Kobieta

Dzisiaj jest 29.11.2021. Imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

Coca Cola istnieje juz 130 lat , opinie są niezmiennie pozytywne.

Po raz pierwszy karmelowego napoju z bąbelkami można się było napić w aptece w Atlancie w 1886 roku. Recepturę opracował farmaceuta John Stith Pemberton. W założeniach twórcy jego napój miał koić nerwy. Początkowo piło go dziewięć osób dziennie. Od tego czasu zmieniła się nieco Coca-Cola. Opinie pozostały – są tak samo dobre jak na początku.

 

 

 

Coca-Cola: opinie wystawiają konsumenci, a oni się nie mylą

 

Urodzony w 1831 roku John Stith Pemberton z wykształcenia był farmaceutą. Brał udział w wojnie secesyjnej, w której został ranny. Mimo zakończenia walk cierpiał nadal. Postanowił więc wynaleźć specyfik, który będzie łagodził jego nerwy.

Tak właśnie powstała późniejsza Coca-Cola, która początkowo nazywała się „Pemberton’s French Wine Coca”. Zabarwioną karmelem i wymieszany z wodą sodową syrop dystrybuowano... w szklankach (pięć centów za porcję). Do apteki przychodziło się więc jak do baru. W pierwszych latach od premiery płyni robiło tak dziewięć osób dziennie. Tyle wynosiła sprzedaż napoju.

Dzisiaj znana marka pojawiła się w obiegu kilka lat po śmierci Pembertona, tj. w 1893 roku. Wówczas właścicielem biznesu polegającego na produkcji i sprzedaży napoju musującego był już As Candler.

To on zaczął intensywnie reklamować produkt. Podejmowane przez niego zabiegi marketingowe i zmiany technologiczne (butelkowanie napoju zamiast sprzedawanie go w szklankach) wykreowały popyt na Coca-Colę. Już w 1912 r. roczne zyski ze sprzedaży dobiły do 50 mln dolarów.

Jeszcze wcześniej, bo w 1906 r., napój trafił poza granice USA. Zaczęto go sprzedawać na Kubie, która po wojnie z Hiszpanią przeszła pod wpływy amerykańskie, oraz w Panamie, która kilka lat wcześniej oderwała się od Kolumbii (również za sprawą USA).

W 1919 r. firmę kupił bankier Ernest Woodruff. Później kierownictwo w The Coca-Cola Company przejął syn Woodruffa – Robert. Przedsiębiorstwo trafiło na giełdę. Akcje, choć było ich 500 tys., rozeszły się w mgnieniu oka.

W 1985 r. po śmierci Roberta Woodruffa nowy prezes postanowił odświeżyć produkt, czyli zmienić jego recepturę (dotychczasowa wciąż była przechowywana w banku SunTrust w Atlancie).

Choć próby konsumenckie New Coke wypadły pomyślnie, to jednak nowy smak się nie przyjął. Ludzie organizowali protesty. Po kilku tygodniach do sprzedaży powrócił więc napój wytwarzany wedle pierwotnego przepisu. Nazwano go Coca-Colą Classic. Przez krótki czas firma sprzedawała dwie wersje smakowe. W końcu wycofała z rynku New Coke.

Z czasem asortyment The Coca-Cola Company rozszerzał się. Dzisiaj kultowy napój dostępny jest w kilku odmianach. W Polsce można kupić Coca-Colę Light (bez cukru, smak inny od klasycznego), Coca-Colę Zero (bez cukru, smak zbliżony do klasycznego), Cherry Coke (o smaku wiśniowym), Coca-Colę Vanilla (o smaku waniliowym) i Coca-Colę Lifę (słodzona stewią). Wszystkie cieszą się dobrymi ocenami i opiniami.

Niektóre wersje mają więc obniżoną kaloryczność. Ile ona dokładnie wynosi? By się o tym przekonać, wpisz do wyszukiwarki hasło „ Coca Cola kalorie ”.

cocacola.pl

ZOBACZ TAKŻE

 

 • USG układu moczowego – co warto o nim wiedzieć? USG układu moczowego – co warto o nim wiedzieć?
      Badanie USG układu moczowego to niezwykle popularna i mająca istotne znaczenie dla diagnostyki chorób nerek metoda obrazowania wnętrza ciała. O tym, kiedy powinno zostać [...]
 • ,,Nie wyróżniam się w tłumie ,,Nie wyróżniam się w tłumie" - Deynn
  Jej fanpage na Facebooku polubiło ponad 14 tys. osób. Pochodzi z Poznania, ale mało kto wie o niej coś więcej niż to, że prowadzi Deynn.blogspot.com i wyróżnia ją niesamowite [...]
 • Jak wybrać tornister dla pierwszoklasisty? Jak wybrać tornister dla pierwszoklasisty?
  Rozpoczęcie nauki w szkole to niewątpliwie ważne wydarzenie dla dziecka i jego rodziców. Dużo czasu trzeba poświęcić na wybór odpowiednich akcesoriów i tornistra. [...]
 • Czy telewizory Full HD to już przeszłość? Czy telewizory Full HD to już przeszłość?
    Każda kolejna generacja telewizorów, która pojawia się na rynku elektroniki, wyposażona jest w wyświetlacz o większej rozdzielczości. Wiąże się to także z [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
USG układu moczowego – co warto o nim wiedzieć?
 
    Badanie USG układu moczowego to niezwykle popularna i mająca istotne znaczenie dla diagnostyki chorób nerek metoda obrazowania wnętrza ciała. O tym, kiedy powinno zostać [...] czytaj więcej »