Strona główna » Piękno podświetlonego ogrodu.

Piękno podświetlonego ogrodu.

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Oświetlenie wokół domu, to niezwykle istotna i ostatnio coraz rzadziej bagatelizowana kwestia.


Jeśli dbasz o swój ogród, pielęgnujesz go, lubisz spędzać w nim czas i zapraszać gości, z pewnością chciałbyś oglądać go i prezentować w jak najlepszym świetle. Odpowiednio dobrane i usytuowane źródła świetlne mogą nadać mu wyjątkowego charakteru, tajemniczości, a także sprawić, że nawet po zmroku będzie przytulnym kącikiem, Twoją oazą spokoju.

Gdzie umieścić oświetlenie w ogrodzie?

Projekt oświetlenia ogrodu powinien być ściśle dopracowany. Przypadkowe rozmieszczenie punktów świetlnych może popsuć odbiór wizualny całej przestrzeni. Elementami, które najczęściej oświetlamy są: brama oraz drzwi wejściowe, wjazd na posesję, alejki, elewacja, rośliny i mała architektura. Konkretne miejsca, w których powinny znaleźć się lampy, uzależnione są od ostatecznego zagospodarowania terenu oraz tego jaki efekt chcesz osiągnąć, co zamierzasz wyeksponować, w które miejsce przyciągać uwagę swoją, jak i odwiedzających Cię gości. 


Podczas projektowania oświetlenia, koniecznym jest uwzględnienie wszystkich elementów występujących w ogrodzie, ścian, oczek wodnych, ławek, ich wielkość oraz kolor. Wszystkie z nich bowiem mogą mieć właściwości pochłaniające lub odbijające światło. Jeżeli zajmujesz się kwestią oświetlenia samodzielnie, możesz za pomocą latarki sprawdzić, czy lampa w danym miejscu to trafiony pomysł. Pamiętaj jednak, że ważnym jest również wysokość, na której znajdzie się źródło światła, a także jego barwa, intensywność i kąt padania.

"lampa-stojaca-neo.jpg"
lampa stojąca Neo fot. Ogrodosfera.pl

Rodzaje lamp ogrodowych

Wśród lamp dedykowanych przestrzeniom zewnętrznym wyróżniamy kilka ich rodzajów zależnych od sposobu zasilania, materiału z jakiego zostały wykonane oraz przeznaczenia.

  • reflektory – ich światło skierowane jest na konkretny obiekt w ogrodzie. Nie jest to efektowne oświetlenie, jednak bardzo intensywne i praktyczne. Doskonale sprawdza się nad garażem u wszystkich amatorów samodzielnych napraw, majsterkowania i nie tylko.
  • kinkiety – oświetlają taras, balkon, wejście do domu. Mogą mieć wbudowany czujnik zmierzchu, który uruchomi urządzenie samoistnie, gdy zrobi się ciemno lub czujnik ruchu, dzięki któremu możemy zaoszczędzić energię, gdy światło nie jest potrzebne, a jednocześnie zminimalizować prawdopodobieństwo, że ktoś wejdzie do nas niezauważony
  • lampy nawierzchniowe – wpuszczone w drogę dojazdową do domu, podjazd, ścieżki, schody, czy krawędź tarasu. Pełnią rolę praktyczną, pomagają w orientacji w terenie, zwiększają bezpieczeństwo, a jednocześnie mogą nadawać wyjątkowy klimat każdemu miejscu.
  • słupki i latarnie – poza tym, że stanowią praktyczne źródło światła, odpowiednio użyte będą ozdabiać Twoją przestrzeń. Niektóre z nich, dzięki atrakcyjnej formie, mogą stanowić element dekoracyjny ogrodu również za dnia.

"Kinkiet-Retro-Classic.jpg"
kinkiet Retro Classic fot. Ogrodosfera.pl

Elektryczna, czy może solarna?

Lampy tradycyjne, zasilane elektrycznie z domu wymagają montażu przez specjalistę i oczywiście będą się wiązać z podwyższeniem rachunków za prąd. Jeśli zależy Ci na dobru środowiska, a także zawartości swojego portfela, zdecyduj się na lampy solarne. Są dziecinnie łatwe w montażu i działają na energię słoneczną, którą kumulują w ciągu dnia.

Odpowiednio oświetlony ogród odwdzięczy Ci się za trud, który w niego włożysz i do późnych godzin pozwoli Ci relaksować się po długim dniu, a w po pracowitym tygodniu.
Więcej inspiracji, danych technicznych oraz ceny znajdziesz na stronie ogrodosfera.pl

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie