Kobieta

Dzisiaj jest 18.06.2021. Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

Czym jest perlator i jak działa?

Perlator to specjalna nakrętka mocowana przy wylocie kranu czy prysznica, pozwalająca na znaczną oszczędność wody. To bardzo proste i niezwykle skuteczne rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane przez producentów baterii łazienkowych. Jak jednak działają perlatory i czym mogą się od siebie różnić?


Perlatory, zwany także aeratorami, mają kształt pierścienia, który wewnątrz wyposażony jest w specjalny wsad z systemem sitek lub komór. Najczęściej wykonywane są z nierdzewnego metalu, zaś montowane są przy końcu wylewki kranu bądź prysznica.

 

Podstawowe rodzaje perlatorów


Perlatory możemy podzielić między innymi ze względu na sposób montażu, zastosowanie, materiał, z jakiego zostały wykonane oraz zasadę działania. Biorąc pod uwagę sposób montażu, możemy wyróżnić perlatory z gwintem zewnętrznym, które wkręcane są do wnętrza baterii, oraz perlatory z gwintem wewnętrznym, nakręcane na wylewkę.

 

Z uwagi na zastosowanie perlatorów, dzielimy je na przeznaczone do kuchennym zlewów zmywakowych, umywalkowe łazienkowe oraz do baterii wannowych. Perlatory mogą być wykonane z kilku rodzajów materiałów, w związku z czym wyróżniamy modele metalowe, plastikowe bądź silikonowe, a ponadto różnić się zasadą działania, na podstawie której perlatory dzielimy na napowietrzające oraz tworzące strumień igiełkowy.

 

Jak działa perlator?


Perlatory działają w oparciu o zjawisko powstawania podciśnienia w strumieniu, który wypływa z kranu. Za sprawą podciśnienia, dochodzi do zasysania powietrza przez małe otworki znajdujące się w perlatorze i mieszania go z wodą. W efekcie z baterii wypływa mniejsza ilość wody, lecz dzięki jej napowietrzeniu, strumień ma odpowiednią objętość, co przekłada się na komfort korzystania z kranu, a za sprawą nasycenia mikroskopijnymi pęcherzykami powietrza, zyskuje charakterystyczny, mleczny kolor. Co więcej, dobry i tani perlator dodatkowo ukierunkowuje strumień, a tym samym ogranicza rozpryskiwanie się wody na boki.

 

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre rodzaje perlatorów jedynie ograniczają przepływ wody, wymuszając jej przepływ przez drobne otwory, powstałe jakby od nakłuć igłą. W rezultacie, zamiast napowietrzonego strumienia, otrzymujemy oszczędny strumień igiełkowy.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając baterię z perlatorem?


Nowoczesne modele baterii łazienkowych najczęściej są fabrycznie wyposażone w różnego rodzaju perlatory, niemniej mogą one różnić się od siebie zastosowanymi rozwiązaniami. Przykładowo, w bateriach umywalkowych, gdzie zużywamy stosunkowo mało wody, wystarczające okazują się perlatory zmniejszające jej przepływ do około 2 litrów na minutę.

 

W kuchniach natomiast, gdzie potrzebujemy większego przepływu, znacznie korzystniejsze będzie zastosowanie perlatora, który ograniczy jej przepływ od około 3 do 6 litrów na minutę. Ciekawą propozycją będą zwłaszcza perlatory z przegubem kulowym, który pozwala na skierowanie strumienia wody w dowolnym kierunku, podnosząc wygodę korzystania z kranu między innymi podczas zmywania.

 

Najmniej wydaje perlatory powinno się z kolei montować przy bateriach wannowych. W tym przypadku niezbędne jest duża przepustowość perlatora, pozwalająca na szybkie napełnienie wanny ciepłą wodą – w przeciwnym razie będzie ona bardzo szybka stygła.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Jak czyścić wannę? Jak czyścić wannę?
  Prace porządkowe w łazience wcale nie są łatwym zadaniem – usuwanie osadów z mydła oraz zacieków nierzadko wymaga cierpliwości. Szczególnie trudna w pielęgnacji [...]
 • Podejrzewasz alergię? Wykonaj testy Podejrzewasz alergię? Wykonaj testy
     Alergia to przesadna odpowiedź organizmu na niegroźny alergen. W ustaleniu, co powoduje u nas taką reakcję, pomagają testy skórne. Jak wygląda ich przeprowadzanie i jak [...]
 • Pierwszy raz na siłowni. Jak wybrać odpowiednie ćwiczenia? Pierwszy raz na siłowni. Jak wybrać odpowiednie ćwiczenia?
  Przychodzi taki czas, kiedy często zastanawiasz się jak zadbać o swoje ciało. Jeśli nie uprawiasz czynnie sportu, najlepiej jest wybrać się na siłownię. Karnet umożliwia dostosowanie [...]
 • 5 projektów łazienek, w których się zakochasz. Bez dwóch zdań 5 projektów łazienek, w których się zakochasz. Bez dwóch zdań
       Zanim zaczniesz rozrysowywać własny projekt łazienki, przebierać w katalogach producentów mebli, szukać farb i płytek ściennych, rzuć okiem na kilka naszych [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Jak czyścić wannę?
 
Prace porządkowe w łazience wcale nie są łatwym zadaniem – usuwanie osadów z mydła oraz zacieków nierzadko wymaga cierpliwości. Szczególnie trudna w pielęgnacji [...] czytaj więcej »