwujemy mrozy, już niedługo nadejdzie wiosna! Pewnie wiele naszych czytelniczek chce pozbyć się ciężkich, zimowych ciuchów i wskoczyć w coś [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

polaKomentarz dodany w dniu: 28-09-2012 17:01

Ja chyba muszę coś zrobić z moimi przebarwieniami. Trochę ich miała z okresu młodzeńczego, a teraz właśnie po opalaniu przybyło ich jeszcze więcej. Dr Marek Wasiluk mówił mi, że najlepiej usunąć je laserem, ale trochę się boję, że będzie bolało, choć zapewniał, że nie powinno. Jak inaczej naprawdę skutecznie pozbyć się plam?

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów? Odpowiadamy
 
„Uszkodzona skrzynia biegów” – dla właścicieli pojazdów to zdanie często brzmi jak wyrok. Konieczność jej naprawy lub wymiany stanowi bowiem ogromny wydatek. [...] czytaj więcej »