Strona główna » Jakie pytania najczęściej pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych?

Jakie pytania najczęściej pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

    Osoby poszukujące pracy doskonale wiedzą, że rozmowa kwalifikacyjna to przepustka do otrzymania posady. W sieci można znaleźć zarówno przykładowe pytania, jakie mogą pojawić się na rozmowie z potencjalnym pracodawcą, jak i… odpowiedzi. Czy to rzeczywiście takie proste?


Rozmowa kwalifikacyjna to najczęściej drugi etap rekrutacji. Dzięki zorganizowaniu spotkania, obie zainteresowane strony – kandydat i pracodawca – mają możliwość poznać się i sprawdzić, czy ich oczekiwania są zbieżne. Rozmowa kwalifikacyjna umożliwia pracodawcy też poznać kandydata, a ten ma możliwość wypytać np. o organizację czasu pracy czy wysokość wynagrodzenia.

Jakie pytania mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej? Pracodawcy już dawno pokazali, że kandydaci mogą spodziewać się wszystkiego. Pytania zawsze jednak dotyczą trzech podstawowych obszarów, czyli: osobowości potencjalnego pracownika, jego przygotowania zawodowego (wykształcenia i doświadczenia) i jego motywacji do pracy. Czytaj także: O co można pytać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?.

Twoje silne i słabe strony…

Jednym z najczęstszych pytań pojawiających się na rozmowach kwalifikacyjnych, jest pytanie o silne i słabe strony kandydata. To nie przypadek – pracodawcy chcą wiedzieć, czy potencjalny pracownik jest świadom swoich umiejętności i czy zna swoje słabe strony. Z tego też względu kandydaci powinni, odpowiednio wcześniej, przygotować sobie odpowiedzi na to pytanie.

Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku kandydatów, którzy ponownie znaleźli się na rynku pracy po kilku czy nawet kilkunastu latach pracy, jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, czyli doradców zawodowych. Tacy pracują m.in. w agencjach poradnictwa zawodowego. Skorzystanie z ich pomocy, to możliwość znalezienia odpowiedzi na powyższe pytania i jednocześnie zaplanowanie przyszłej ścieżki zawodowej.

Pracodawca zbada Twoją motywację do pracy

Rozmowa kwalifikacyjna organizowana jest po to, by móc zbadać m.in. motywację potencjalnych pracowników. Dobrym przykładem jest np. zorganizowanie wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć kandydat. Najczęściej osoba przeprowadzająca pyta, co zrobiłaby ona w danej sytuacji, jakie znalazłaby rozwiązanie, gdyby musiała rozwiązać taki, nie inny problem.

Tego typu ćwiczenia stosowane są zwłaszcza w branży kreatywnej, gdzie kandydat musi wykazać się nieszablonowym podejściem do tematu czy przedstawionego problemu. W jaki sposób się przygotować? Rozwiązaniem może być ułożenie odpowiedzi na pytania znalezione w sieci, dotyczące branży, w jakiej kandydat chce znaleźć pracę.

Porozmawiamy o Twoim CV…

CV to wizytówka każdej osoby poszukującej pracy. Prawdopodobieństwo, że rekrutujący będzie chciał zweryfikować informacje, jakie się w nim znalazły są bardzo duże. Dotyczy to zwłaszcza znajomości języków obcych czy specjalistycznych programów. Z tego względu nie warto przeceniać swoich umiejętności. Z pewnością jednak warto przygotować się do rozmowy o nich.

W CV należy umieścić konkretne i rzeczowe informacje np. o posiadanych certyfikatach językowych czy odbytych kursach. Na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat powinien potrafić odpowiedzieć na pytania rekrutującego, dotyczące np. tego, co uzyskał, dzięki zdobyciu uprawnień czy certyfikatu językowego. Patrz artykuł: Jak odpowiedzieć na 5 najpopularniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie spóźnij się, nie stresuj się

Nawet najlepiej napisane CV czy ogromne doświadczenie nie zawsze wystarcza, by zdobyć posadę. By nie zepsuć wrażenia, kandydat powinien na rozmowę kwalifikacyjną przybyć punktualnie. Jeżeli spóźnienie nie jest zależne od samego zainteresowanego (np. wypadek na drodze), to warto poinformować potencjalnego pracodawcę o tym fakcie telefonicznie.

Do rozmowy kwalifikacyjnej warto podejść spokojnie. Choć może to być trudne, ze stresem można skutecznie walczyć. Ten tylko w niewielkich ilościach jest sprzymierzeńcem – najczęściej zamiast pomagać, szkodzi. Opanowany kandydat lepiej też wypada podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Polecamy artykuł: Rozmowa kwalifikacyjna: jak odpowiadać na trudne pytania?.

 

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie