Strona główna » Komplety sztućców – jakie wybrać?

Komplety sztućców – jakie wybrać?

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Dokonując zakupu kompletu sztućców powinniśmy zawsze mieć na uwadze, że tego rodzaju produkty kupuje się stosunkowo rzadko, a raz nabyte sztućce zazwyczaj służą w posiadanym domostwie przez wiele lat. Już tylko z tego powodu, stając przed ich zakupem, rozważać powinniśmy przede wszystkim te modele, które pozostawać będą na tyle tradycyjne i ponadczasowe – tak, aby po kilku latach nie wyszły one z mody i nie nadawały się tylko z tego powodu do wyrzucenia lub wymiany. Wśród dostępnych na rynku produktów szczególną uwagę zwrócić należy na te wykonane w dwóch zupełnie odmiennych stylistykach. Z jednej strony – rozważać można zakup kompletu sztućców zdobionych tradycyjnym, acz nienachalnym, a w konsekwencji niewychodzącym nigdy z mody dekorem. Z drugiej natomiast – zastanowić się można nad kupnem elementów zastawy wykonanych w minimalistycznym stylu, pozbawionym zbędnych zdobień i elementów dekoracyjnych. Obie ze wskazanych kategorii produktów z pewnością nie wyjdą z mody przez długie lata. Kwestię wyboru spośród jednej z nich pozostawić natomiast należy poczuciu estetyki domowników, a także ich potrzeb i wygody.

 

   Równie ważną kwestią, jak odpowiedni wygląd i stylistyka poszczególnych elementów zastawy stołowej, pozostaje dobór odpowiednich materiałów i surowców, z których wykonane będą sztućce. Rzadkością pozostają już noże i widelce wykonane z aluminium lub innych stopów metali o podobnych właściwościach fizycznych (te, które można jeszcze spotkać stanowią już relikt poprzedniej epoki i wspomnienie po PRL-u). Tego rodzaju surowce nie tylko były szkodliwe dla zdrowia, ale przede wszystkim – bardzo nietrwałe, poprzez co łatwo można je było odkształcić lub nawet złamać. Aktualnie większość cenionych producentów posiada w swojej ofercie sztućce wykonane ze stali szlachetnej, wzbogacanej domieszką innych metali. Najczęściej spotykane pozostają te, które wykonane zostały ze stali z domieszką chromu lub niklu. Wybór takiego stopu pozwala zapewnić odpowiednią jakość wykonanych z niego produktów, a także odporność na działanie czynników zewnętrznych – takich jak wysoka temperatura (w przypadku spożywania gorących posiłków) czy też chemiczne oddziaływanie środków przeznaczonych do czyszczenia (dzięki czemu nie trzeba się martwić możliwością odbarwiania się lub szarzenia zastawy).

 

 Za najbardziej ekskluzywne uchodzą natomiast sztućce wykonane z czystego srebra. Pomimo jednak ich niewątpliwej szlachetności, komplety sztućców wykonane z tego metalu pozostają po pierwsze bardzo drogie, po drugie zaś – wyjątkowo uciążliwe w codziennej eksploatacji. Zaleca się bowiem, by były one myte już bezpośrednio po użyciu (nie jest więc możliwe na przykład odłożenie zmywania na następny dzień), do ich mycia używać trzeba środków czyszczących przeznaczonych specjalnie do mycia srebra (które nie należą też do najtańszych). Warto też pamiętać, że niektóre z potraw powodować mogą odbarwienie srebra.

 

   W każdym wypadku zastanowić się zatem należy, jakich sztućców szukamy i na jak długo mają one wytrzymać. Dopiero odpowiadając sobie na te pytania będziemy w stanie znaleźć odpowiednie dla siebie produkty. 

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie