Strona główna » Jak skutecznie pozbyć się kolki u dziecka?

Jak skutecznie pozbyć się kolki u dziecka?

przez PewnaPani
0 komentarz

Twoje dziecko po urodzeniu z biegiem czasu przystosowuje się do nowego otoczenia i może się zdarzyć, że zmiany powodują dyskomfort w jego brzuszku. Najczęstszą z dolegliwości, które występują u dzieci w ciągu pierwszego roku życia jest kolka niemowlęca. Jakie są jej objawy? Jak się jej pozbyć? Czy można zapobiec?

Kiedy Twojemu maluszkowi dokucza kolka, najważniejszy jest spokój. Dziecko jest zdrowe, natomiast dolegliwości są tylko przejściowe. Kolka może pojawiać się już w pierwszych tygodniach po narodzinach, a dolegliwości zwykle ustępują w 3-5 miesiąca życia.

Po czym stwierdzić, że to już kolka?

Objawami kolki niemowlęcej jest płacz i rozdrażnienie dziecka, które pojawiają się pomimo zaspokojenia wszystkich jego potrzeb. Charakterystyczny jest jednakowy charakter płaczu oraz zbliżona pora jego występowania. Objawy najczęściej występują w porach popołudniowych i wieczornych. Często wraz z płaczem występują wzdęcia brzucha, oddawanie gazów czy trudności z wypróżnianiem. Kolka może wystąpić u dzieci karmionych mieszankami mlecznymi, jak i wyłącznie mlekiem matki.

""

Co powoduje kolkę?

Niestety dokładnie nie wiadomo, co jest przyczyną występowania kolki. Jednak szczególną uwagę zwraca się na kilka czynników, takich jak:

• zaburzenie pracy przewodu pokarmowego, powodujące skurcz jelit;

• nadmierne zbieranie się gazu w przewodzie pokarmowym (np. w wyniku nieprawidłowej techniki karmienia powodującej połykanie dużych ilości powietrza lub kłopotów ze trawieniem laktozy, która niestrawiona ulega fermentacji);

• czynniki psychologiczne, alergologiczne i neurologiczne.

Badania prowadzone na przełomie kilku ostatnich lat dowodzą, że dolegliwości mogą być skutkiem zaburzenia składu flory jelitowej.

Przegonić kolkę!

Jeżeli Twojego maluszka dopadła kolka, należy zapewnić mu spokój i ciszę podczas ataków. Ukojenie może przynieść przyłożony do brzuszka termoforek, ewentualnie ciepła kąpiel. Należy także pamiętać, że nic na siłę – niektóre dzieci podczas napadu kolki będą wzbraniać się przed wsadzeniem do wanienki.""Aby zapobiegać kolce, możesz starać się regularnie masować dziecku brzuszek, wykonując dłonią okrężne ruchy, a także ćwiczyć tak zwany popularny rowerek, czyli zginać i prostować nóżki. Pamiętaj także o odpowiedniej technice karmienia. Karm maluszka spokojnie, bez pośpiechu, w pozycji lekko uniesionej – główka dziecka powinna być wyżej niż reszta ciała. Jeżeli karmisz piersią, zmiana Twojej diety także może uczynić, że Twoje dziecko kolka ominie. Staraj się unikać mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, warzyw, które powodują wzdęcia, a także czekolady. Zawsze obserwuj reakcje dziecka i rezygnuj z tych pokarmów, po zjedzeniu których występują objawy kolki. Należy jednak pamiętać o tym, aby dieta zawierała wszystkie ważne dla organizmu składniki. Jeżeli nie karmisz dziecka piersią, a mlekiem modyfikowanym, jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką jest podawanie dziecku produktów o specjalnie opracowanym składzie, np. Bebiko Comfort 2 dla dzieci po 6. miesiącu życia. Mleko to zawiera białko serwatkowe o nieznacznym stopniu hydrolizy, ma także obniżoną zawartość laktozy, dzięki czemu ułatwia maluszkowi trawienie. W pozbywaniu się gazów z jelit mogą pomóc też herbatki ziołowe, np. z kopru włoskiego, które są zdrowe dla Was obojga.

Kolka najczęściej ustaje samoistnie w ciągu czterech pierwszych miesięcy życia maluszka. Jeżeli będziesz blisko dziecka i zapewnisz mu poczucie bezpieczeństwa, na pewno łagodniej przejdzie ten trudny okres. Oprócz podejmowania działań kojących, najważniejsze, by okazywać dziecku dużo czułości, cierpliwości i być dla niego oparciem. Jeżeli nie jesteś pewna objawów, które występują u Twojego dziecka, skorzystaj z pomocy lekarza rodzinnego lub pediatry.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie