Strona główna » Czy kreatywności można się nauczyć?

Czy kreatywności można się nauczyć?

przez PewnaPani
0 komentarz

 

""

 

W dzisiejszym tempie rozwoju kreatywność stała się najbardziej z pożądaną cechą. Pojęcie to rozumiemy, jako zdolność szybkiego i twórczego reagowania na nowe sytuacje, istotne szczególnie dziś, gdy nowe możliwości technologiczne zmieniają nasze otoczenie w niesamowitym tempie. Innowacja i niekonwencjonalne pomysły zyskały na znaczeniu. Pracodawcy niemal w każdym z ogłoszeń o pracę podkreślają znaczenie kreatywności. Pytanie: czy każdy z nas dysponuje twórczym potencjałem?

 

 

Tworzę, więc jestem

 

Twórczym może być każdy. Nie tylko w pracy, ale w kuchni, łóżku, w każdej codziennej czynności. Bycie kreatywnym to sprytny sposób na wymykanie się rutynie. Kreatywność stała się materiałem deficytowym, być może ze względu na wszechobecne schematy życia i przyjęte popkulturowe wzorce. Wszyscy ubieramy się w sieciówkach, skręcamy meble z Ikei, mamy takie same telefony, fryzury i konta na facebooku. Kultura masowa, z założenia sztampowa i wtórna, kształtuje całe społeczeństwo.

 

Twórców wyznaczających nowe trendy ceni się więc wysoko, wynosi na piedestał i słono płaci za pomysły. Dzięki temu pokutuje przekonanie, że kreatywność to międzynarodowy sukces, sława, miliony na koncie i kolekcje sygnowane własnym imieniem. Nic bardziej mylnego! Nie tylko artyści są twórcami. Każdy student, każdy menager i każda mama również. Ty też możesz być twórcza, bardzo prawdopodobnie, że już jesteś (nawet, jeśli jeszcze o tym nie wiesz). Jasne, nie każdy wyda świetnie sprzedającą się powieść, albo opatentuje nowy silnik termojądrowy, ale każdy może walczyć z nudą i rutyną – poprzez kreatywne działanie. Spróbuj!

 

 

Kreatywni i szczęśliwi

 

Wykorzystanie swojego talentu to smacznie przyrządzony posiłek z "niczego". To nowatorska zabawa z dzieckiem, ręcznie zrobiony prezent dla przyjaciółki, aranżacja wnętrz czy pisanie pamiętnika. Walczmy z monotonią, nudą i powtarzalnością. Warto, pomimo że, w tym, co znane czujemy się najbezpieczniej. Przestajemy poszukiwać, bo przecież wiemy, co jest dla nas dobre: mamy dopasowaną fryzurę, ulubiony serial, sprawdzony przepis na sernik i tych samych od lat przyjaciół… Sami sobie narzucamy ograniczenia, wpędzając się w monotonność.

 

Dziecięca ciekawość

""

Sposobów na wskrzeszenie w sobie dziecięcego entuzjazmu jest wiele. A może by tak powrócić do rzeczy, które lubiłaś robić, jako mała dziewczynka? Jazda na rowerze, puzzle, rymowanki? Jako dziecko uczymy się każdego dnia i tą tendencję warto utrzymać również w dorosłym życiu. Wyznacz sobie codzienną "dawkę" wiedzy, zgłębiaj tematy, które cię interesują: oglądaj/czytaj/ucz się języków. Ważne, aby wyrobić sobie nawyk systematycznej nauki.

 

Zmień otoczenie

 

Nowe otoczenie może pobudzić ukrytą stronę naszej osobowości. Spotkanie z odmienną kulturą to ogromna inspiracja, ale czasami nawet wypad do rodzinnego miasta może nas czegoś nauczyć. Rozmawiaj z innymi ludźmi, ale tak by naprawdę usłyszeć, co mają do powiedzenia. Inspiruj się tym, kim są, jakie mają poglądy, o czym marzą. Fascynacja drugim człowiekiem to niesamowite doświadczenie, a zmiana perspektywy może być niezwykle pomocna. Osoba twórcza charakteryzuje się otwartością na innych, nie skupia się tylko na tym, co może zrobić dla własnej wygody, ale na tym, co może dać innym.

 

Ciekawość świata i wytrwałość są kluczem do sukcesu, pozwalają podjąć wyzwanie i doprowadzić do końcowego efektu. Przy tym wszystkim pamiętaj, że czasami warto zrobić coś kreatywnego po prostu dla zabawy.

 

 

 

Ilona Kuźniarz

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie