Kobieta

Dzisiaj jest 12.07.2020. Imieniny: Jana, Pameli, Weroniki

Jak elastycznie i bezpiecznie lokować swoje oszczędności?

   Jak powszechnie wiadomo trzymanie swoich oszczędności „ w skarpecie” nie przynosi nam żadnych dodatkowych zysków. Jeżeli nasz budżet nie pozwala nam na długotrwałe zamrożenie środków, warto zdecydować się na założenie elastycznego konta oszczędnościowego.

 

 

   Konto oszczędnościowe jest to produkt, który łączy cechy tradycyjnego depozytu i rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego (ROR). Z jednej strony oferuje wyższe niż ROR odsetki, a z drugiej pozwala na bardzo elastyczne zarządzanie zgromadzonym kapitałem. Z konta możemy zatem w dowolnej chwili wypłacić oszczędności nie tracąc odsetek, lub wpłacić dodatkowe środki.

 

 

Podstawowe wymogi

 

   Zazwyczaj konta oszczędnościowe są otwierane i prowadzone bezpłatnie, natomiast warto zwrócić dokładnie uwagę na tą kwestię, ponieważ w niektórych placówkach są pobierane dodatkowe opłaty. Istotną sprawą, jest również wymóg prowadzenia konta osobistego w danym banku. Zdarza się to bardzo często, a otwarcie konta oszczędnościowego dla klientów danego banku nie jest problemem. Często jednak banki przygotowują specjalne, atrakcyjne oferty dla nowych klientów, aby ich przyciągnąć.

 

 

Oprocentowanie

 

   Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest uzależnione od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Oprocentowanie powinno być rzecz jasna jak najwyższe. Im większe oprocentowanie tym większą mamy możliwość na zarobienie poprzez odsetki. Koniecznie należy także zwrócić uwagę na to, czy proponowane oprocentowanie dotyczy nieograniczonego czasu czy też z góry wiadomo, że jest oferowane jedynie przez krótki okres początkowy po założeniu konta.

 

 

Kapitalizacja odsetek

 

   Bardzo istotne znaczenie ma także częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im jest ona częstsza, tym wypracowane odsetki częściej dopisywane są do salda rachunku i co za tym idzie zwiększa się saldo kapitału pracującego, co powoduje wyższe zyski.

 

 

Limit darmowych przelewów

 

   Jest to bardzo ważny parametr podczas wyboru konta oszczędnościowego. Jest to o tyle istotna kwestia, gdyż z reguły tylko jeden przelew w miesiącu wychodzący z konta oszczędnościowego jest darmowy. Każdy następny niesie ze sobą konieczność poniesienia pewnych kosztów sięgających nawet 10 zł. Jest to na tyle duże obciążenie, że w zdecydowanej większości produktów potrafi w całości „zjeść” wypracowane dotychczas odsetki. Dlatego musimy zwracać również na to podczas analizy oferty banku.

 

 

   Jak widać, atrakcyjne konto oszczędnościowe to świetne rozwiązanie, gdy chcemy elastycznie oszczędzać. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długookresowe zamrożenie finansów. Każdy kto ma jakiekolwiek wolne środki, powinien zaopatrzyć się w taki rachunek oszczędnościowy. Nawet jeśli mamy zgromadzone 500zł czy 1000zł i tak warto założyć konto oszczędnościowe. Po pierwsze będziemy zarabiać oraz w ten sposób wyrobimy sobie nawyk oszczędzania.

 


ZOBACZ TAKŻE

 

 • Wylecz drobne otarcia naturalnymi sposobami Wylecz drobne otarcia naturalnymi sposobami
      Otarcia skóry zwykle występują, gdy odsłonięta skóra jest uszkodzona przez nagły kontakt z szorstką powierzchnią, co powoduje, że górna warstwa [...]
 • Baterie kuchenne we współczesnej kuchni Baterie kuchenne we współczesnej kuchni
  Współczesna kuchnia stanowi nie tylko centrum życia towarzyskiego domu lub mieszkania, ale również stanowi swego rodzaju wizytówkę, która wiele mówi [...]
 • Idealny grzejnik do małej łazienki Idealny grzejnik do małej łazienki
     Urządzenie małej łazienki nie należy do łatwych zadań; na uwadze należy mieć nie tylko estetykę wnętrza, ale również jego funkcjonalność. Niekwestionowanym atutem [...]
 • Jaki zegarek najlepiej pasuje do sportowego stroju? Jaki zegarek najlepiej pasuje do sportowego stroju?
     Każda modna kobieta pragnie wyglądać wspaniale niezależnie od sytuacji. Na imprezie, spotkaniu biznesowym, w pracy, czy uprawiając sport zwraca uwagę nie tylko na strój, [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Wylecz drobne otarcia naturalnymi sposobami
 
    Otarcia skóry zwykle występują, gdy odsłonięta skóra jest uszkodzona przez nagły kontakt z szorstką powierzchnią, co powoduje, że górna warstwa [...] czytaj więcej »