Kobieta

Dzisiaj jest 08.07.2020. Imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

Oświetlenie salonu – jak je zaplanować? [3 wskazówki]

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń wszystkich domów i mieszkań. Pełni nie tylko funkcję reprezentacyjną w oczach gości, ale również miejsce wspólnych spotkań rodzinnych, dlatego jego aranżacja powinna odpowiadać potrzebom i upodobaniom domowników. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa odpowiednie oświetlenie, które potrafi nie tylko podkreślić walory pomieszczenia, ale i zagwarantować komfort jego użytkowania. Jak więc zaplanować nowoczesne oświetlenie do salonu?

 

1. Serce salonu – oświetlenie sufitowe

Salon to pod względem planowania oświetlenia jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń. Przez to, że pełni on wiele funkcji, wymaga obecności różnego rodzaju lamp. Niemniej jednak najważniejszym źródłem światła w salonie będzie oświetlenie sufitowe. Z racji tego, że zazwyczaj spędza się w nim wiele godzin, warto zadbać o ciepłą barwę światła – ok. 2.700 K.

 

Bez względu na to, czy decydujemy się na montaż nowoczesnych lamp sufitowych czy wiszących, ich wielkość powinna być dostosowana do wymiarów pomieszczenia oraz liczby znajdujących się w nim okien. Jeśli salon odznacza się naprawdę sporym metrażem, warto zainwestować w kilka elementów oświetlenia sufitowego np. jednakowych żyrandoli. Nie bez znaczenia jest również dobór właściwych żarówek – w tej kwestii współcześnie najwięcej zwolenników posiada technologia LED.

 

Technologia LED to gwarancja wieloletniej żywotności oraz wysokiej energooszczędności. Dzięki niej producenci mogą tworzyć mniejsze modele lamp, które jednocześnie stanowią źródło światła o niesamowitej jakości i dużym strumieniu świetlnym – mówi ekspert ze sklepu Lampy.pl. – Oświetlenie salonu lampami LED wiąże się z mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi, czego najlepszym dowodem jest fakt, iż żarówki LED są około 50 razy bardziej wydajne od tradycyjnych.

 


2. Oświetlenie a strefy salonu

Dawniej główne oświetlenie salonu stanowiła jedna lampa wisząca, która nie była w stanie dokładnie oświetlić całego pomieszczenia. Obecnie stawia się na bardziej praktyczne rozwiązanie w postaci oświetlenia punktowego. Aby tego dokonać, najłatwiej podzielić salon na strefy w których odbywają się rozmaite czynności. Oczywiście, im większa jest powierzchnia salonu, tym dokładniej należy przemyśleć kwestię elementów oświetlenia.

 

W każdym salonie występuje wygodna sofa z praktycznym stolikiem kawowym, a naprzeciwko niej najczęściej umieszczony jest telewizor. Jeśli wnętrze pełni dodatkowo funkcję jadalni, znajduje się w nim także stół z krzesłami, co stanowi kolejną strefę pomieszczenia, która również wymaga osobnej lampy, najlepiej wiszącej.

 

Dla wielu mieszkańców salon to również kącik czytelniczy, co dodatkowo podkreśla znaczenie odpowiednio zaplanowanego oświetlenia. Dlatego w poszczególnych strefach należy zadbać o obecność lamp punktowych np. stojących czy stołowych, które nie tylko umożliwiają doświetlenie wnętrza, ale i nadają mu niepowtarzalnego klimatu.

 

Przebywanie w salonie wiąże się najczęściej z odpoczynkiem na kanapie, dlatego warto, aby w jej pobliżu znalazła się lampa. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w jej pobliżu np. na stoliku, lampki stołowej, która stworzy doskonałe warunki do czytania. Jeśli zdecydujemy się na lampę podłogową, warto zwrócić uwagę na jej klosz. W sytuacji, gdy w pełni nie osłania żarówki, lampa na różnej wysokości może razić za mocno w oczy np. osoby leżące. Lampy stojące sprawdzą się jednak idealnie w ciemnych kątach – mówi ekspert ze sklepu Lampy.pl.

 

 

3. Oświetlenie dekoracją salonu

W planowaniu oświetlenia salonu nie należy zapominać, że pomieszczenie to stanowi wizytówkę domu, dlatego powinno pełnić również funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dobrane światło nie tylko potrafi optycznie powiększyć metraż, podkreślić zalety wnętrza, ale i odwrócić uwagę od jego niedoskonałości. Dlatego oświetlenie w salonie powinno skupiać się na jego reprezentacyjnych elementach np. obrazach czy lustrach.

 

Jeśli z kolei we wnętrzu znajduje się kominek, musi on posiadać tak samą dobrą oprawę świetlną jak pozostałe strefy pomieszczenia. Przydatne w tej kwestii okazują się stylowe kinkiety czy eleganckie lampy ścienne. Jeśli stawiamy na nowoczesny wygląd salonu, postawmy na oświetlenie w formie awangardowych, minimalistycznych lamp lub wracających do mody żyrandoli.

 

Jak widać salon to pomieszczenie, które oprócz centralnego oświetlenia sufitowego wymaga również zakupu lamp punktowych i dekoracyjnych, czyniących z każdej części wnętrza przytulną strefę relaksu po ciężkim dniu pracy.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Weselny poradnik muzyczny Weselny poradnik muzyczny
  Co gwarantuje udane wesele? Szczęśliwa Para Młoda, zimna wódka i żwawa orkiestra. O ile o temperaturę alkoholi zadbać nie trudno, to znalezienie odpowiedniego zespołu bywa nie [...]
 • Zalety Zadaszeń na Zamówienie Zalety Zadaszeń na Zamówienie
    Zazwyczaj każdy dach domu, taras czy basen ma standardowe wymiary i kształt, które można łatwo dopasować do wysokiej jakości zadaszenia.   Jednak nie wszystkie mają [...]
 • "Zajadanie" nudy
  Kiedy jesteśmy pochłonięci natłokiem obowiązków, myślimy tylko o tym, by dobrze wykonać to, co do nas należy. Nie myślimy o tym, czy jesteśmy zmęczeni i głodni. Dopiero kiedy [...]
 • Odśwież cerę za pomocą domowego demakijażu Odśwież cerę za pomocą domowego demakijażu
  Kiedy zabraknie wśród twoich kosmetyków płynu do demakijażu, nie musisz biec zaraz do sklepu. Wystarczy sięgnąć po produkty kuchenne, które na pewno znajdą się w [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:

Oświetlenie

oswietlenie-atat.pl

Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Weselny poradnik muzyczny
 
Co gwarantuje udane wesele? Szczęśliwa Para Młoda, zimna wódka i żwawa orkiestra. O ile o temperaturę alkoholi zadbać nie trudno, to znalezienie odpowiedniego zespołu bywa nie [...] czytaj więcej »