Strona główna » Kawa – jak wpływa na organizm?

Kawa – jak wpływa na organizm?

przez PewnaPani
0 komentarz

Wiele z nas na pewno zaczyna swój poranek od pysznej, ciepłej kawy. Jest to już pewien rytuał a nawet uzależnienie. Od kawy możemy się tak samo uzależnić, jak na przykład od alkoholu czy papierosów. Ale czy któraś z was zastanawiała się może jak kawa wpływa na nasz organizm? Kawa nie jest ani dobra ani zła. Dziś wiemy, że indywidualna reakcja ludzi na kawę jest niezwykle różna, choćby dlatego że każdy z nas jest inny.

KAWA – POZYTYWY

Umiarkowane picie kawy (2 do 3 filiżanek dziennie, gdzie 3 filiżanki uznawane są już za maksymalną, bezpieczną ilość dla osób zdrowych) nie szkodzi zdrowiu i może mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Z badań brytyjskich naukowców wynika, że picie kawy zmniejsza ryzyko chorób śmiertelnych m. in dzięki lepszemu funkcjonowaniu wątroby i systemu odpornościowego. Kawa zawiera także wiele innych właściwości, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. – Pobudza układ trawienia i krążenia, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II oraz może znacznie zmniejszyć ryzyko marskości wątroby. To, co jemy ma ogromny wpływ na ryzyko wystąpienia nowotworu. Wiele badań pokazuje, że kawa pomaga je zmniejszyć, przynajmniej w przypadku niektórych odmian raka. Szczególnie dotyczy to nowotworów wątroby, jelita grubego, prostaty czy narządów mowy. Po przeanalizowaniu wyników ponad 200 badań naukowcy doszli do wniosku, że picie kawy poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego. Osoby, które piją od 3 do 4 filiżanek kawy dziennie, mają o 19 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca.

KAWA – NEGATYWY

Jak wiele rzeczy kawa ma również swoje minusy. Niektórzy już po jednej filiżance odczuwają nieprzyjemne dolegliwości. I nie chodzi tu tylko o nadciśnieniowców, którzy powinni bardzo ostrożnie obchodzić się z kawą. Czasem zdarza się, że genetycznie jesteśmy wrażliwi na kofeinę i po jej spożyciu pojawią się różne, przykre objawy. Ciężko jednak znaleźć przyczynę, ponieważ pijemy kawę od lat, z przyzwyczajenia, a nasze dolegliwości zwalamy na inne pokarmy i napoje.

ZAMIENNIKI KAWY

Smak kawy nie każdemu musi jednak odpowiadać. Na szczęście istnieje kilka zamienników, które pobudzą równie intensywnie jak kawa. Przykładem może być zielona herbata. Jest jednak jeden haczyk, aby zielona herbata zadziałała pobudzająco musi być umiejętnie przygotowana. Proces parzenia nie może trwać dłużej niż 2-3 minuty. Jeśli o tym zapomnimy ten cudowny napar wprowadzi nas w stan całkowitego odprężenia. Osoby, które potrzebują pobudzenia przede wszystkim o poranku, powinny sięgnąć po sok z zielonej pietruszki, cytryny i miodu.

Kawa ma swoje wady i zalety. Pijąc kawę musimy również zwrócić uwagę na jej ilość, ponieważ co za dużo to nie zdrowo. Dla osób, które nie lubią smaku kawy też znajdą się inne rozwiązania.

You may also like

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie