Strona główna » Jak dzielić koszty wesela?

Jak dzielić koszty wesela?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Co prawda sezon weselny mamy praktycznie w połowie, jednak problemy logistyczne związane z organizowaniem wesela nie znikną same. Głównym problemem zaraz po stwierdzeniu, że nasz partner jest tym jedynym i zdecydowaniu się na ślub i wesele, jest organizacja tej uroczystości, a co za tym idzie, podziałem kosztów, jakie trzeba ponieść podczas przygotowywania imprezy tego typu. Jak je dzielić? Co mówi w tym temacie tradycja, a co życie?

Tradycja mniej więcej po równo



 

Tradycją jest, że pan młody i jego rodzice są obarczeni kosztami za garnitur ślubny wraz z dodatkami, wynajem zespołu muzycznego, napoje i alkohole, obrączki, wynajem auta do ślubu, wiązankę dla panny młodej oraz podróż poślubną. Panna młoda wraz ze swoimi rodzicielami natomiast jest zobligowana do pokrycia wszelkich wydatków związanych z organizacją przyjęcia wykluczając napoje i alkohole, za które płaci pan młody. Ponadto do kwestii młodej należy jeszcze zakup zaproszeń ślubnych, pokrycie wynagrodzenia dla fotografa, kamerzysty, księdza udzielającego ślubu, wystrój kościoła oraz co najważniejsze wydatki związane z kupnem sukni ślubnej. Taki podział kosztów stawia sprawę dość jasno, ponieważ od zawsze się sprawdzał, a jeśli chodzi o równość wydatków, także wychodzi niemalże po równo.

 

Nastały nowe czasy

 

W obecnej chwili wiele rzeczy się zmieniło. Począwszy od nowoczesnych praktyk, które raczej omijają wizję ślubów i hucznych wesel, aż po podział kosztów uroczystości weselnych. Teraz, kiedy ślubów z roku na rok jest coraz mniej, zdecydowana większość wszelkie koszty jakie powstaną przy organizacji wesela dzieli równo na pół, żeby każda ze stron nie wydała więcej. Takie praktyki związane są przede wszystkim z różną ilością gości z obu stron, a nie wszyscy chcą się zgodzić na płacenie za całkiem obcych dla siebie ludzi. Dużo tutaj zależy od rodziców młodych, którzy czasami są bardziej lub mniej zamożni, a to przekłada się na możliwości finansowe w stosunku do pokrycia weselnych kosztów. Teraz kiedy do ślubu przeważnie idą osoby w wieku 30-35 lat, są już zazwyczaj stabilne zawodowo i finansowo, więc sami wyprawiają sobie weselną imprezę i to oni ponoszą wszelkie koszty związane z jej organizacja. Także kondycja finansowa narzeczonych ma duże znaczenie, ponieważ nie rzadko pracuje tylko jedno z nich.

 

Ogromne koszty związane z zorganizowaniem ślubu i wesela sprawiają, że coraz mniej młodych staje przed ołtarzem mówiąc sobie sakramentalne tak. Dzieje się tak przede wszystkim z przyczyn finansowych, ponieważ zarobki nie są zbyt wysokie w stosunku do sumy wszystkich kosztów. Zorganizowanie nawet małego przyjęcia wiąże się z okresowym oszczędzaniem. Drugi problem ma także podłoże czysto finansowe i jest związane z późniejszymi wydatkami na rodzinę, dzieci, a w dobie wszechobecnej drożyzny, zaspokojenie wszystkich potrzeb może okazać się nielada wyzwaniem. Na masową skalę wyższość związków nieformalnych przewyższa formalne. Ponadto duży wskaźnik ludzi opuszczających nasz kraj oraz postępujący niż geograficzny to prawdopodobnie największe skutki i tak już spadkowej tendencji organizowania hucznych wesel.

 

Pomijając czynniki przeciwne weselom i ich kosztom, gorąco zachęcamy do brania ślubów, ponieważ iść przez życie samemu to raczej marny plan. Tworząc rodzinę, tworzymy podstawę i ostoję rodziny, która najlepiej sprzyja wychowywaniu dzieci. W pośpiechu za karierą, bardzo często zapominamy o rodzinie, a przecież to ona jest najważniejsza. Praca to dodatkowy motyw w życiu, z resztą jeden z wielu. Nie ma także jednej rozsądnej reguły jak dzielić koszty wesela, ponieważ ile ludzi, tyle sytuacji, więc możemy to zrobić tak, jak tylko będzie się nam podobało, bo nikt nas nie będzie z tego rozliczał, kto co pokrył. Najważniejsze, żeby wesele się udało, a wspomnienia z nim związane zarówno młodzi, jak i wszyscy weselni goście zapamiętali na długo. Bez względu czy na imprezie było 300 osób czy tylko 20.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie