Kobieta

Dzisiaj jest 27.10.2020. Imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

Czy latem na poddaszu musi być gorąco?

   Polskie lato lubi zaskakiwać: raz ciągle pada deszcz, raz jest upalnie jak w strefie zwrotnikowej. Każdy kto jest posiadaczem domu z poddaszem lub chce nim być, na pewno się zastanawia czy jest sposób na to, żeby latem nie było nam gorąco jak w szklarni.

 

   Jeśli nasze pokrycie dachowe jest źle wykonane, to w upalne lato na poddaszu praktycznie nie da się przebywać. Wystarczy jednak, że podejmiemy odpowiednie kroki zaradcze (np. udamy się do specjalistów od pokryć dachowych - firmy TopDACH), to będziemy mieć podwójny zysk: upragniony chłód w okresie letnim oraz miłe ciepło w okresie zimowym.

 

   Wbrew temu co zapewne większość osób myśli, najlepszym sposobem na wysokie temperatury jest docieplenie naszego domu, czyli, mówiąc konkretnej: izolacja. Materiały izolacyjną są barierą dla warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. W przypadku poddasza użytkowego ważne jest, abyśmy zadbali o dach. Jest on cienki i wykonany przeważnie z łatwo nagrzewających się materiałów. W trakcie upalnego lata działa on jak kolektor słoneczny, który oddaje ciepło do wnętrza i w ten sposób na poddaszu tworzą się warunki jak w saunie.

 

   Jeśli odpowiednio izolujemy nasze poddasze, to nie tylko zabezpieczymy się przed utratą ciepła gdy na dworze jest zimno, ale również uchronimy się przed nagrzaniem powietrza w domu w trakcie lata. Najczęstszym błędem wykonywanym podczas izolacji poddasza jest zły układ warstw izolacyjnych, brak ciągłości ocieplenia oraz niewłaściwe zabezpieczenie go przed zawilgoceniem. Warto zastosować w konstrukcji dachu odpowiednie folie zabezpieczające izolację cieplną przed wilgocią, która może spowodować np. zniszczenie płyt gipsowo-kartonowych.

 

   Do izolacji termicznej dachów stosuje się różne materiały, jednak najbardziej popularnym wśród dostępnych na rynku jest wełna mineralna, szklana i skalna (kamienna). Posiada ona najwięcej możliwości technicznych, jest oferowana w formie płyt, mat bądź granulatu. Ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i paraprzepuszczalne oraz jest niepalna. Wybór tego materiału często jest podyktowany stosunkowo niską ceną i znajomością układania przez wykonawców. Zaletą wykorzystania wełny mineralnej jest możliwość "kształtowania" ocieplenia i łatwość wypełnienia trudno dostępnych miejsc. Pozwala to zachować ciągłość izolacji termicznej i uniknąć tworzenia tzw. mostków cieplnych.

 

   W praktyce stosuje się warstwę wełny mineralnej o grubości ok. 20 cm. Ponieważ wysokość krokwi zazwyczaj nie wystarcza do pomieszczenia takiej warstwy wełny, stosuje się specjalne podwieszenia z profili stalowych, do których mocowana jest płyta gipsowo-kartonowa. Podwieszenia te stosuje się również z innego powodu - jeśli umocujemy taką płytę bezpośrednio do krokwi, to jest ona narażona na pęknięcia pod wpływem dynamicznych elementów dachu.

 

   Wykonanie izolacji cieplnej oczywiście wiąże się z kosztami. Warto jednak dla własnego komfortu zastanowić się nad tego typu inwestycją, biorąc pod uwagę np. rachunki za ogrzewanie zimą. Po przeanalizowaniu wszystkiego może się okazać, że taki jednorazowy wydatek zwróci się nam z nawiązką.

 

   W celu zasięgnięcia porady najlepiej udać się do kogoś z bogatym doświadczeniem. Mogą to być np. pracownicy firmy TopDACH, którzy stworzyli ofertę składającą się z najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki nim zaopatrzymy się w materiały wysokiej jakości za atrakcyjną cenę.

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • "Miłość" za pieniądze
  W dzisiejszych czasach dość popularne wśród młodych dziewczyn stało się zjawisko sponsoringu. Atrakcyjne kobiety w młodym wieku szukają „sponsorów” same oferując [...]
 • ROZEGRAJ TO SAMA ! ROZEGRAJ TO SAMA !
  Droga Czytelniczko.. Z pewnością miałaś w swoim życiu sytuację, w której pomyślałaś "tak, zakochałam się od pierwszego wejrzenia" po czym jak gdyby nigdy nic przeszłaś obok [...]
 • Co zrobić by stres nie zabrał pewności siebie? Co zrobić by stres nie zabrał pewności siebie?
  Pewność siebie, to bardzo przydatna cecha, zwłaszcza jeśli przed nami trudny egzamin lub rozmowa na wymarzone stanowisko pracy. Aby nie stracić pewności siebie w stresujących sytuacjach [...]
 • Smugom na oknach –STOP! Smugom na oknach –STOP!
     Już za pasem święta Wielkanocne. Kolejne wielkie porządki, odkurzanie najmniejszego kącika w naszych gniazdkach i mycie okien. Zmora dla każdej kobiety, ale która z nas [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
"Miłość" za pieniądze
 
W dzisiejszych czasach dość popularne wśród młodych dziewczyn stało się zjawisko sponsoringu. Atrakcyjne kobiety w młodym wieku szukają „sponsorów” same oferując [...] czytaj więcej »