Kobieta

Dzisiaj jest 06.04.2020. Imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady

Coca Cola istnieje juz 130 lat , opinie są niezmiennie pozytywne.

Po raz pierwszy karmelowego napoju z bąbelkami można się było napić w aptece w Atlancie w 1886 roku. Recepturę opracował farmaceuta John Stith Pemberton. W założeniach twórcy jego napój miał koić nerwy. Początkowo piło go dziewięć osób dziennie. Od tego czasu zmieniła się nieco Coca-Cola. Opinie pozostały – są tak samo dobre jak na początku.

 

 

 

Coca-Cola: opinie wystawiają konsumenci, a oni się nie mylą

 

Urodzony w 1831 roku John Stith Pemberton z wykształcenia był farmaceutą. Brał udział w wojnie secesyjnej, w której został ranny. Mimo zakończenia walk cierpiał nadal. Postanowił więc wynaleźć specyfik, który będzie łagodził jego nerwy.

Tak właśnie powstała późniejsza Coca-Cola, która początkowo nazywała się „Pemberton’s French Wine Coca”. Zabarwioną karmelem i wymieszany z wodą sodową syrop dystrybuowano... w szklankach (pięć centów za porcję). Do apteki przychodziło się więc jak do baru. W pierwszych latach od premiery płyni robiło tak dziewięć osób dziennie. Tyle wynosiła sprzedaż napoju.

Dzisiaj znana marka pojawiła się w obiegu kilka lat po śmierci Pembertona, tj. w 1893 roku. Wówczas właścicielem biznesu polegającego na produkcji i sprzedaży napoju musującego był już As Candler.

To on zaczął intensywnie reklamować produkt. Podejmowane przez niego zabiegi marketingowe i zmiany technologiczne (butelkowanie napoju zamiast sprzedawanie go w szklankach) wykreowały popyt na Coca-Colę. Już w 1912 r. roczne zyski ze sprzedaży dobiły do 50 mln dolarów.

Jeszcze wcześniej, bo w 1906 r., napój trafił poza granice USA. Zaczęto go sprzedawać na Kubie, która po wojnie z Hiszpanią przeszła pod wpływy amerykańskie, oraz w Panamie, która kilka lat wcześniej oderwała się od Kolumbii (również za sprawą USA).

W 1919 r. firmę kupił bankier Ernest Woodruff. Później kierownictwo w The Coca-Cola Company przejął syn Woodruffa – Robert. Przedsiębiorstwo trafiło na giełdę. Akcje, choć było ich 500 tys., rozeszły się w mgnieniu oka.

W 1985 r. po śmierci Roberta Woodruffa nowy prezes postanowił odświeżyć produkt, czyli zmienić jego recepturę (dotychczasowa wciąż była przechowywana w banku SunTrust w Atlancie).

Choć próby konsumenckie New Coke wypadły pomyślnie, to jednak nowy smak się nie przyjął. Ludzie organizowali protesty. Po kilku tygodniach do sprzedaży powrócił więc napój wytwarzany wedle pierwotnego przepisu. Nazwano go Coca-Colą Classic. Przez krótki czas firma sprzedawała dwie wersje smakowe. W końcu wycofała z rynku New Coke.

Z czasem asortyment The Coca-Cola Company rozszerzał się. Dzisiaj kultowy napój dostępny jest w kilku odmianach. W Polsce można kupić Coca-Colę Light (bez cukru, smak inny od klasycznego), Coca-Colę Zero (bez cukru, smak zbliżony do klasycznego), Cherry Coke (o smaku wiśniowym), Coca-Colę Vanilla (o smaku waniliowym) i Coca-Colę Lifę (słodzona stewią). Wszystkie cieszą się dobrymi ocenami i opiniami.

Niektóre wersje mają więc obniżoną kaloryczność. Ile ona dokładnie wynosi? By się o tym przekonać, wpisz do wyszukiwarki hasło „ Coca Cola kalorie ”.

cocacola.pl

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Basen ogrodowy Basen ogrodowy
  W miniony weekend mieliśmy okazję posmakować pierwszej w tym roku upalnej pogody. Zapewne wielu z nas przypomniało to o zbliżającym się lecie i żarze lejącym się z nieba, który [...]
 • SUKCES na SZPILKACH SUKCES na SZPILKACH
  Gala  „ SUKCES na SZPILKACH „ to na krakowskim rynku nowa jakość eventów, które łączą strefę biznesu z edukacją, a wszystko w niebanalnej  modowo – [...]
 • Kremy z filtrem Kremy z filtrem
    Nawet jeśli wydaje Ci się, że promienie słoneczne są zbyt słabe, by mogły sprawić Ci przykrą niespodziankę i poparzyć Twoją skórę, zawsze wychodząc na słońce, używaj [...]
 • Być jak Marilyn Monroe Być jak Marilyn Monroe
  Zapisała się w pamięci ludzkości jako wspaniała aktorka, piosenkarka, modelka, ale przede wszystkim ikona seksu. Mimo trudnego dzieciństwa, udało jej się dotrzeć na szczyt. Jej styl to [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Basen ogrodowy
 
W miniony weekend mieliśmy okazję posmakować pierwszej w tym roku upalnej pogody. Zapewne wielu z nas przypomniało to o zbliżającym się lecie i żarze lejącym się z nieba, który [...] czytaj więcej »