Kobieta

Dzisiaj jest 24.03.2023. Imieniny: Gabriela, Marka, Gabora

Czym jest perlator i jak działa?

Perlator to specjalna nakrętka mocowana przy wylocie kranu czy prysznica, pozwalająca na znaczną oszczędność wody. To bardzo proste i niezwykle skuteczne rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane przez producentów baterii łazienkowych. Jak jednak działają perlatory i czym mogą się od siebie różnić?


Perlatory, zwany także aeratorami, mają kształt pierścienia, który wewnątrz wyposażony jest w specjalny wsad z systemem sitek lub komór. Najczęściej wykonywane są z nierdzewnego metalu, zaś montowane są przy końcu wylewki kranu bądź prysznica.

 

Podstawowe rodzaje perlatorów


Perlatory możemy podzielić między innymi ze względu na sposób montażu, zastosowanie, materiał, z jakiego zostały wykonane oraz zasadę działania. Biorąc pod uwagę sposób montażu, możemy wyróżnić perlatory z gwintem zewnętrznym, które wkręcane są do wnętrza baterii, oraz perlatory z gwintem wewnętrznym, nakręcane na wylewkę.

 

Z uwagi na zastosowanie perlatorów, dzielimy je na przeznaczone do kuchennym zlewów zmywakowych, umywalkowe łazienkowe oraz do baterii wannowych. Perlatory mogą być wykonane z kilku rodzajów materiałów, w związku z czym wyróżniamy modele metalowe, plastikowe bądź silikonowe, a ponadto różnić się zasadą działania, na podstawie której perlatory dzielimy na napowietrzające oraz tworzące strumień igiełkowy.

 

Jak działa perlator?


Perlatory działają w oparciu o zjawisko powstawania podciśnienia w strumieniu, który wypływa z kranu. Za sprawą podciśnienia, dochodzi do zasysania powietrza przez małe otworki znajdujące się w perlatorze i mieszania go z wodą. W efekcie z baterii wypływa mniejsza ilość wody, lecz dzięki jej napowietrzeniu, strumień ma odpowiednią objętość, co przekłada się na komfort korzystania z kranu, a za sprawą nasycenia mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza, zyskuje charakterystyczny, mleczny kolor. Co więcej, dobry i tani perlator dodatkowo ukierunkowuje strumień, a tym samym ogranicza rozpryskiwanie się wody na boki.

 

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre rodzaje perlatorów jedynie ograniczają przepływ wody, wymuszając jej przepływ przez drobne otwory, powstałe jakby od nakłuć igłą. W rezultacie, zamiast napowietrzonego strumienia, otrzymujemy oszczędny strumień igiełkowy.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając baterię z perlatorem?


Nowoczesne modele baterii łazienkowych najczęściej są fabrycznie wyposażone w różnego rodzaju perlatory, niemniej mogą one różnić się od siebie zastosowanymi rozwiązaniami. Przykładowo, w bateriach umywalkowych, gdzie zużywamy stosunkowo mało wody, wystarczające okazują się perlatory zmniejszające jej przepływ do około 2 litrów na minutę.

 

W kuchniach natomiast, gdzie potrzebujemy większego przepływu, znacznie korzystniejsze będzie zastosowanie perlatora, który ograniczy jej przepływ od około 3 do 6 litrów na minutę. Ciekawą propozycją będą zwłaszcza perlatory z przegubem kulowym, który pozwala na skierowanie strumienia wody w dowolnym kierunku, podnosząc wygodę korzystania z kranu między innymi podczas zmywania.

 

Najmniej wydaje perlatory powinno się z kolei montować przy bateriach wannowych. W tym przypadku niezbędne jest duża przepustowość perlatora, pozwalająca na szybkie napełnienie wanny ciepłą wodą – w przeciwnym razie będzie ona bardzo szybka stygła.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Porady z szuflady cześć 3 Porady z szuflady cześć 3
  Kolejne porady z szuflady już dzisiaj! Zapraszamy na trzecią część praktycznych porad. Dziś między innymi plama po oleju, jak oczyścić skutecznie wodę w basenie, jak usmażyć puszyste [...]
 • Depilacja laserowa - raz jeszcze Depilacja laserowa - raz jeszcze
  Jako kobiety wprost nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez dbania o nasz wygląd – taka już widać jest nasza natura. Gorzej, jeśli trudno nam znaleźć miejsce, gdzie można o niego [...]
 • Nowość na wiosnę-buty od fleq ! Nowość na wiosnę-buty od fleq !
  Srogie mrozy za nami. Zatem należy na nowo rozgrzać w sobie iskierke nadziei na ciepłe i upalne dni, do których jest coraz bliżej niż dalej. W końcu kalendarzowa wiosna zawita do nas [...]
 • Sen- naturalny sposób na urodę Sen- naturalny sposób na urodę
  Dobry sen wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też przyczynia się do regeneracji cery. Osoby, które się nie wysypiają, mają więcej zmarszczek i szybciej się starzeją. Zadbajmy [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Porady z szuflady cześć 3
 
Kolejne porady z szuflady już dzisiaj! Zapraszamy na trzecią część praktycznych porad. Dziś między innymi plama po oleju, jak oczyścić skutecznie wodę w basenie, jak usmażyć puszyste [...] czytaj więcej »