Kobieta

Dzisiaj jest 03.07.2022. Imieniny: Anatola, Jacka, Ottona

Placebo - leczenie siłą woli?

 

 

Placebo jest substancją biochemicznie nieczynną, która powoduje poprawę zdrowia pacjenta. Działanie jest zupełnie obojętne, podawane w charakterze terapii, aby organizm sam zmobilizował się do regeneracji. Wszystkie badania wskazują na występowanie takiego zjawiska, nie wiadomo jednak konkretnie, jakie mechanizmy nim rządzą. Na istotę ten kwestii wskazuje fakt, że dziś wszystkie nowe lekarstwa testowane są pod kątem efektu placebo.

 

Wynalazek współczesnej medycyny?

 

Ludzie wykorzystują wiarę, talizmany, rytuały i święte przedmiot od wieków. Głęboko wierzono w ich uzdrowicielską moc. Średniowieczni lekarze wyznawali z kolei zasadę, by obecności pacjentów mówić po łacinie, gdyż obco brzmiące nazwy ziół, wywoływały w chorym poczucie bardziej "profesjonalnej" opieki. Szeroko znana jest historia z okresu II wojny światowej. W trudnych czasach konfliktu leki przeciwbólowe były deficytowym środkiem. Rannych przybywało i w końcu chirurg Henry Beecher stanął przed problemem braku morfiny. Podstawiony pod ścianą wstrzyknął ciężko rannemu pacjentowi roztwór soli fizjologicznej, tak jak gdyby podawał morfinę. Co ciekawe, ciało pacjenta zareagowało jak po podaniu leku i operacja została przeprowadzona. Beecher zaczął regularnie praktykować takie rozwiązania, a po skończonej służbie, intensywnie zajął się badaniem zjawiska placebo. 

 

Przyjmując lekarstwo jesteśmy przekonani o jego działaniu, oczekujemy efektu. W ciągu życia uczymy się, że przyjmując lek przeciwbólowy przynosimy sobie ulgę. Z czasem sama czynność "przyjmowania" uruchamia odpowiednie mechanizmy w naszym mózgu, wydzielają się endorfiny i automatycznie czujemy się lepiej. Działanie placebo nierozerwalnie związane jest ze świadomością, nie występuje np. u pacjentów pod narkozą. Istotą jest psychika osoby przyjmującej "lekarstwo".

 

Na skuteczność placebo wpływa kolor i cena medykamentów. Głęboko wierzymy to, że im droższy lek tym lepszy. Również od wielkości pigułki zależą efekty, im większa tabletka tym bardziej wierzymy w jej działanie. Czy placebo może wyleczyć nas z choroby? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Podanie placebo prowadzi do polepszeniu stanu zdrowia aż w 50% przypadków. Oczywiście zależy to od osobowości pacjenta, sugestywnej postawy lekarza czy od typu choroby.

 

 

Warto zaznaczyć, że do efektu placebo nie jest potrzebne podawanie żadnej substancji, czasami wystarczy wizyta u lekarza. Już Hipokrates odkrył, że najlepszym lekarstwem jest sam lekarz.

 

Efekt ten ma również swoje ujemne strony, u 10 do 25% pacjentów po zażyciu placebo odczuwało zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (bóle głowy, depresje, uczucie zmęczenia) lub zaburzenia układu pokarmowego.

 

Efekt nocebo

 

Odpowiada za powstawanie skutków ubocznych, odwrotny skutek działania placebo. Gdy chory wie o ich istnieniu możliwych powikłań, częściej ich doświadcza. Dokładne studiowanie ulotki może przysporzyć nam problemów i obudzić w nas hipochondryczne zapędy. Jeśli spodziewamy się bólu, to wysoka szansa, że się pojawi. Pamiętajmy, siła autosugestii jest ogromna!

 

 

Ilona Kuźniarz

 

 Źródło: Mutschler E., Geisslinger G., Kroemer H.K., Ruth P., Schaefer-Korting M.: Farmakologia i Toksykologia, MedPharm Polska, Wrocław, 2010


 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Czym zajmuje się ginekologia onkologiczna? Czym zajmuje się ginekologia onkologiczna?
     Ginekologia onkologiczna to dziedzina medycyny, która wyodrębniła się stosunkowo niedawno w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu [...]
 • Uciec czy powoli umierać ? Uciec czy powoli umierać ?
  Definicja "mąż" ssak z gatunku homosapiens. .. przywódca stada , kieruje się dobrem rodziny , miły,  pomocny , przyjacielski. swoją wybrankę traktuje z godnym szacunkiem .  W [...]
 • Jak odnaleźć cel w życiu? Jak odnaleźć cel w życiu?
  „Nie wiem, co zrobić ze swoim życiem.” – ten sam problem ma niejedna z nas. Kończysz szkołę, wkraczasz w dorosłe życie. I co dalej? Nie masz pomysłu na siebie. Wpadasz w [...]
 • Nietolerancja laktozy Nietolerancja laktozy
  W naszej diecie na pewno nie brakuje produktów mlecznych. Nawet wtedy, kiedy nie przepadamy za bardzo za samym mlekiem cukier mleczny (laktoza) jest w wielu innych produktach. Nietolerancja [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Czym zajmuje się ginekologia onkologiczna?
 
   Ginekologia onkologiczna to dziedzina medycyny, która wyodrębniła się stosunkowo niedawno w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu [...] czytaj więcej »