Kobieta

Dzisiaj jest 14.04.2021. Imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

Ile powinien trwać sen?

Od wieków ludzie borykają się z koniecznością wczesnego wstawania. Dzieje się tak, ponieważ osoby dorosłe mają prace, które najczęściej zaczynają w godzinach porannych, dzieci muszą chodzić do szkół, natomiast osoby w wieku poprodukcyjnym już nie muszą budzić się wraz ze światem, jednak to czynią. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - z przyzwyczajenia.

Legenda głosi, że człowiek potrafiłby żyć bez snu, lecz ludzie bali się ciemności i dlatego lepiej im było przespać czas od zmroku do świtu. Zatem idąc tą ścieżką, sen konieczny nie jest. Biorąc pod uwagę prawdziwe życie, okazuje się coś zupełnie innego, a mianowicie niemożliwe jest, aby mózg człowieka wytrzymał bez odpoczynku(snu) więcej niż około 60 godzin. Po takim czasie człowiek przestaje poprawnie funkcjonować. Warto więc zadbać o swoje zdrowie czy samopoczucie i planować zajęcia tak, by na sen w ciągu doby poświęcić minimum 7 godzin, ponieważ właśnie tyle organizm potrzebuje, aby w pełni się zregenerować. Należy o tym pamiętać, gdyż śpiąc krócej wymienione wcześniej 7 godzin, możemy odczuwać zmęczenie, znudzenie wykonywanymi czynnościami lub będziemy wtedy mniej efektywni.
Najlepszy efekt planowania dnia otrzymamy wówczas, kiedy wstajemy o wczesnej porze i idziemy spać o zwykłej wieczornej porze (21.00-23.00 - w zależności od osoby), tak aby czas snu minimum wynosił około 7-8 godzin. Ta metoda okazuje się być dobra, pod warunkiem, że lubimy wcześnie wstawać i nie jest to dla nas duży problem. Większość ludzi ma niestety problem z wczesnym wstawaniem, dlatego wydaje się im, że pobudka z rana niesie za sobą nieudany dzień. Otóż nic bardziej mylnego. Wstawanie to nawyk, podobnie jak obgryzanie paznokci czy palenie papierosów. Każdy kiedyś zrobił to pierwszy raz, nie każdemu zostało na dłużej. Najważniejsza w tym wszystkim jest motywacja i samo podejście do wczesnego wstawania, bo jeśli na starcie będziemy zdania "po co wstawać tak wcześnie, skoro dzień jest taki długi?", nigdy nie osiągniemy dobrego efektu.

Gorąco zachęcam do wczesnego wstawania, ponieważ wschody słońca są bardzo piękne, a czas, który zyskamy, możemy przeznaczyć na realizację swojego hobby, poranne ćwiczenia czy relaks ze szklanką dobrej herbaty i książką!

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Kot - idealny przyjaciel kobiety Kot - idealny przyjaciel kobiety
  Wyobrażasz sobie, powrót do domu po ciężkim, wyczerpującym dniu pracy, kiedy to pogoda za oknem nie nastraja do większej aktywności? Marzysz wówczas, aby położyć się wygodnie [...]
 • Piękno tkwi w szczegółach Piękno tkwi w szczegółach
  W tym roku mamy wyjątkowo szarą i ponurą zimę. Brakuje nam słońca i ciepłych barw lata. Zaprośmy wiosnę do naszej szafy, a ciepłe kolory wprawią nas w znakomity nastrój. Czerwona [...]
 • Proszek do pieczenia. Skąd się wziął podstawowy składnik wielu ciast? Proszek do pieczenia. Skąd się wziął podstawowy składnik wielu ciast?
  Proszek do pieczenia to składnik, bez którego trudno wyobrazić sobie jakikolwiek wypiek. Wykorzystywany jest zarówno do przygotowywania niewielkich muffinek, jak i wszelkiego [...]
 • Orzeźwiające lemoniady Orzeźwiające lemoniady
    Latem picie dużej ilości wody jest wskazane. Poprzez pot szybko tracimy wodę z ogranizmu dlatego musimy pilnować, aby ją nadrabiać. Jeśli ktoś nie przepada za samą wodą może w [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Kot - idealny przyjaciel kobiety
 
Wyobrażasz sobie, powrót do domu po ciężkim, wyczerpującym dniu pracy, kiedy to pogoda za oknem nie nastraja do większej aktywności? Marzysz wówczas, aby położyć się wygodnie [...] czytaj więcej »