Strona główna » Jak rozpoznać stan przedcukrzycowy

Jak rozpoznać stan przedcukrzycowy

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących groźnych chorób cywilizacyjnych. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, bardzo ważne jest jej wczesne rozpoznanie, monitorowanie poziomu cukru we krwi i leczenie. W początkowej fazie wystarcza dieta cukrzycowa, zdrowy tryb życia i sport. W późniejszych konieczne są lekarstwa.

 

Cukrzyca to groźna choroba cywilizacyjna grożąca omdleniami, śpiączką, trudnym gojeniem się ran, udarami i innymi poważnymi dolegliwościami. Aby nie dopuścić do jej rozwoju, bardzo ważne jest kontrolowanie stanu zdrowia i szybkie reagowanie już na etapie stanu przedcukrzycowego. Ważna jest też znajomość czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Są to:

  • cukrzyca w rodzinie,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nadwaga i otyłość,
  • zespół policystycznych jajników,
  • stres, któremu towarzyszy adrenalina,
  • cukrzyca ciężarnych w czasie ciąży.

Jakie objawy mogą świadczyć o rozwijaniu się cukrzycy?

Cukrzyca typu 2, która pojawia się najczęściej, zwykle rozwija się w ukryciu. Jest to bardzo groźne dla zdrowia, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda stan przedcukrzycowy  i jakie są jego objawy. Zalicza się do nich: senność, osłabienie, chudnięcie bez przyczyny, częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie, trudne gojenie się ran.

Jak rozpoznać stan przedcukrzycowy?

Stan przedcukrzycowy można rozpoznać na podstawie badań diagnostycznych. Pierwszym, które należy wykonać jest badanie poziomu glukozy we krwi. Na czczo poziom cukru we krwi powinien wynosić 3,4—5,5 mmol/l lub 70-99 mg/dl. W przypadku, gdy jest on wyższy, niezbędne jest wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą.

Doustny test obciążenia glukozą jest wykonywany w laboratorium. Pacjent musi na czczo spożyć 75g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody. Po upływie 2 godzin poziom glukozy we krwi jest ponownie oznaczany. Jeśli po tym czasie wynosi on więcej niż 11,1 mmol/l (199 mg/dl), to pacjent ma cukrzycę, natomiast wynik 7,8-11,1 mmol/l (140-199 mg/dl) określa się jako nietolerancję glukozy. Wynik w granicach 7,8mmol/l oznacza nieprawidłowy poziom glukozy na czczo i w połączeniu z nietolerancją glukozy oznacza stan przedcukrzycowy.

Czym jest stan przedcukrzycowy i jak go leczyć?

Stan przedcukrzycowy to zaburzenia poziomu cukru we krwi, które mogą w ciągu kilku lat przejść w cukrzycę. Z tego właśnie względu niezmiernie ważne jest odpowiednie leczenie, polegające przede wszystkim na zmianie trybu życia. Niezbędne działania to:

  • redukcja masy ciała,
  • zmiana nawyków żywieniowych,
  • codzienna aktywność fizyczna.

Dietę należy zmienić w taki sposób, aby dostarczała ona odpowiedniej ilości kalorii, ale jak najmniejszych ilości glukozy. Aktywność fizyczna pozwoli zredukować tkankę tłuszczową, a także poprawi samopoczucie i kondycję. W przypadku, gdy pacjent jest obciążony genetycznie lub znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, lekarz może wprowadzić leczenie farmakologiczne. Wówczas stosowane są leki, które potrafią bardzo skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi. Zaniedbanie stanu przedcukrzycowego prowadzi do cukrzycy, która stopniowo wyniszcza organizm.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie