Strona główna » Ojcostwo w ciąży – jak można pewnie je ustalić?

Ojcostwo w ciąży – jak można pewnie je ustalić?

przez PewnaPani
0 komentarz

 

Rodzice, którzy nie mogą czekać z ustaleniem ojcostwa do narodzin dziecka, mają możliwość wykonania takiego testu jeszcze w czasie ciąży. Próbkę DNA dziecka otrzymuje się wtedy z krwi matki już po 10 tygodniu ciąży, a jeśli jest ona bardziej zaawansowana, również z płynu owodniowego.

 

Test na ojcostwo w ciąży jest tak samo pewny jak ten po porodzie, daje też spokój, który jest potrzebny w czasie przygotowań do narodzin dziecka. Ojcostwo w ciąży – można je ustalić kilkoma sposobami Pierwszym sposobem, bardzo komfortowym dla kobiety, będzie ustalenie ojcostwa z krwi.

 

Badanie to jest dostępne od skończonego 10 tygodnia ciąży, a pobranie próbki do analizy niczym nie różni się od standardowej morfologii. Z krwi kobiety laboratorium „wyciąga” najpierw DNA dziecka, a potem porównuje je z materiałem genetycznym potencjalnego ojca – pochodzącym w tym przypadku z wymazu z wewnętrznej strony policzka. Drugim, tak samo pewnym sposobem jest ustalenie ojcostwa w trakcie badań prenatalnych. To badanie jest dostępne dla kobiet będących w nieco bardziej zaawansowanej ciąży – po osiągnięciu 15 tygodnia.

 

Próbkę do testu na ojcostwo w postaci płynu owodniowego pobiera pod kontrolą aparatu USG doświadczony lekarz. Pobranie odbywa się w trakcie badań prenatalnych. Badanie to pozwala więc nie tylko określić biologiczne pokrewieństwo, ale też wykluczyć u dziecka obecność wybranych chorób genetycznych – np. zespołu Downa, Edwarda, Pataua czy zespołu Turnera. W przypadku testu na ojcostwo w trakcie badań prenatalnych, materiał genetyczny rodziców może pochodzić z dowolnego przedmiotu. Wystarczy, że będzie on zawierał niewielką ilość ich DNA. Może to być np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, guma do żucia, sztućce, szklanka, puszka po napoju czy chusteczka z katarem.

 

W testach na ojcostwo rodzaj analizowanego materiału nie ma większego znaczenia – badanie będzie zawsze jednocześnie potwierdzało lub wykluczało istnienie biologicznego pokrewieństwa między uczestnikami. Jak to możliwe, że test na ojcostwo jest w pełni wiarygodny również w czasie ciąży? Jest to możliwe dzięki temu, że analizowane w badaniach na ojcostwo fragmenty DNA są wszędzie takie same, bez względu na to skąd byśmy je pobrali. Ponadto, materiał genetyczny, w który zostajemy wyposażeni już w chwili poczęcia jest dziedziczny – w 50% pochodzi od ojca, a w 50% od matki. I wreszcie, nasze DNA nigdy się nie zmienia – rodzimy się z określonym zestawem genów i z takim samym zestawem umieramy. Właśnie dlatego pewny test na ojcostwo możemy wykonać w dowolnym momencie życia dziecka, zarówno przed narodzinami, jak i po.

 

Test na ojcostwo – pomaga uregulować sytuację rodzinną przed narodzinami dziecka Ze względu na łatwość wykonania i pewność wyniku testy na ojcostwo w ciąży cieszą się coraz większą popularnością. Wykonujący je rodzice zyskują więcej czasu, aby na spokojnie zastanowić się, jak będzie wyglądać przyszłość dziecka, jak również przyszłość całej rodziny.

 

Ponadto, dzięki testom na ojcostwo w ciąży rodzice mogą przyspieszyć formalności związane z jego uznaniem (uznać dziecko można jeszcze w czasie ciąży, albo dopiero po porodzie). Warto dodać, że rezultat badania genetycznego daje matce ogromne poczucie bezpieczeństwa. Ojcu daje zaś pewność w kwestii pokrewieństwa z dzieckiem, czyli to, co pozwala mu nawiązać z nim jeszcze silniejszą więź.

 

 

 

Autor: Natalia Jeziorska

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie