Kobieta

Dzisiaj jest 24.03.2023. Imieniny: Gabriela, Marka, Gabora

Nietolerancja laktozy

W naszej diecie na pewno nie brakuje produktów mlecznych. Nawet wtedy, kiedy nie przepadamy za bardzo za samym mlekiem cukier mleczny (laktoza) jest w wielu innych produktach. Nietolerancja laktozy to niewłaściwa reakcja organizmu, która pojawia się po spożyciu produktów zawierających laktozę - cukier mleczny. Przyczyną tego rodzaju nietolerancji pokarmowej jest brak (alaktazja) lub niedobór (hipolaktazja) laktazy - enzymu trawiennego, który jest niezbędny do prawidłowego rozkładu laktozy na glukozę i galaktozę. Jak zdiagnozować nietolerancję laktozy oraz jak z tym walczyć?


 

PRZYCZYNY

Najczęstszą przyczyną nietolerancji laktozy jest dziedziczny niedobór laktazy. Choroba w tym przypadku może już postępować od 2. roku życia, zmniejsza się wtedy aktywność laktazy. Objawy tego rodzaju nietolerancji cukru mlecznego rzadko występują u niemowląt i dzieci. Najczęściej pojawiają się dopiero w wieku dojrzewania lub u dorosłych. Nietolerancja laktozy może być również wynikiem alaktazji, czyli wrodzonego niedoboru laktazy. Przyczyną choroby jest uwarunkowany genetycznie wrodzony defekt metaboliczny, który sprawia, że organizm nie może wytwarzać laktazy. W tym przypadku objawy nietolerancji pojawiają się u noworodków już po pierwszym podaniu mleka matki lub modyfikowanego mleka zawierającego laktozę. Choroba może być przekazana potomstwu.

OBJAWY

Objawy nietolerancji laktozy są rzadko rozpoznawalne, ponieważ przypominają objawy innych chorób np. choroba jelita drażliwego. Występują objawy takie jak:

·       Biegunka

·       Wzdęcia

·       Bóle brzucha

·       Oddawanie nadmiernej ilości gazów

·       Kolka

·       Nudność i wymioty

Trzeba również wiedzieć, że objawy te pojawiają się nawet po kilkunastu godzinach od spożycia tego cukru. Dlatego też wiele osób nie bierze pod uwagę tego, że objawy mogą być związane właśnie ze spożyciem cukru mlecznego.

DIETA PRZY NIETOLERANCJI LAKTOZY

Czy osoby z tą chorobą są skazane na zakaz spożywania produktów z cukrem mlecznym? Odpowiedź brzmi: nie. Można nadal spożywać takie produkty, ale w ograniczonych ilościach. Jaki jest limit? Tak naprawdę każdy człowiek jest inny i musi sam do siebie dopasować odpowiednią ilość. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy objawy nietolerancji pokarmowej są bardzo nasilone - wówczas należy zastosować dietę bezlaktozową. Z kolei osoby z wrodzonym niedoborem laktazy muszą bezwzględnie stosować dietę bezlaktozową przez całe życie, ponieważ nie tolerują nawet niewielkich ilości pożywienia zawierającego cukier mleczny. Jednak takie osoby nie powinny się załamywać, ponieważ teraz można w sklepach znaleźć mnóstwo produktów bez laktozy. W niektórych restauracjach również można znaleźć menu dla osób z nietolerancją laktozy.

                         fot.1

 

Nietolerancja laktozy może być uciążliwa, zwłaszcza dla osób, które uwielbiają produkty mleczne. Jednak nie jest to koniec świata. Trzeba pilnować swojego limitu. Coraz więcej firm wypuszcza na swój rynek produkty bez laktozy. Jak je znaleźć? Niektóry supermarkety posiadają oddzielne półki wypełnione wieloma produktami bez laktozy, jeżeli sklep nie posiada oddzielnego miejsca na tego typu produkty, są one łatwo do znalezienia, ponieważ oznaczone są charakterystycznym fioletowym kolorem (fot.1).

 

fot.1- raportcsr.pl

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Jak miło spędzać jesienne wieczory... Jak miło spędzać jesienne wieczory...
  Etap, w którym kończy się słoneczne lato, a mroźne poranki coraz częściej przypominają o zbliżającej się zimie, staje się faktem. Nie każdy lubi tę porę roku, ale nie ma się [...]
 • Serce, czy powinno być tylko anatomiczną częścią człowieka ? Serce, czy powinno być tylko anatomiczną częścią człowieka ?
  Myślę, że każdy powinien sobie na to pytanie odpowiedzieć i zobaczyć, w jakim rejestrze jest zapisany: szczęśliwych ludzi po przejściach, czy nieszczęśliwych ludzi bez [...]
 • Emocje, które tuczą Emocje, które tuczą
  Kate Moss powiedziała kiedyś, że nic nie smakuje tak dobrze, jak bycie chudym. Może się jej tak wydawać, bo pewnie nigdy nie miała okazji spróbować ciasta czekoladowego mojej [...]
 • Gratka dla prawdziwych kawoszy Gratka dla prawdziwych kawoszy
     Trudno wyobrazić sobie dzień bez filiżanki ulubionej kawy. To od niej zaczynamy poranek, a w ciągu dnia towarzyszy nam podczas najmilszych chwil spędzonych w pojedynkę lub w [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Jak miło spędzać jesienne wieczory...
 
Etap, w którym kończy się słoneczne lato, a mroźne poranki coraz częściej przypominają o zbliżającej się zimie, staje się faktem. Nie każdy lubi tę porę roku, ale nie ma się [...] czytaj więcej »