Kobieta

Dzisiaj jest 06.04.2020. Imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady

Dresscode w pracy

W niektórych instytucjach czy firmach obowiązują pewne reguły dotyczące stroju, jego właściwego doboru w zależności od charakteru pracy i pory roku. Te zasady często określane są angielskim terminem dresscode. Co zawiera się w tym kodeksie i jaki strój nosić by dobrze wyglądać, wyróżniać się, a przy tym nie mieć problemów z przełożonymi?

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule.

Pokaż mi, co nosisz, a powiem Ci kim jesteś

Jeszcze parę lat temu strój służbowy w wielu firmach był dowolny, nie ograniczało nas nic poza własnym gustem i zasobnością portfela. Od jakiegoś czasu obserwujemy trend uniformizacji ubrań- w większych korporacjach czy instytucjach publicznych strój służbowy to powszechne zjawisko, gdyż świadczy on o wizerunku firmy (w niektórych bankach panie noszą apaszki nawiązujące kolorystycznie do logo), szacunku do klientów i współpracowników.

Nie dziwią nas również wpinane w poły żakietu czy marynarki plakietki ze znakiem firmowym, bo wszystko to reklamuje pracodawcę. Badania psychologiczne pokazują, iż wizerunek danego przedsiębiorstwa jest niejako uzależniony od osoby reprezentującej, zatem dobrze ubrany pracownik może poprawić obraz firmy i podnieść jej wiarygodność w naszych oczach. Przysłowie „jak cię widzą, tak cię piszą” w tym kontekście sprawdza się idealnie.

 

Dresscode dla pań

Najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować to by ubiór był czysty, schludny i elegancki, wyprasowany, dostosowany do charakteru i stanowiska pracy. Z modowych ograniczeń zwolnieni są artyści i ludzie mediów – w tym przypadku stawiamy na indywidualność i niezależność, jednak w granicach ogólnie przyjętej normy. Wróćmy jednak do tradycyjnych zawodów i klasycznych zasad dresscode’u. Przede wszystkim starajmy się wybierać proste, sprawdzone fasony. Idealne będą klasyczne kostiumy i bluzki z kołnierzykiem, eleganckie sukienki, spodnie w kant- ktoś może powiedzieć, że taki strój „wieje nudą” i kojarzy się ze szkolnymi mundurkami, jednakże nie musi tak być- odpowiednio dobrana biżuteria i akcesoria ze zwykłej szarej myszki wyczarują prawdziwą kobietę sukcesu, wystarczy trochę inwencji i wyobraźni. Pamiętajmy by nie zakładać minispódniczek czy przeźroczystych bluzek z dużymi dekoltami- eksperymenty ubraniowe zostawmy sobie na prywatki ze znajomymi, a nie miejsce pracy. Kolejny element naszego stroju to buty, które powinny być na niewysokim obcasie z obowiązkowo zakrytymi palcami. Raczej nie powinno się zakładać sandałów czy klapek- latem lepiej po przyjściu do biura zmienić je na oficjalne.

Kolorystyka i styl

W biurowym otoczeniu najlepiej sprawdzają się beże, granaty, brązy i ponadczasowa czerń. Oficjalnej sytuacje wymagają rezygnacji z kolorów krzykliwych, bardzo jasnych, np. krwistej czerwieni, pomarańczowego, żółtego. Jeśli chcemy budzić szacunek w potencjalnym kliencie nie zakładajmy także bardzo wzorzystych tkanin oraz dużej, strojnej biżuterii. Dresscode, choć może wiele pań może mu zarzucać pozbawianie nas indywidualności, ma ogromny wpływ na kontakty interpersonalne, bo świadczy o fachowym, profesjonalnym podejściu do powierzonych zadań i wyraża szacunek. W oficjalnych sytuacjach pierwsze wrażenie ma często decydujący głos w podejmowanych przez nas decyzjach, nie zapominajmy o tym, gdy rano otwieramy szafę wybierając swój strój do pracy.

Tekst: Paulina Paszko

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Cukrzyca - nie daj się jej zaskoczyć Cukrzyca - nie daj się jej zaskoczyć
  Masz okazję skontrolować poziom cukru? Nie wahaj się. Nie słuchaj, że to badanie nie ma sensu. Wielu osobom pomogło wykryć chorobę we wczesnym stadium Niestety wiele osób [...]
 • Szaszłyki z polędwica z grilla Szaszłyki z polędwica z grilla
  Są wakacje, a co za tym idzie, często grillujemy. Oprócz popularnej kiełbasy z grilla warto upiec szaszłyki, których smak w zależności od składników, jest znacznie lepszy [...]
 • Alternatywa dla botoksu Alternatywa dla botoksu
  Od zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej oczekujemy coraz lepszych i bardziej spektakularnych efektów. Zależy nam na jak najbardziej widocznych i natychmiastowych zmianach, lecz wielu z [...]
 • Na ratunek suchej skórze Na ratunek suchej skórze
      Im więcej stopni Celsjusza na zewnątrz, tym więcej ciała pokazujemy. Długie rękawy zastępujemy krótkimi, a golfy – mniejszymi i większymi dekoltami. Wietrzymy [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Cukrzyca - nie daj się jej zaskoczyć
 
Masz okazję skontrolować poziom cukru? Nie wahaj się. Nie słuchaj, że to badanie nie ma sensu. Wielu osobom pomogło wykryć chorobę we wczesnym stadium Niestety wiele osób [...] czytaj więcej »