Strona główna » Jak zorganizować sobie czas pracy?

Jak zorganizować sobie czas pracy?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

    W pracy spędzamy przynajmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Z tego względu warto zagospodarować czas pracy w taki sposób, by się ze wszystkim wyrobić i by nie było konieczności wykonywania pracy w nadgodzinach. Czy jest to możliwe?

 

Każdy pracownik stara się wykonać swoją pracę w sposób staranny i jak najszybciej. W przypadku pracy biurowej zadanie może być trudniejsze, gdyż większość zatrudnionych musi samodzielnie organizować sobie czas pracy. A to wymaga przede wszystkim dyscypliny i dążenia do celu, niezależnie od tego, co dzieje się wokół.

W jaki sposób dobrze zorganizować sobie czas pracy? Podstawą jest prowadzenie kalendarza, w którym można zapisywać zadania do zrobienia i skreślać te już wykonane. Nie bez znaczenia jest też asertywność – ta przydaje się wówczas, gdy współpracownicy podrzucają kolejne zadania do wykonania, zamiast zrobić je samodzielnie. Polecamy artykuł: Czas pracy i system czasu pracy.

Jak prowadzić kalendarz?

Uważa się go za podstawę dobrej organizacji czasu pracy. Kalendarz, gdyż o nim mowa, trzeba prowadzić systematycznie, gdyż tylko wówczas ma on rację bytu. Pracownicy mają przy tym wiele możliwości – mogą korzystać z tradycyjnych, jak i elektronicznych, mogą sporządzać plany dzienne, tygodniowe czy nawet miesięczne.

Prowadzenie kalendarza nie jest zadaniem łatwym – najczęściej wiąże się z koniecznością wypróbowania różnych opcji. Nie każdy musi też chcieć prowadzić akurat kalendarz – czasem wystarczające będzie regularne sporządzanie notatek, by wiedzieć, jakie zadania trzeba wykonać w najbliższych dniach czy tygodniach. Czytaj: Systemy czasu pracy.

Czy można nauczyć się mówić „nie”?

Dobra organizacja wiąże się z koniecznością nauczenia się bycia asertywnym. To jednak nic złego – asertywność wcale nie oznacza, że zawsze należy odmawiać. Pracownik powinien wiedzieć, kiedy jest w stanie pomóc swoim współpracownikom, kiedy zaś zgoda będzie wiązała się dla niego z koniecznością spędzenia w firmie dodatkowych godzin lub wzięciem pracy do domu.

Przy omawianiu kwestii asertywności warto pamiętać, że na sposób pracy wpływ mają relacje nie tylko z przełożonymi, lecz także współpracownikowi. Każdy pracownik powinien wyznaczyć granicę – będzie pomagał tylko wówczas, gdy sam wyrobi się ze swoimi zadaniami i nie będzie zmuszony pracować po godzinach.

Nie planuj całego dnia!

Dużym błędem pracowników jest planowanie całego dnia pracy. Według specjalistów powinniśmy planować maksymalnie 60% czasu, przez jaki wykonujemy zadania służbowe. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, co przyniesie kolejny dzień i czy pracodawca lub przełożony nie będzie potrzebował nas do czegoś innego. Nie można też wykluczyć konieczności odbierania telefonów czy skonsultowania kolejnego etapu pracy ze współpracownikami.

Skoro powinno planować się tylko 60% czasu pracy, to w pierwszej części dnia warto skupić się na zadaniach najważniejszych. Wykonując pilne polecania przełożonych, można zaoszczędzić przede wszystkim nerwy. Jeżeli okaże się, że w kolejnych godzinach pojawią się niespodziewane sytuacje, to to, co najważniejsze zostanie i tak wykonane. Patrz artykuł: Systemy czasu pracy.

Zaplanuj przerwę na posiłek

Trudno działać, gdy… jest się głodnym. W codziennym grafiku warto zaplanować czas na przerwę. Z całą pewnością łatwiej mają osoby pracujące w firmach, których właściciele zdecydowali się na wprowadzenie dłuższej, godzinnej przerwy obiadowej. Ci, którzy samodzielnie decydują o odejściu od biurka, powinni pamiętać, że spożycie posiłku w godzinach pracy jest bardzo ważne i warunkuje nie tylko samopoczucie, lecz także wpływa na wydajność.

Kiedy wprowadzić przerwę na posiłek? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Każdy z pracowników powinien wziąć pod uwagę swoje przyzwyczajenia. Z całą pewnością jednak nie warto wykreślać z grafiku przerwy – w ten sposób najłatwiej pozbawić się energii na pozostałą część dnia w pracy.

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie