Kobieta

Dzisiaj jest 01.03.2021. Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

Czym zajmuje się ginekologia onkologiczna?

   Ginekologia onkologiczna to dziedzina medycyny, która wyodrębniła się stosunkowo niedawno w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu rozpoznawania i terapii nowotworów kobiecych narządów rodnych i piersi. Zarówno doświadczenia Zachodu, jak i dotychczasowe efekty pracy nowych zespołów interdyscyplinarnych w kraju potwierdzają, że leczenie przez tego rodzaju specjalistów przynosi efekty lepsze niż terapia prowadzona przez lekarzy o ogólnych specjalizacjach chirurgicznej i ginekologicznej.

 

   Choć ginekologia onkologiczna jako samodzielna specjalizacja została powołana dopiero w 2003 roku, pierwsze próby jej utworzenia w Polsce podejmowano już na początku lat 50. XX wieku. Właśnie wtedy w warszawskim Instytucie Onkologii powstał pierwszy oddział ginekologii onkologicznej – mówi specjalista ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed.

 

 

Profilaktyka i diagnostyka w ginekologii onkologicznej

 

   W Polsce każdego roku rozpoznaje się ponad 4 tys. nowych zachorowań na raka szyjki macicy, a liczba zgonów w wyniku tej choroby sięga niemal 2 tys. rocznie. Należy pamiętać, że jest to tylko jeden z rodzajów nowotworów żeńskiego układu rodnego. Dużym problemem Polek są też nowotwory jajnika, endometrium oraz rak sromu, dotykający przede wszystkim starsze kobiety.

 

 

Szczepienia przeciw HPV

 

   Ważnym elementem profilaktyki nowotworowej jest szczepienie dziewcząt przeciw wirusowi HPV, który uważa się za główną, najczęstszą przyczynę zachorowań na raka szyjki macicy. Wirus jest bardzo powszechny i zróżnicowany, dlatego szacuje się, że kontakt z przynajmniej jednym onkogennym typem wirusa HPV ma w ciągu życia ponad połowa kobiet. Zakażenie często przebiega bezobjawowo, co sprzyja rozprzestrzenianiu się HPV. Szczepienia są najlepszą formą zabezpieczenia przed tym niebezpieczeństwem.

 

 

Badania profilaktyczne i diagnostyczne

 

   Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest stadium choroby w momencie wykrycia. Wcześniejsze wykrycie problemu umożliwia szybszą, skuteczniejszą i najmniej inwazyjną terapię – mówi ekspert Gabinetu Sofimed. Metody najczęściej stosowane w diagnostyce nowotworów ginekologicznych to USG, biopsja, cytologia i badania kolposkopowe. Dokładność diagnostyczną połączenia tych dwóch ostatnich metod w przypadku badania pod kątem raka szyjki macicy ocenia się na 90-100%!

 

 

Leczenie w ginekologii onkologicznej

 

   Ideą powstania specjalizacji było stworzenie kompleksowych metod leczenia nowotworów kobiecych narządów rodnych. Specjaliści łączący wiedzę z zakresu onkologii i ginekologii potrafią lepiej ocenić możliwości terapeutyczne dostępnych metod i wybrać odpowiednie ich kombinacje. Dodatkowym celem ginekologii onkologicznej jest ograniczenie ilości amputacji narządów rodnych, zwiększenie precyzji leczenia przez zapobieganie przerzutom i rozsiewowi śródotrzewnemu.

 

   Ginekolog-onkolog jest bardzo cennym elementem zespołu, ponieważ wnosi szersze spojrzenie na każdy przypadek. To jego wkład umożliwia dobór właściwego, pochirurgicznego leczenia skojarzonego.

 

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Szczupłe uda Szczupłe uda
  Problem ten dotyka wiele z nas. Na grubsze uda niż być powinny narzekają głownie kobiety. Jest to miejsce, w którym łatwo gromadzi się tkanka tłuszczowa. Nie mamy na to zbyt dużego [...]
 • Odżywianie a higiena jamy ustnej Odżywianie a higiena jamy ustnej
      "Jesteś tym co jesz" - to powiedzenie ma więcej z prawdy niż nam się wydaje. Rodzaj i sposób spożywanych posiłków ma kolosalny wpływ na nasz organizm, także [...]
 • 3 książki, które nauczą cię myśleć pozytywnie 3 książki, które nauczą cię myśleć pozytywnie
  Oto propozycja trzech książek na weekend, które uczą pozytywnego myślenia, podpowiadają jak pokochać siebie i jak radzić sobie z przeszkodami nie gubiąc przy tym radości [...]
 • Pomadki Baby Lips od Maybelline Pomadki Baby Lips od Maybelline
  Dobra pomadka do ust to jeden z niezbędnych kosmetyków każdej dojrzałej kobiety, jak i młodej dziewczyny. Dzięki temu produktowi możesz zawsze zniewalać uśmiechem i cieszyć się [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Szczupłe uda
 
Problem ten dotyka wiele z nas. Na grubsze uda niż być powinny narzekają głownie kobiety. Jest to miejsce, w którym łatwo gromadzi się tkanka tłuszczowa. Nie mamy na to zbyt dużego [...] czytaj więcej »