Kobieta

Dzisiaj jest 24.01.2020. Imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

Czy telewizory Full HD to już przeszłość?

 

Każda kolejna generacja telewizorów, która pojawia się na rynku elektroniki, wyposażona jest w wyświetlacz o większej rozdzielczości. Wiąże się to także z wielkością samego urządzenia. Obecnie na rynku królują telewizory 4K. Cieszą się one największą popularnością wśród kupujących. Niedawno w ofercie producentów telewizorów pojawiły się również telewizory 8K, mające czterokrotnie większą rozdzielczość niż wyżej wspomniane urządzenia. Czy w tym wyścigu naznaczonym manią wielkości ktoś jeszcze pamięta o standardzie Full HD? Czy telewizor Full HD jest skazany na powolną śmierć w zapomnieniu?


Co może zaoferować technologia Full HD?


W porównaniu do nowo powstających technologii odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: w zasadzie nic. Pojęcie Full HD odnosi się do pewnej konkretnej rozdzielczości obrazu. Jej wartość to „zaledwie” 1920 x 1080 pikseli. Daje to ponad 2 miliony pikseli. Dla porównania – potężny telewizor 8K ma rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli. To daje wartość około 33 milionów pikseli. Oznacza to, że jakość treści wyświetlanych przez telewizor Full HD jest niższa niż tych w standardzie 4K, nie mówiąc już o wspomnianym 8K. Technologie te są zdecydowanie bardziej zaawansowane. Wyposażone są chociażby w upscaling. W skrócie zadaniem tej funkcji jest optymalizacja obrazu – dostosowywanie jakości treści do rozdzielczości urządzenia, na którym są wyświetlane. Najnowszą odsłonę tej technologii stanowi AI Upscaling, w który wyposażone są telewizory Samsung QLED 8K. AI Upscaling korzysta dodatkowo z potężnego wsparcia sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence – AI). Jej zadaniem jest przeliczanie milionów wyświetlanych informacji i wybranie najlepszej możliwej metody optymalizacji obrazu.


W obliczu takiego zaplecza technologicznego telewizor Full HD wydaje się ubogim krewnym. Ma jednak nieocenione zalety, których brak wyżej wymienionym.


Zalety Full HD? Cena i… wielkość (!)


Warto pamiętać o tym, że telewizor Full HD wciąż zapewnia wysoką jakość obrazu. Z pewnością nie będą to takie doznania jak w przypadku korzystania z 4K bądź 8K, jednak starym, wielkim telewizorom z pewnością daleko pod względem jakości do Full HD. Ponadto niekwestionowaną zaletą urządzenia Full HD jest jego koszt. Sprzęt tej klasy można nabyć za kwotę do tysiąca złotych. Dla porównania – 4K to wydatek rzędu przynajmniej kilku tysięcy. Telewizor 8K będzie poza zasięgiem większości śmiertelników – za sumę będącą równowartością takiego odbiornika można kupić niezłej klasy samochód – jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych.


Inną zaletą, jaką ma telewizor Full HD, jest wbrew pozorom wielkość. Dokładnie z tego samego powodu, z którego wielkość urządzenia 4K czy 8K będzie jego wadą. Jeżeli ktoś ma malutkie mieszkanie, mieszka w wynajmowanej kawalerce bądź jest typem zbieracza i jego pamiątki z wakacji zajmują całą przestrzeń pokoju, nie wciśnie tam wielkiego telewizora. Urządzenie Full HD będzie z pewnością spełniać jego oczekiwania.

 


Telewizor Full HD jest obecnie swego rodzaju rynkowym standardem. Coraz więcej ludzi z pewnością będzie patrzeć łakomym wzrokiem w kierunku odbiorników 4K. Warto jednak pamiętać o zaletach urządzenia z technologią Full HD, bo mogą być one w niektórych przypadkach bezcenne.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Emocje, które tuczą Emocje, które tuczą
  Kate Moss powiedziała kiedyś, że nic nie smakuje tak dobrze, jak bycie chudym. Może się jej tak wydawać, bo pewnie nigdy nie miała okazji spróbować ciasta czekoladowego mojej [...]
 • Domowe sposoby na zmianę koloru włosów. Domowe sposoby na zmianę koloru włosów.
  Chemiczne specyfiki do farbowania włosów spotykają się z coraz to mniejszym entuzjazmem u kobiet, które pragną zmienić kolor swoich włosów. Na podstawie przeprowadzonych [...]
 • Kurkuma dobra na wszystko! Kurkuma dobra na wszystko!
  O tym, że kurkuma korzystnie wpływa na organizm słyszeliśmy już nie raz. Okazuję się, że wypijana regularnie może uchronić przed chorobami. Posiada wiele leczniczych właściwości. [...]
 • Naturalność vs Sztuczność Naturalność vs Sztuczność
   Obecnie kobiety atakowane przez wszelkiego rodzaju reklamy kremów przeciwzmarszczkowych, maseczek nawilżających i innego rodzaju specyfików, starają się za wszelką cenę [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Emocje, które tuczą
 
Kate Moss powiedziała kiedyś, że nic nie smakuje tak dobrze, jak bycie chudym. Może się jej tak wydawać, bo pewnie nigdy nie miała okazji spróbować ciasta czekoladowego mojej [...] czytaj więcej »