Kobieta

Dzisiaj jest 27.07.2021. Imieniny: Natalii, Aureliusza, Jerzego

Jak radzić sobie w upalne dni?

Lato w pełni. Słońce, ciepło, upały, letnie burze… Widok słońca z rana od razu sprawia, że nasz dzień staje się lepszy. Jednak mimo to, że czekamy na słoneczne dni całym rokiem, mogą one również być dla nas uciążliwe. Nawet jeśli uwielbiamy ciepłe dni, nasz organizm potrzebuje szczególnej pomocy w wykonywaniu jakichkolwiek czynności. Osoby, które ogólnie ciężko znoszą ciepło, mają podwójny problem. Jak więc radzić sobie z upałami, tak, aby sobie nie zaszkodzić?


 

Pierwsze pytanie jak się nasuwa to: Otwierać okno w upał czy nie? Większość osób ma takie przyzwyczajenie, że jeżeli w pomieszczeniu jest gorąco automatycznie osoba tak otwiera okno, aby w pomieszczeniu się schłodziło. Jest to jednak błędne myślenie. W upalne dni otwieranie okna pogarsza sprawę, do pomieszczenia dostaje się wtedy jeszcze więcej ciepłego powietrza. Jedynie z samego rana, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie, można otworzyć okno, ale przed wyjściem do pracy należy pamiętać o tym, aby je koniecznie zamknąć!

Oczywistą rzeczą w upały jest również picie dużej ilości wody. W ciepłe dni częściej się pocimy dlatego musimy uzupełniać utraconą wodę. Jakie napoje (oprócz wody) najlepiej pić? Unikaj alkoholu, kawy oraz napojów gazowanych – nie dość, że nie gaszą pragnienia, to mogą działać odwadniająco. Zamiast tego przygotuj orzeźwiającą lemoniadę lub bezalkoholowe drinki.

Co jeść w upalne dni? W upalne dni najlepiej spożywać sałatki, warzywa i owoce. Należy unikać smażonego mięsa i ciężkostrawnych wysokobiałkowych potraw, które mogą zwiększać metaboliczną produkcję ciepła oraz powodować utratę wody. Warto też zaplanować takie potrawy, które nie wymagają włączania piekarnika ani długiego gotowania, ponieważ wtedy dodatkowo „produkujemy” ciepło w naszych pomieszczeniach.

Jak chłodzić organizm wodą? Częste chłodne natryski to chyba najskuteczniejszy i najprostszy sposób na schłodzenie ciała. Polewanie przez kilka minut chłodną wodą z kranu nadgarstków jest równie skutecznym sposobem na ochłodzenie organizmu.

Jeśli chcesz ochłodzić domową przestrzeń, zaopatrz się w urządzenie, wprawiające powietrze w ruch. Może to być elektryczny wentylator, wiatrak na baterie czy też papierowy wachlarz. Aby spotęgować efekt chłodzenia, można umieścić przed wentylatorem miskę z lodem lub kilka plastikowych butelek z zamrożoną wodą. Taki "filtr" wzmocni efekt chłodzenia i sprawi, że powietrze stanie się bardziej wilgotne

A co z klimatyzacją? Klimatyzacją dla niektórych to „zbawienie”. Praktycznie każdy posiada ją w swoim samochodzie. Okazuje się jednak, że mimo wielu zalet, nadmierne przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach jest dla ludzi szkodliwe. Jeżeli natomiast korzystamy z klimatyzacji rozsądnie nie jest ona dla nas zagrożeniem. Gdy żar leje się z nieba podkręcamy ''klimę'' i chłodzimy się przez długi czas. To błąd, organizm człowieka nie powinien być poddawany tak dużym wahaniom temperatur. Można zatem powiedzieć, że w wielu przypadkach szkodzimy sobie sami chłodząc się zbyt mocno i zbyt długo, a także zaniedbując regularne serwisowanie i czyszczenie klimatyzatorów.

Na co wpływa klimatyzacja?

1.     Gwałtowne zmiany temperatury (kiedy w upalny dzień wchodzimy do mroźnego, klimatyzowanego samochodu) prowadzą do przeziębienia.

2.     Intensywne chłodzenie zmniejsza metabolizm.

3.     Długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach przyczynia się do wysuszania spojówek.

Jak widać klimatyzacja jest świetnym rozwiązaniem w upalne dni, ale wtedy, kiedy używamy jej rozsądnie.

 

Uważajmy na siebie w te upalne dni, ponieważ wyczekiwana, wysoka temperatura może nas również osłabić i zdemotywować do działania. Korzystajmy z tym pięknych dni z rozsądkiem.

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Plakaty na ścianę- inspiracje Plakaty na ścianę- inspiracje
    Obrazy, obrazki wisiały w praktycznie każdym domu. Kto nie wiedział jak zapełnić pustą ścianę, decydował się na obraz. Czasy jednak się zmieniają i większość osób [...]
 • Szaszłyki z polędwica z grilla Szaszłyki z polędwica z grilla
  Są wakacje, a co za tym idzie, często grillujemy. Oprócz popularnej kiełbasy z grilla warto upiec szaszłyki, których smak w zależności od składników, jest znacznie lepszy [...]
 • Jak pokonać strach przed występem publicznym? Jak pokonać strach przed występem publicznym?
    Kobiety bardzo często zajmują poważne stanowiska biznesowe, które łączą się z występami przed jakimś szerszym gronem ludzi. Wiele z nich dotyka wtedy tak zwany paraliż. Wylew [...]
 • Mleczko pszczele – dla kobiety Mleczko pszczele – dla kobiety
      Mleczko pszczele, choć znane od setek lat, dopiero niedawno zaczęło pojawiać się na polskim rynku. W internecie można znaleźć coraz więcej informacji na jego temat, [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Plakaty na ścianę- inspiracje
 
  Obrazy, obrazki wisiały w praktycznie każdym domu. Kto nie wiedział jak zapełnić pustą ścianę, decydował się na obraz. Czasy jednak się zmieniają i większość osób [...] czytaj więcej »