Kobieta

Dzisiaj jest 24.09.2018. Imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

Książki, które warto przeczytać w tym roku!

Wydawać by się mogło, że w dobie smartfonów, tabletów i komputerów czytanie książek to przeżytek a wszystko czego szukamy możemy znaleźć w formie filmu lub internetowego artykułu. Nic bardziej mylnego, książki to nadal doskonałe źródło wiedzy, rozrywki i mądrości. Dzięki temu artykułowi przekonasz się jak wiele zalet ma czytanie książek oraz poznasz książki, które warto przeczytać w nadchodzącym 2018 roku!

Kto książki czyta żyje podwójnie

Okulary leżące na stosie starych książek

Ten niezwykle mądry cytat znanego pisarza Umberto Eco to doskonała rekomendacja dla książkowych sceptyków, którzy uważają, że czytanie to strata czasu. Tylko ci, którzy chociaż raz w pełni zanurzyli się w fantastyczny świat literatury, będą mogli pojąć to czego tak naprawdę dotyczy ten cytat. Czytając książki kreujemy w swojej wyobraźni nieznane, wyjątkowe światy, których nie sposób szukać w filmowych adaptacjach czy grach komputerowych. Tylko książka pozwoli nam zajrzeć w głąb myśli i uczuć bohaterów tak, abyśmy mogli spojrzeć na świat z ich perspektywy.

Po co komu książki?

Na to pytanie nie trzeba tak naprawdę odpowiadać, ale na potrzeby tego artykułu przytoczę kilka zalet wiążących się z książkami i samym czytaniem.

 1. Czytanie rozwija wyobraźnie.
 2. Czytanie wzbogaca słownictwo i wpaja poprawną pisownię
 3. Czytanie ma bardzo silne właściwości relaksujące.
 4. Czytanie poprawia koncentrację i pamięć.
 5. Czytanie poszerza wiedzę i poprawia pewność siebie.

Które książki warto przeczytać

Wiadomo, że ile ludzi tyle opinii - a ile opinii, tyle rekomendacji. Ja ze swojej strony polecę trzy książki, które warto przeczytać niezależnie od wieku, zainteresowań czy poglądów.

 

Saga “Harry Potter” - zaczynamy nie od jednej książki a od całej serii. Chyba nie ma nastolatka, który nie słyszał o przygodach czarodzieja Harrego. Pomimo wielkiego sukcesu kinowych ekranizacji warto jednak sięgnąć po książki, gdyż stanowią absolutne mistrzostwo literackie, a forma jaką pisze J.K. Rowling sprawia, że powieść czyta się szybko i przyjemnie. Polecam szczególnie tym, którzy nie czytają zbyt wiele i szukają czegoś lekkiego i niezobowiązującego.

 

“Astrofizyka dla zabieganych” - jest to absolutny bestseller tego roku. Książka Neila deGrasse Tysona to mała książka opowiadająca o wielkich rzeczach. Na zaledwie 200 stronach zawarto najważniejsze zagadnienia z dziedziny szeroko pojętej astrofizyki a wszystko napisane jest prostym, zrozumiałym językiem.

 

“Alicja w Krainie Czarów” - ostatnią książkę, którą chciałbym polecić (zarówno początkującym czytelnikom jak i książkowym wyjadaczom) jest klasyk Lewis Carroll. “Alicja w Krainie Czarów” od dziesięcioleci gości w kanonie literatury światowej. Ta wspaniała opowieść uświadamia nam, że książki z przesłaniem to wartość ponadczasowa po którą warto sięgać regularnie.

Najlepsze książki 2017

Na koniec zamieszczam listę top 10 książek 2017 roku według portalu empik.com.

 1. “Początek” - Dan Brown
 2. Za zamkniętymi drzwiami- Paris B.A.
 3. “ Macierewicz i jego tajemnice” - Piątek Tomasz
 4. “Millennium. Tom 5. Mężczyzna, który gonił swój cień” - Lagercrantz David
 5. “Labirynt duchów” - Zafon Carlos Ruiz
 6. “Saga o Fjallbace. Tom 10. Czarownica” - Lackberg Camilla
 7. “Jak zawsze” -  Miłoszewski Zygmunt
 8. “Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie” - Wentz Izabella
 9. “Joanna Chyłka. Tom 6. Oskarżenie” -  Mróz Remigiusz
 10. “Trening życia” - Deynn, Majewski Trenuje

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Czym jest miłość? Czym jest miłość?
  Czym jest miłość? Czym się ona objawia? Każdy z nas chce zrozumieć czym jest miłość i do pewnego stopnia wiemy o niej naprawdę dużo. Wszyscy chcemy ją poczuć. Niemniej jednak dla [...]
 • Szybka babeczka Szybka babeczka
  Bywa tak, że masz ochotę na coś słodkiego ale do najbliższego sklepu jest tak daleko a pieczenie ciasta jest zbyt męczące dla Ciebie? Co powiesz nasz szybką babeczkę w pięć minut? Szybka [...]
 • Kanapka. Czy na pewno wiesz o niej wszystko? Kanapka. Czy na pewno wiesz o niej wszystko?
      Kanapki były co prawda znane już w Starożytności, ale dopiero w XVIII wieku to „chłopskie” jedzenie trafiło na arystokratyczne stoły. Zaserwowano ja hrabiemu [...]
 • Kurtki damskie w letnich kurortach Kurtki damskie w letnich kurortach
     Kurtki damskie, to taka część garderoby, którą należy umiejętnie dobrać, gdy jedziemy do letnich kurortów. Musi nam pasować do każdej stylizacji, a jednocześnie [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Czym jest miłość?
 
Czym jest miłość? Czym się ona objawia? Każdy z nas chce zrozumieć czym jest miłość i do pewnego stopnia wiemy o niej naprawdę dużo. Wszyscy chcemy ją poczuć. Niemniej jednak dla [...] czytaj więcej »