Kobieta

Dzisiaj jest 06.06.2020. Imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

Dziecięcy pokój, który dorośnie wraz z dzieckiem

    Odpowiednia aranżacja pokoju dziecka nie jest najłatwiejsza w realizacji. Oczywiście można zaaranżować takowe pomieszczenie w sposób całkowicie nijaki, ale o wiele lepiej jest urządzić dziecięcy pokój tak, aby pobudzał rozwój dziecka. Bardzo wielu rodziców zapomina o tym, że ich dziecko nie jest nimi samymi i nie jest ono na tym etapie rozwoju co oni, dlatego też decydują się bardzo często na dostosowanie warunków do swoich potrzeb, an ie do potrzeb dziecka.

 

Rodzice niestety rzadko kiedy zwracają uwagę na to czego dziecko tak naprawdę potrzebuje i wolą spełniać przy tym swoje dziecięce fantazje, którym nie udało im się zrealizować, gdy byli mali, jednak nie można tak postępować, zwłaszcza dlatego, że każde dziecko jest inne i potrzebuję indywidualnego podejścia w rozwoju. Warto przede wszystkim zrozumieć, że dziecko bardzo szybko dorasta, dlatego też potrzebuje pomieszczenia, które za nim nadąży.

Jak zaaranżować pokój dla dziecka?


Jeżeli dziecko jest jeszcze małe i chodzi na czworaka to w tym przypadku możesz się skupić na tym, aby w głównej mierze postawić na funkcjonalność, przecież dziecko musi być przewinięte, nakarmione i jego ubranka uporządkowane. Gdy dziecko jest już starsze to zacznij z nim rozmawiać o tym czego marzy. Jeżeli Twój synek chce być rycerzem, a Twoja córeczka księżniczką to czemu nie zmienić dziecięcego pokoju w zamek?

Postaraj się również zadbać o to, aby w pomieszczeniu panował wysoki poziom pod względem estetyki i panuj nad sobą i myśl o tymczego chce Twoje dziecko. Nie stawiaj nacisku na modę i nie myśl o swoich marzeniach, których nie było Ci dane zrealizować.

 

O czym musisz pamiętać?


Zanim jeszcze weźmiesz się za aranżacje pokoju dziecięcego musisz zwrócić uwagę na to, że potrzeby dziecka są zależne od jego płci oraz wieku. Na szczęście dziecko, gdy ma 5 lat, to za rok nie będzie miało 20, a za dwa lata 3 lat, dlatego też wszystko możesz spokojnie zaplanować.

Jeżeli dziecko jest małe to zapamiętaj, że pokój Twojego dziecka powinien znajdować się jak najbliżej Twojego. Całkowicie inaczej będzie z nastoletnim dzieckiem, ponieważ będzie chciał odciąć się nieco od Ciebie i poczuć się samodzielnie, a co za tym idzie zdecyduje się na wybór pokoju na poddaszu, czy blisko drzwi wejściowych. Jeżeli masz taką możliwość możesz również zaaranżować w jego pokoju garderobę oraz oddzielną łazienkę.

Wymiary pokoju dla małych dzieci nie muszą należeć do największych. 11 metrów kwadratowych w zupełności wystarczy. Dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły i tak będą najchętniej spędzać czas blisko swoich rodziców. To ulega jednak zmianie. Dzieci w wieku 7 lat zaczynają powoli woleć przebywać nieco w samotności. Bardzo też lubią zapraszać kolegów, czy też koleżanki na noc. W takiej sytuacji może już się okazać, że 11 metrów kwadratowych jednak nie wystarcza.

Co do pokoju nastolatka to powinien być on już stosunkowo duży i mierzyć około 18 metrów kwadratowych. Bardziej istotne jednak będzie to, żeby był to pokój słoneczny. Im bardziej jaśniejszy tym nastolatek uzyska większe poczucie przestrzeni w swoim pokoju. Dodatkowo im więcej światła słonecznego tym więcej witaminy D i mniej depresji. Ponadto pamiętaj, że nastolatek będzie traktował swój pokój jako salon oraz sypialnie, dlatego też musi się tam znaleźć wystarczająco przestrzeni by podzielić te funkcję.

 

Jak zorganizować przestrzeń w pomieszczeniu dziecka?


Popatrz na pokój dziecka niczym jak na trójwymiarową bryłę. Nie skupiaj się na dwuwymiarowej płaszczyźnie podłogi, ponieważ gdy to zrobić to o wiele gorzej wykorzystasz przestrzeń w tym pomieszczeniu. Wielu projektantów patrzy na meble w pokoju dziecka przez pryzmat trzech poziomów, czyli elementów tuż nad podłogą, które są czymś na czym skupia się dziecko, które raczkuje. Nieco wyżej to elementy, na których skupia się małe dziecko, które już chodzić, zaś na samym szczycie jest strefa przeznaczona dla rodziców. Organizując przestrzeń w taki o to sposób może ona się zmieniać wraz z dzieckiem.

Dziecko, które jest przedszkolu, albo w szkole podstawowej będzie wykorzystywać tylko przestrzeń, która znajdzie się w dolnej strefie, a tam powinny znajdować się jego ubrania oraz zabawki. W strefie przeznaczonej dla rodziców powinny się znajdować przedmioty, które nie są aktualnie używane. Jeżeli zaś chodzi o nastolatków to oni wykorzystują pokój już w całości i traktuje to jako swoje miejsce, które może w pełni wykorzystywać, a bez jego zgody nikt nie może tam wejść.

Źródło: wmieszkaniu.pl

 


ZOBACZ TAKŻE

 

 • Szafka na buty Szafka na buty
     Kiedy urządzamy nasz wymarzony dom, mieszkanie, czy inne gniazdko, skupiamy się na wyborze łóżka, krzeseł, stołu i tym podobnych elementów wyposażenia. Przy wym [...]
 • Majówkowy look - jak się ubrać na majówkę? Majówkowy look - jak się ubrać na majówkę?
  Za kilka dni długi weekend majowy. Warto wtedy zafundować sobie kilkudniowe oderwanie od codziennej gonitwy, tym bardziej, że tegoroczna aura pogodowa wybitnie sprzyja wyjazdom. Skompletowanie [...]
 • O modzie, urodzie, stylu, zdrowiu, czyli PewnaPani.pl O modzie, urodzie, stylu, zdrowiu, czyli PewnaPani.pl
  Witamy serdecznie w naszym serwisie PewnaPani.pl! Nie minął miesiąc od kiedy w mojej głowie zrodził się pomysł na ten serwis, a okazuje się, że projekt jest już zrealizowany. Na początku [...]
 • Pierwszy raz na siłowni. Jak wybrać odpowiednie ćwiczenia? Pierwszy raz na siłowni. Jak wybrać odpowiednie ćwiczenia?
  Przychodzi taki czas, kiedy często zastanawiasz się jak zadbać o swoje ciało. Jeśli nie uprawiasz czynnie sportu, najlepiej jest wybrać się na siłownię. Karnet umożliwia dostosowanie [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Szafka na buty
 
   Kiedy urządzamy nasz wymarzony dom, mieszkanie, czy inne gniazdko, skupiamy się na wyborze łóżka, krzeseł, stołu i tym podobnych elementów wyposażenia. Przy wym [...] czytaj więcej »