Kobieta

Dzisiaj jest 12.05.2021. Imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

Opowieść świąteczna

Za parę dni nadejdą Święta Wielkanocne, ale zanim to się stanie w wielu polskich domach będzie królowała napięta atmosfera wynikająca z braku czasu, aby sprostać wszystkim przedświątecznym porządkom. Może jednak warto wprowadzić jakiś system ułatwiający ogarnięcie bałaganu i zaległości.

Zamiast stawania na głowie, wzywania sił nadprzyrodzonych i krzyku rozpaczy może lepiej zrezygnujmy z niektórych niewykonalnych przedsięwzięć. Tym bardziej, że wiele takich spraw zalega już od kilku lat i świat się nie zawali przez kilka najbliższych tygodni bez pomalowanego płotu, przemeblowanego salonu, czy wysprzątanego na wysoki połysk schowka na szczotki.

 

Przystępując do wiosennych porządków przeważnie górę nad zdrowym rozsądkiem bierze nasza wygórowana ambicja i naiwność rodem z cukierkowych filmów romantycznych z lat 50-tych i 60-tych poprzedniego stulecia, którego bohaterki znajdowały czas i energię na liczne prace domowe, opiekę nad dziećmi, kursy dokształcające oraz plotki z przyjaciółką, a ponadto zawsze i wszędzie wyglądały niczym ucieleśnienia męskich fantazji. My stąpając nieco mocniej po ziemi i mając mniej nadprzyrodzonych mocy niż przykładne filmowe panie domów spróbujmy przede wszystkim nie robić wszystkiego jednocześnie. Nie wyrzucajmy wszystkiego z szaf, szuflad i regałów. Nie róbmy rewolucji. Wystarczy drobna, dokładna korekta naszej codzienności. Nie musimy od razu budować swojego świata od podstaw, poprzedzając go porządkowym armagedonem.

Zacznijmy od standardowych – świątecznych czynności. Umyjmy okna, zmieńmy zasłony i pościel, wytrzepmy dywany. Pomyślmy o poukładaniu rzeczy w często używanych szafkach lub szufladach. Do tego celu idealne będą pojemniki, pudełka i wszystkie inne przedmioty dzięki, którym możemy wprowadzić segregacje naszego kuchennego czy łazienkowego dorobku. Dzięki takiej innowacji możemy łatwo wszystko znaleźć i uniknąć uszkodzenia czy pogniecenia delikatnych drobiazgów. Sklepy z wyposażeniem do domu oferują różnorodne pojemniki do magazynowania rozmaitości. Począwszy od pudeł kartonowych przydatnych na czasopisma, kserówki, czy stare komiksy, poprzez plastikowe, duże opakowania nadające się do gromadzenia zbiorów dzieci, zabawek, kredek, spinaczy do bielizny, narzędzi do drobnych prac domowych i wielu, wielu innych. Dostępne na rynku pojemniki cieszą oko wyglądem, a dzięki różnym wielkościom pomieszczą wszystkie skarby.

Oprócz pudeł możemy wykorzystać klipsy do torebek foliowych, czy papierowych, w których kupujemy i przechowujemy żywność, proszki do prania, a także przybory do szycia. Różnokolorowe, plastikowe lub metalowe klamry są dostępne niemal wszędzie i nie kosztują dużo. Przede wszystkim przydają się w kuchni. Zabezpieczają wrażliwe na wilgoć substancje oraz zapewniają porządek. Nic się nie wysypie.

 

Na zakończenie przedświątecznych porządków warto się skupić na dopieszczeniu osiągniętego efektu. Może to czas na wypróbowanie nowych ozdób, kupienie roślin doniczkowych lub zapachowych świec. Takie drobiazgi skutecznie poprawiają humor i nadają wnętrzu posmak nowości. Równie dobrze możemy zadbać o przyjemny zapach w naszych szufladach i szafach wkładając między ubrania torebki z suszoną lawendą, pomarańczą lub różą, drewniane kostki nasączone odświeżającym aromatem lub sztuczne kwiaty o nieco mydlanym zapachu.

Tekst: Anna Snoch

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Wiosenne przesilenie Wiosenne przesilenie
  Do wiosny zostało już naprawdę niewiele czasu, jednak zanim ta zagości na dobre, wielu ludzi będzie wzmagać się z wiosennym przesileniem. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak z nim [...]
 • Jak odpowiednio zadbać o swoją skórę latem? Jak odpowiednio zadbać o swoją skórę latem?
    Wysokie temperatury, ostre słońce i suche powietrze to czynniki, które mają wyjątkowo negatywny wpływ na kondycję skóry twarzy i ciała. Latem należy szczególnie [...]
 • Nadeszła era hipstera Nadeszła era hipstera
  W każdej dekadzie pojawiają się zjawiska, subkultury, mody społeczne, które w buntowniczy sposób chcą się wyróżniać. Obecnie za takich XXI-wiecznych Jamesów [...]
 • Włoski Nowy Rok Włoski Nowy Rok
  Powitanie Nowego Roku we Włoszech świętowane jest wyjątkowo uroczyście. Sylwester w tym kraju to jednak nie tylko huczne zabawy, ale przede wszystkim tradycyjne dania i zwyczaje, które [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Wiosenne przesilenie
 
Do wiosny zostało już naprawdę niewiele czasu, jednak zanim ta zagości na dobre, wielu ludzi będzie wzmagać się z wiosennym przesileniem. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak z nim [...] czytaj więcej »