Kobieta

Dzisiaj jest 24.02.2020. Imieniny: Macieja, Bogusza, Ja¶miny

Poznaj piękno snycerstwa

Każdy słyszał, widział i wie jak wygląda ołtarz wykonany przez Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie. Każdy widział w swoim życiu płaskorzeźby w kościołach, kaplicach, na ołtarzach i ambonach. To wszystko jest wykonane metodą snycerską - jedną z najstarszych rzemiosł artystycznych. Metoda ta sięga nawet starożytności, a potem w średniowieczu, aż w końcu w baroku i gotyku w pełni rozkwitła.

 

Do wykonania rzeźb tą metodą potrzeba dłut, pobijaka (specjalny młotek) oraz odpowiedniego drewna. Na dobry początek wystarczą trzy rodzaje dłut: płaski, łukowaty oraz tzw. V-ka, za pobijak wystarczy zwykły młotek.

 

Najlepszym drewnem do rzeźbienia jest lipowe. Cechuje się ono miękką strukturą, dzięki czemu łatwiej wykonuje się wzory. Sosna i jodła również są miękkie, jednak usłojenie nie pozwala na swobodne manewrowanie narzędziami. Twardsze drewno, ale również nadające się do obróbki to olcha i dąb. Praca nad nimi wymaga dużo czasu i wysiłku, ale efekty są tego warte. Najmniej poleca się drewno wierzbowe, ponieważ przy dłutowaniu rwie się jak papier.

 

Tak jak przy każdej pracy trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Nie należy trzymać ręki na „drodze” dłuta, rzeźbić nim tylko jedną ręką nie używając pobijaka oraz nie wolno pchać nim w swoją stronę. By dobrze obsługiwać narzędzia należy pamiętać, aby kierować dłuto zawsze ostrzem od siebie i jechać wzdłuż słoi.

 

Za ten rodzaj sztuki może wziąć się każdy, nie zależnie od tego czy kiedykolwiek miał styczność z drewnem czy też nie. Nie da się ukryć jednak, że trzeba uzbroić się w cierpliwość. Do stworzenia czegoś czasem potrzeba wielu dni. Jeżeli nie wyjdzie coś, zawsze jest możliwość poprawy. To, że jedne posunięcie dłutem nie wyjdzie to zawsze możesz poprawić go następnym ruchem.

 

 

Jeżeli kiedyś przemknęło ci przez myśl obróbka drewna, spróbuj snycerstwa. Jest to dobry początek na pokochanie całej tej sztuki. Spróbuj a przekonasz się sam!

 

Aleksandra Cierpiszewska

Fot: Jakub Feliksiak

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Dezodorant NEO w suchym sprayu – poznaj nowość od Garnier! Dezodorant NEO w suchym sprayu – poznaj nowość od Garnier!
    Na rynku kosmetycznym jest mnóstwo antyperspirantów i dezodorantów. Wciąż jednak pojawiają się nowości godne przetestowania. Wśród nich jest NEO suchy [...]
 • Szybki sposób na piękny manicure Szybki sposób na piękny manicure
    Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, jak zrobić idealny manicure hybrydowy i na co zwrócić szczególną uwagę, by wykonać go poprawnie. Kontynuując ten temat, chcielibyśmy [...]
 • Tolerancja w odniesieniu do ŚDM Tolerancja w odniesieniu do ŚDM
  Nikt Ci nie każe być nie wiadomo jak bardzo religijnym, tolerancyjnym. Ale etykieta dobrego wychowania zakłada, żeby każdy z Nas obdarowywał siebie nawzajem szacunkiem. Niechęć do [...]
 • Praktyczne zastosowania małej poduszki Praktyczne zastosowania małej poduszki
          Podczas popołudniowej drzemki, w podróży, w dziecięcym pokoju czy do zmiany dekoracji wnętrza - poduszki o niewielkich rozmiarach, czyli tzw. [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Dezodorant NEO w suchym sprayu – poznaj nowość od Garnier!
 
  Na rynku kosmetycznym jest mnóstwo antyperspirantów i dezodorantów. Wciąż jednak pojawiają się nowości godne przetestowania. Wśród nich jest NEO suchy [...] czytaj więcej »