Strona główna » Nowy schemat żywienia niemowląt

Nowy schemat żywienia niemowląt

przez PewnaPani
0 komentarz

""

   Dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych to podstawa prawidłowego rozwoju maluszka. Przez pierwsze pół roku w zupełności wystarczy karmienie malca piersią. Mamy często martwią się, że nie dostarczają dziecku odpowiedniej ilości pokarmu, zbyt szybko wprowadzając do diety inne produkty. Obecny kalendarz żywienia niemowląt jest znacznie bardziej elastyczny niż poprzedni. Rodzice mają większą dowolność, jeśli chodzi o wprowadzanie do diety poszczególnych produktów. Ponadto dziecko powinno decydować ile zje, nic na siłę. Nie wmuszaj w maluszka kilku łyżek zupki, gdy nie chce!

Mleko podstawą w pierwszym roku życia

 

   Podstawą żywienia niemowląt w pierwszym roku życia jest mleko. Oczywiście najlepsze jest mleko matki. Zawiera wszystko, czego maluszek potrzebuje. Najlepiej karmić piersią przez minimum pół roku. Jeśli masz możliwość to wydłuż ten okres do roku. Poprzedni schemat żywienia niemowląt różnicował wprowadzanie produktów w zależności od tego, czy dziecko było karmione piersią czy sztucznie. Obecnie nie ma to znaczenia. Mleko modyfikowane zastępuje mleko matki i to ono stanowi podstawę żywienia niemowląt, gdy mama nie może karmić piersią. Mieszanki mleczne dla niemowląt są w zbliżone do mleka matki i zaspokajają potrzeby maluszka w stu procentach.

Każde dziecko jest inne

 

   Jeden maluch rozwija się szybciej, a inny potrzebuje więcej czasu. Wprowadzenie nowych produktów do diety dziecka powinno być ściśle powiązane z jego rozwojem, stąd nowy kalendarzy żywienia niemowląt jest bardziej elastyczny i w dużej mierze odwołuje się do umiejętności dziecka. Produkty warzywne, owocowe i zbożowe, według nowego schematu żywienia niemowląt należy wprowadzać od piątego miesiąca życia. W piątym i szóstym miesiącu życia dziecko ma już silny odruch ssania. Otwiera usta, gdy zbliża się łyżeczka oraz potrafi już rozdrabniać niewielkie ilości pokarmu językiem. W tym okresie możemy zacząć podawać przeciery owocowe, warzywne oraz zbożowe. Te ostatnie w małych ilościach i nie później niż w szóstym miesiącu. Wprowadzając nowe produkty do diety dziecka, musimy się dokładnie przyglądać jak reaguje jego organizm, czy nie pojawiają się wysypki, kolki, biegunki. Produkty, które powodują różne dolegliwości eliminujemy z diety, by nie narażać dziecka na nieprzyjemne doznania.

Od kiedy mięso i rybka

 

   W siódmym, ósmym miesiącu życia dziecko nabiera kolejnych umiejętności, które pozwalają na wprowadzanie do diety maluszka kolejnych produktów: mięsa oraz ryb. Od dziewiątego miesiąca można do diety malucha włączyć posiekane surowe owoce, miękkie kawałki warzyw i owoców, a także mięska. Dziecko zaczyna naukę samodzielnego jedzenia i można mu podawać miękkie kawałki do rączki, by samodzielnie zajadało.

 

   Posiłki małym dzieciom podawaj bez dodatku przypraw. Tobie może się wydawać, że są one niesmaczne, ale niemowlak ma zupełnie inne doznania. Unikaj zarówno cukru jak i soli, pozwól mu poznać naturalny smak produktów.

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie