Strona główna » Czym zajmuje się ginekologia onkologiczna?

Czym zajmuje się ginekologia onkologiczna?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Ginekologia onkologiczna to dziedzina medycyny, która wyodrębniła się stosunkowo niedawno w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu rozpoznawania i terapii nowotworów kobiecych narządów rodnych i piersi. Zarówno doświadczenia Zachodu, jak i dotychczasowe efekty pracy nowych zespołów interdyscyplinarnych w kraju potwierdzają, że leczenie przez tego rodzaju specjalistów przynosi efekty lepsze niż terapia prowadzona przez lekarzy o ogólnych specjalizacjach chirurgicznej i ginekologicznej.

 

   Choć ginekologia onkologiczna jako samodzielna specjalizacja została powołana dopiero w 2003 roku, pierwsze próby jej utworzenia w Polsce podejmowano już na początku lat 50. XX wieku. Właśnie wtedy w warszawskim Instytucie Onkologii powstał pierwszy oddział ginekologii onkologicznej – mówi specjalista ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed.

 

 

Profilaktyka i diagnostyka w ginekologii onkologicznej

 

   W Polsce każdego roku rozpoznaje się ponad 4 tys. nowych zachorowań na raka szyjki macicy, a liczba zgonów w wyniku tej choroby sięga niemal 2 tys. rocznie. Należy pamiętać, że jest to tylko jeden z rodzajów nowotworów żeńskiego układu rodnego. Dużym problemem Polek są też nowotwory jajnika, endometrium oraz rak sromu, dotykający przede wszystkim starsze kobiety.

 

 

Szczepienia przeciw HPV

 

   Ważnym elementem profilaktyki nowotworowej jest szczepienie dziewcząt przeciw wirusowi HPV, który uważa się za główną, najczęstszą przyczynę zachorowań na raka szyjki macicy. Wirus jest bardzo powszechny i zróżnicowany, dlatego szacuje się, że kontakt z przynajmniej jednym onkogennym typem wirusa HPV ma w ciągu życia ponad połowa kobiet. Zakażenie często przebiega bezobjawowo, co sprzyja rozprzestrzenianiu się HPV. Szczepienia są najlepszą formą zabezpieczenia przed tym niebezpieczeństwem.

 

 

Badania profilaktyczne i diagnostyczne

 

   Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest stadium choroby w momencie wykrycia. Wcześniejsze wykrycie problemu umożliwia szybszą, skuteczniejszą i najmniej inwazyjną terapię – mówi ekspert Gabinetu Sofimed. Metody najczęściej stosowane w diagnostyce nowotworów ginekologicznych to USG, biopsja, cytologia i badania kolposkopowe. Dokładność diagnostyczną połączenia tych dwóch ostatnich metod w przypadku badania pod kątem raka szyjki macicy ocenia się na 90-100%!

 

 

Leczenie w ginekologii onkologicznej

 

   Ideą powstania specjalizacji było stworzenie kompleksowych metod leczenia nowotworów kobiecych narządów rodnych. Specjaliści łączący wiedzę z zakresu onkologii i ginekologii potrafią lepiej ocenić możliwości terapeutyczne dostępnych metod i wybrać odpowiednie ich kombinacje. Dodatkowym celem ginekologii onkologicznej jest ograniczenie ilości amputacji narządów rodnych, zwiększenie precyzji leczenia przez zapobieganie przerzutom i rozsiewowi śródotrzewnemu.

 

   Ginekolog-onkolog jest bardzo cennym elementem zespołu, ponieważ wnosi szersze spojrzenie na każdy przypadek. To jego wkład umożliwia dobór właściwego, pochirurgicznego leczenia skojarzonego.

 

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie