Strona główna » Poroniłaś? Nadal masz szansę zostać mamą!

Poroniłaś? Nadal masz szansę zostać mamą!

przez PewnaPani
0 komentarz

""

Kobieta, która poroniła ma szansę po raz kolejny zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Zanim jednak spróbuje ponownie zostać mamą, powinna najpierw poznać przyczynę utraty ciąży. Pomogą jej w tym proste badania DNA. Za ich sprawą często udaje się od razu ustalić przyczynę poronienia, dzięki czemu utrzymanie kolejnej ciąży jest o wiele łatwiejsze.

 

Ci rodzice, którym przyszło zmierzyć się ze śmiercią dziecka muszą wiedzieć, że jedna utracona ciąża nie musi wcale oznaczać utraty kolejnej. Kobiety po poronieniu zostają zwykle szczęśliwymi mamami, i to już przy następnej próbie powiększenia rodziny. Wszystko co muszą zrobić, aby osiągnąć cel, to stosować się do zaleceń lekarza. Poznanie przyczyny poronienia na pewno bardzo ułatwia to zadanie. Z ponownym zajściem w ciążę warto jednak wstrzymać się na chwilę – tak ze względów psychologicznych, jak i medycznych.

 

 Ile rodzice powinni odczekać zanim rozpoczną kolejne próby poczęcia dziecka? 


Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od konkretnej pary. Zdaniem większości lekarzy najlepiej ok. 3 do 6 miesięcy od poronienia. Tyle czasu organizm kobiety potrzebuje, aby w pełni się zregenerować. Przyczyny poronienia – wady genetyczne zarodka odpowiedzialne za 70% wszystkich poronień. Najwięcej informacji na temat możliwej przyczyny poronienia udzielą zatem badania DNA- tkanek płodu. 

 

Problemy z utrzymaniem ciąży najczęściej wynikają z niewłaściwej liczby chromosomów dziecka, które posiada ich np. 47, zamiast 46. Gdy dojdzie do takiego genetycznego błędu dziecko zawsze obciążone jest jakąś wadą, która uniemożliwia mu dalszy, prawidłowy rozwój. Przykładem choroby spowodowanej zaburzeniem liczby chromosomów może być choćby zespół Downa, albo zespół Turnera. Dziecko, które przyjdzie na świat z taką wadą boryka się w swoim życiu z różnymi problemami zdrowotnymi. Bywa i tak, że maluchowi nie udaje się przetrwać i ciążę kończy poronienie. Wady te najczęściej powstają spontanicznie, dlatego przyszli rodzice raczej nie muszą się obawiać, że sytuacja powtórzy się przy kolejnej próbie poczęcia dziecka. 

 

Badanie kariotypu rodziców – ważne przy poronieniach nawracających. Badanie kariotypu rodziców pozwala ustalić, czy poronienie mogło być wynikiem wad genetycznych obecnych u matki lub ojca. Po wykonaniu tego badania lekarz może też stwierdzić jakie są ich szanse na posiadanie w przyszłości potomstwa. Z punku widzenia rodziców jest ono bardzo proste, ponieważ polega na analizie niewielkiej próbki krwi.

 

Okazuje się, że co 20 polska para (czyli ok. 2-6%) ma zaburzenia w kariotypie. Zazwyczaj wygląda to tak, że jeden z partnerów posiada tzw. zrównoważoną aberrację chromosomową (translokację). Liczba chromosomów w kariotypie jest wtedy prawidłowa, ale któryś z jego fragmentów przemieścił się na inne miejsce. Zmian tego typu nie widać na pierwszy rzut oka, ponieważ nie wywołują one objawów chorobowych. Nie licząc poronień, do których mogą doprowadzić. 

 

Badanie MTHFR – jego wynik wskaże jak uniknąć poronienia? 


Badanie MTHFR pozwala na lepszą ocenę stanu zdrowia kobiety, a co za tym idzie na zaplanowanie takiego leczenia, które ułatwi jej utrzymanie kolejnej ciąży.

 

 Na czym to leczenie polega?

Kobieta z mutacją w genie MTHFR nie przyswaja prawidłowo kwasu foliowego. Tymczasem od składnika w dużym stopniu zależy prawidłowy rozwój dziecka. Warto dodać, że mutacja w genie MTHFR jest wyjątkowo powszechna. Według statystyk dotyczy nawet 50% kobiet w Polsce. Niestety ta z pozoru niewielka genetyczna nieprawidłowość może być przyczyną poważnych problemów w czasie ciąży, np. spowodować zahamowanie wzrostu dziecka, albo oddzielenie się łożyska. Jej obecność może również doprowadzić do tego, że ciążę kobiety przerwie poronienie. Mutacja w genie MTHFR jest mutacją, której ogromne znaczenie podkreśla nawet Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Dla nosicielek mutacji genu MTHFR najważniejsze jest przyjmowanie odpowiedniej formy i dawki suplementowanego kwasu foliowego, tak aby organizm nie miał problemów z jego wchłonięciem. Dzięki temu kobieta uzupełnia niedobory kwasu foliowego, które zagrażają dziecku: zwiększają ryzyko wad cewy nerwowej. W związku z tym, że powstają one w pierwszych tygodniach ciąży, preparaty z kwasem foliowym kobieta powinna przyjmować nie od momentu poczęcia, a już 3 miesiące wcześniej. To ważny element przygotowania do ciąży, ponieważ dzięki niemu przyszła mama może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych nieprawidłowości u swojego dziecka nawet o 70%. 

 

O tym jaką formę kwasu foliowego kobieta powinna przyjmować powie wynik badania mutacji genu MTHFR. Dzięki temu prostemu i jednorazowemu badaniu, kobieta może dowiedzieć się również wielu innych, ważnych informacji odnośnie swojego zdrowia, np. ryzyka rozwoju zakrzepicy. 

 

Trombofilia wrodzona – wiedząc o niej masz szansę ustrzec się przed zakrzepicą i poronieniem Wykonując proste badanie DNA na obecność mutacji genetycznych występujących przy trombofilii wrodzonej, kobieta może zmniejszyć u siebie ryzyko zakrzepicy i związanych z nią poronień stosując odpowiednie leczenie. Zakrzepica, jest chorobą, w której głównym problemem są tworzące się skrzepliny. Przylegają one do ścianek naczyń krwionośnych i częściowo lub całkowicie zamykają ich światło. W ten sposób utrudniają przepływ krwi w krążeniu matczyno – płodowym. Gdy do tego dojdzie wzrost dziecka może zostać zahamowany, a w skrajnych przypadkach taki stan może doprowadzić nawet do utraty ciąży. 

 

Na szczęście kobieta ma szanse przeciwdziałać problemom w ciąży.

 

 Jak?

Badając się w kierunku mutacji genu protrombiny, czynnika V Leiden, PAI-1, V R2 i wspomnianej mutacji genu MTHFR. Wszystkie te mutacje są związane z trombofilią wrodzoną, która predysponuje kobietę właśnie do rozwoju zakrzepicy. Jeśli wynik badania stwierdzi obecność którejś z nich, taka kobieta może po konsultacji z lekarzem zacząć stosować heparynę – lek rozrzedzający krew. Dzięki temu ryzyko wystąpienia zakrzepicy u kobiety wyraźnie spadnie, automatycznie zwiększając jej szansę na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

 

 

Zostaw komentarz

©Pewna Pani. All Right Reserved.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie