Kobieta

Dzisiaj jest 14.08.2022. Imieniny: Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda

Pleśń na ścianach – jak się z nią uporać?

Pierwsze oznaki przebarwienia to sygnał, że na naszej ścianie prawdopodobnie rozwija się pleśń bądź grzyb. Dlatego ważne jest natychmiastowe działanie, by zapobiec rozprzestrzenieniu się nieestetycznych plam, które działają również szkodliwie na nasze zdrowie. Radzimy jak z nimi walczyć.

 

W prawie każdym budynku chociaż raz pojawiły się plamy i przebarwienia, które spowodowała pleśń. Spowodowane jest to wysokim stężeniem wilgoci. Co zaskakujące, dzieje się tak częściej w nowych domach, które są dobrze uszczelnione i swobodny przepływ powietrza jest tam zdecydowanie mniejszy.

 

Oznaki pleśni

 

Najbardziej oczywistą oznaką problemu z pleśnią jest znalezienie zielonych, brązowych, pomarańczowych lub nawet czarnych plam. Ale są też inne, mniej widoczne znaki:

 • Pęknięta lub łuszcząca się farba
 •  Odbarwienie
 • Czarny osad lub smugi
 • Wypuklenia
 •  Stęchły, wilgotny zapach

 

Najbardziej narażone miejsca

 

Pleśń często rośnie w obszarach, gdzie kondensacja tworzy się z pary wodnej w powietrzu, stykając się z zimną powierzchnią, która zamienia parę w ciecz. Odbywa się to często na ścianach zewnętrznych lub w piwnicach.

 

Bardzo wilgotne obszary w domu są również podatne na pleśń. Łazienki i pralnia to dwa popularne miejsca, w których można znaleźć uprawy pleśni, szczególnie na liniach fug lub ścianach prysznicowych. Inne obszary obejmują ściany i sufit w pobliżu nawilżaczy oraz każde pomieszczenie z przepływem wody nieprawidłowo zainstalowanym w pomieszczeniu. W tych miejscach jednym z najlepszych sposobów zapobiegania pleśni jest zmniejszenie wilgotności poprzez regularne otwieranie okien i uruchamianie wentylatorów.

 

Pleśń rośnie również tam, gdzie jest (lub był) wyciek wody. Miejsca takie jak szafki pod zlewami są bardzo podatne na pleśń. Gdy rura wycieknie, istnieje duża szansa, że pleśń będzie niezauważalna na zewnątrz ściany.

 

Jak usunąć pleśń?

 

Podobnie jak w przypadku wielu wyzwań związanych z czyszczeniem, najlepiej zacząć od naturalnego, łagodnego podejścia i przejść na silniejsze metody tylko w razie potrzeby. Zaleca się najpierw użycie octu / boraksu / wody, by następnie odczekać dwa dni i sprawdzić, czy pleśń powraca. Jeśli tak, trzeba już przejść do korzystania z metody wybielającej. (Wybielacz jest bardzo drażniący dla płuc, oczu i skóry, więc lepiej unikać jego stosowania, kiedy tylko jest to możliwe).

 

Niezależnie od tego, czy używamy nietoksycznej metody czy już wybielacza, należy użyć gumowych rękawic, aby chronić skórę przed kontaktem z tą mocną formą. Wyrzuć je natychmiast po zakończeniu sprzątania, aby nie rozprzestrzeniać zarodników w całym domu. Ponadto należy nosić starą odzież i następnie wyprać ją w wysokiej temperaturze, aby zabić zarodniki pleśni, które zakleszczą się na ubraniach. Dobrze jest przewietrzyć pomieszczenie podczas pracy, aby nie wdychać oparów płynu.

 

Domowy preparat na pleśń

 

Zrobienie własnego preparatu będzie tańsze i na pewno zdrowsze. Spray zdziała cuda w walce z pleśnią i będzie również doskonałym uniwersalnym środkiem czyszczącym. Może być używany do czyszczenia wielu powierzchni w domu, ale niestety może także uszkodzić niektóre materiały, takie jak marmur.

 

Uwaga: Zawsze przetestuj miejsce przed użyciem!

 

Jeśli chcesz, dodaj olejki eteryczne, aby stworzyć aromatyczny środek czyszczący.

Połącz ocet z wodą w proporcji 1:4 w butelce ze spryskiwaczem i mocno wstrząśnij preparatem.

 

Wskazówka: nie używaj octu, gdy istnieje możliwość uszkodzenia delikatnych fug.

 

Kolejna opcja czyszczenia: namocz gąbkę w occie / wodzie i wytrzyj wszystkie obszary pleśni.

 

Jeśli ktokolwiek w twoim domu ma niską odporność lub alergię na pleśń, pamiętaj, aby jak najszybciej usunąć ją z domu.

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • ,,Nie wyróżniam się w tłumie ,,Nie wyróżniam się w tłumie" - Deynn
  Jej fanpage na Facebooku polubiło ponad 14 tys. osób. Pochodzi z Poznania, ale mało kto wie o niej coś więcej niż to, że prowadzi Deynn.blogspot.com i wyróżnia ją niesamowite [...]
 • Smugom na oknach –STOP! Smugom na oknach –STOP!
     Już za pasem święta Wielkanocne. Kolejne wielkie porządki, odkurzanie najmniejszego kącika w naszych gniazdkach i mycie okien. Zmora dla każdej kobiety, ale która z nas [...]
 • Elegancka odzież damska do biura Elegancka odzież damska do biura
  Praca w biurze oraz na wysokim kierowniczym stanowisku obliguje kobiety do odpowiedniego, biznesowego ubioru. Preferowany jest minimalizm, wyczucie stylu, ale nie trzeba zapominać także o [...]
 • Parabeny - czy zagrażają naszemu zdrowiu? Parabeny - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
  Parabeny to powszechny składnik wielu kosmetyków, w tym znanych i droższych marek. Wielu naukowców i lekarzy przestrzega przed ich szkodliwym działaniem. Czym właściwie są i [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
,,Nie wyróżniam się w tłumie" - Deynn
 
Jej fanpage na Facebooku polubiło ponad 14 tys. osób. Pochodzi z Poznania, ale mało kto wie o niej coś więcej niż to, że prowadzi Deynn.blogspot.com i wyróżnia ją niesamowite [...] czytaj więcej »