Kobieta

Dzisiaj jest 24.02.2020. Imieniny: Macieja, Bogusza, Ja¶miny

Poznaj piękno snycerstwa

Każdy słyszał, widział i wie jak wygląda ołtarz wykonany przez Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie. Każdy widział w swoim życiu płaskorzeźby w kościołach, kaplicach, na ołtarzach i ambonach. To wszystko jest wykonane metodą snycerską - jedną z najstarszych rzemiosł artystycznych. Metoda ta sięga nawet starożytności, a potem w średniowieczu, aż w końcu w baroku i gotyku w pełni rozkwitła.

 

Do wykonania rzeźb tą metodą potrzeba dłut, pobijaka (specjalny młotek) oraz odpowiedniego drewna. Na dobry początek wystarczą trzy rodzaje dłut: płaski, łukowaty oraz tzw. V-ka, za pobijak wystarczy zwykły młotek.

 

Najlepszym drewnem do rzeźbienia jest lipowe. Cechuje się ono miękką strukturą, dzięki czemu łatwiej wykonuje się wzory. Sosna i jodła również są miękkie, jednak usłojenie nie pozwala na swobodne manewrowanie narzędziami. Twardsze drewno, ale również nadające się do obróbki to olcha i dąb. Praca nad nimi wymaga dużo czasu i wysiłku, ale efekty są tego warte. Najmniej poleca się drewno wierzbowe, ponieważ przy dłutowaniu rwie się jak papier.

 

Tak jak przy każdej pracy trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Nie należy trzymać ręki na „drodze” dłuta, rzeźbić nim tylko jedną ręką nie używając pobijaka oraz nie wolno pchać nim w swoją stronę. By dobrze obsługiwać narzędzia należy pamiętać, aby kierować dłuto zawsze ostrzem od siebie i jechać wzdłuż słoi.

 

Za ten rodzaj sztuki może wziąć się każdy, nie zależnie od tego czy kiedykolwiek miał styczność z drewnem czy też nie. Nie da się ukryć jednak, że trzeba uzbroić się w cierpliwość. Do stworzenia czegoś czasem potrzeba wielu dni. Jeżeli nie wyjdzie coś, zawsze jest możliwość poprawy. To, że jedne posunięcie dłutem nie wyjdzie to zawsze możesz poprawić go następnym ruchem.

 

 

Jeżeli kiedyś przemknęło ci przez myśl obróbka drewna, spróbuj snycerstwa. Jest to dobry początek na pokochanie całej tej sztuki. Spróbuj a przekonasz się sam!

 

Aleksandra Cierpiszewska

Fot: Jakub Feliksiak

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

 

 • Sprawiedliwy handel Sprawiedliwy handel
  We współczesnym świecie jesteśmy często świadkami wyzysku. Ludzie, którzy są spragnieni wysokiego zarobku, wykorzystują ludzi by tzw. tanią siłą roboczą wzbogacić się. [...]
 • Sukienki studniówkowe A.D. 2013 Sukienki studniówkowe A.D. 2013
  Pogoda za oknem w pełni jesienna i wszystko wskazuje na to, że w tym roku ciepłych dni już nie będzie. Łatwo więc wywnioskować, że nie ubłagalnie zbliża się zima, wraz z nią Boże [...]
 • Szybka babeczka Szybka babeczka
  Bywa tak, że masz ochotę na coś słodkiego ale do najbliższego sklepu jest tak daleko a pieczenie ciasta jest zbyt męczące dla Ciebie? Co powiesz nasz szybką babeczkę w pięć minut? Szybka [...]
 • Lakiery hybrydowe - sposób na ładne paznokcie Lakiery hybrydowe - sposób na ładne paznokcie
    Każda z nas pragnie mieć piękny i zadbany manicure każdego dnia. Niestety zwykłe lakiery do paznokci często po kilku godzinach już odpryskują, nie zawsze dobrze kryją, no i trzeba [...]
DODAJ KOMENTARZ
* Zaloguj się jako Redaktor, a Twój komentarz pojawi się od razu po dodaniu!

Dozwolone znaki: A-Za-z0-9-_
Maximum 255 znaków.

np. jan_kowalski24@poczta.pl
Twój adres nie będzie publikowany.

Dozwolone wszystkie znaki.
Minimum 5 znaków.

for BOT we speak NO!

Przepisz odpowiedź z
powyższego obrazka.

ANKIETA

Czy jesteś zadowolona ze swojej pracy?

Sennik! Sprawdź znaczenie swojego snu

Polecamy także:
Życzenia na Wielkanoc 2014
X PRZECZYTAJ O TYM
Sprawiedliwy handel
 
We współczesnym świecie jesteśmy często świadkami wyzysku. Ludzie, którzy są spragnieni wysokiego zarobku, wykorzystują ludzi by tzw. tanią siłą roboczą wzbogacić się. [...] czytaj więcej »